99 Daar achter de financiële verhouding tussen Rijk en Gemeente nog steeds niet opnieuw door de Staten-Generaal was vastgelegd, kon dit eventueel voor ons gunstige argument nog niet worden gehanteerd. Het afdelingsbestuur zal echter ook in de toekomst actief werkzaam moeten blijven. Ter gelegenheid van de première van de film ,,De dijk is dicht", vereerde H.M. Koningin Juliana met Haar gevolg het Passage Theater met Hare aan wezigheid. In de loop van het verslagjaar ging het Amicitia Theater in andere handen over en werd geëxploiteerd onder leiding van de heren Meerburg en Kijzer, nadat een algehele restauratie had plaats gevonden en de naam van het theater veranderd was in Kriterion Theater. De exploitanten stellen zich ten doel met hun exploitatie de werkende studenten te steunen en tevens de zgn. „goede" films te propageren. Op 30 Juni 1950 beëindigde de heer A. G. van Tol de exploitatie van het Metropole Palace en deze werd voortgezet, nadat de Ledenraad hieraan zijn goedkeuring had gehecht, door de Maatschappij Tuschinski N.V. te Amsterdam. Per 1 Januari 1950 heeft het College van Rijksbemiddelaars een „Regeling van lonen en andere arbeidsvoorwaarden in het Bioscoopbedrijf" bindend vast gesteld. Hierdoor traden vaste richtlijnen in werking, zodat de taak die steeds door het Afdelingsbestuur was verricht, namelijk om toe te zien op goede en rechtvaardige verhoudingen tussen werknemer en werkgever, als geëindigd kon worden beschouwd. Deze taak werd overgebracht naar het Advies-College, hetwelk volgens de getroffen regeling werd ingesteld. De inwerkingtreding van deze loonregeling bracht behoudens enkele verhogingen, geen belangrijke wijzigingen in de loonschalen van het Haagse bioscooppersoneel, daar deze door het steeds bemiddelend optreden van het Afdelingsbestuur aan eisen van alle partijen had voldaan. Zeer ernstig gedupeerd werden de Haagse exploitaties toen enige dagen voor Kerstmis de Minister van Economische Zaken in verband met de heersende kolenschaarste meende te moeten overgaan tot het verbieden van gebruik van electrische energie voor reclamedoeleinden, waar mede onder verstaan werd de aankondigingsborden aan de gevels der theaters. Uit de hier volgende cijfers, verstrekt door het Bondsbureau blijkt, dat de zeer ernstige daling der recettes in 1949 ten opzichte van 1948 zich gelukkiger wijze niet in dezelfde verhouding in 1950 heeft voortgezet. De totale opbrengst der netto-recettes beliep in 1950 f4.665.232,—, tegenover in 1949 f4.738.626,—, een daling dus van 1,5 »/o. De beste maand van 1950 was September, terwijl het grootste percentage van stijging werd bereikt in de maand Juli. Hieronder een overzicht der ontvangsten over het jaar 1950 met daarnaast de cijfers over 1949: Rest nog te vermelden, dat de verstandhouding tussen de organisatie en de gemeentelijke autoriteiten niet anders dan zeer bevredigend genoemd kan worden, ofschoon het Afdelingsbestuur toch gemeend heeft te moeten informeren waarom de Nederlandse Bioscoop-Bond niet was uitgenodigd om tijdens het officiële bezoek van H.M .Koningin Juliana een receptie bij te wonen op welke receptie net gehele bedrijfs- en amusementsleven vertegenwoordigd was. 's-Gravenhage, 28 Februari 1951. R. UGES Jr., Secretaris.

Jaarverslagen | 1950 | | pagina 105