116 Zoals reeds was te voorzien kwamen in de loop van de maanden Juli en Augustus zowel van de afgewezen candidaten als van hen die het examen dit jaar nog niet aandurfden, vele verzoeken binnen om dispensatie van de ver plichting om het operateursdiploma per 1 September 1950 te bezitten. Anderen die nu pas tot de ontdekking kwamen dat het met de vakopleiding ernst was geworden wendden zich met allerlei voorheen niet overgelegde gegevens tot het bestuur, ten einde alsnog in het bezit van een vrijstelling respectievelijk een tijdelijke dispensatie te komen. De eenvoudigste oplossing zou natuurlijk ge weest zijn al deze mensen, behoudens hen die aan het 'examen hadden deelge nomen, er op te wijzen dat zij reeds jarenlang de gelegenheid hadden gehad door middel van een der cursussen of anderszins de 'kennis, nodig voor het examen, te vergaren en dat hen, nu zij op dit punt in gebreke waren gebleven, geen faciliteiten konden worden verleend. De consequentie hiervan zou echter zijn geweest, dat vele bioscopen niet meer o-ver de in de Loonregeling voorgeschreven cabinebezetting zouden kunnen beschikken, hetgeen vanzelfsprekend tot grote moeilijkheden zou leiden. Aan het einde van dit verslagjaar stond het bestuur derhalve voor het probleem in deze een dusdanige oplossing te vinden dat aan de ene kant de goede ganig van zaken in het bioscoopbedrijf niet zou worden verstoord en aan de andere kant zij, die door middel van serieuze studie in het bezit waren gekomen van het vakdiploma, hun kansen op promotie niet teloor zouden zien gaan, doordat aan ongediplomeerden die niets hebben gedaan onverdiende faciliteiten worden verleend. Ter illustratie moge dienen, dat blijkens de gegevens waarover wordt beschikt per 31 Augustus 1023 operateurs in het bedrijf werkzaam waren. Hiervan zijn er 176 in het bezit van het diploma-A of B; 498 hebben een vrijstelling verkregen; 71 nemen nog deel aan een der cursussen die voor het normale examen opleidt en 69 hebben te kennen gegeven zich, al of niet door middel van de speciale cursus, voor het examen ter verkrijging van het practijk-certificaat te bekwamen. Er resteren derhalve nog 209 - waaronder een aantal leerlingen dat geen cursus volgt operateurs, die zich tot dusverre niets hebben aangetrokken van hetgeen op dit gebied tot stand is gekomen en het bestuur heeft tot taak in het komende verslagjaar te bezien wat er met deze mensen zal moeten gebeuren. Verder werd in het afgelopen jaar van gedachten gewisseld over de moge lijkheid tot het uitgeven van een technisch vakblad. Hierbij kwam echter vast te staan, dat het in de eerste plaats zeer moeilijk zou zijn vtior zulk een blad steeds de nodige interessante copie te verkrijgen zonder in een soort cursus te vervallen, terwijl voorts uit mededelingen van hen die op dit gebied reeds eerder iets hadden ondernomen bleek, dat er onder de operateurs te dezer zake weinig belangstelling valt te bespeuren. Na ampel overleg werd derhalve be sloten voorlopig van het uitgeven van zulk een blad af te zien. Ten aanzien van hetgeen in het vorige jaarverslag is vermeld met betrek king tot de schriftelijke operateurscursus, die het Instituut Steehouer te Rotter dam zou willen uitgeven, kan worden gezegd, dat de proeflessen die zijn ont vangen ongeschikt werden geacht, zodat het Instituut werd aangeraden niet met een dergelijke cursus te beginnen. Naar later werd vernomen is dit advies in de wind geslagen. Ten slotte werd op 25 Augustus 1950 op initiatief van het bestuurslid de heer O. P. Besseling een bespreking gehouden met een aantal vertegenwoordi gers van bedrijven die eveneens schriftelijke vakopleidingscursussen organiseren. Hierbij bleek dat men ook bij die cursussen te kampen heeft met een gebrek aan vooropleiding van de cursisten en met het oog hierop werd uitvoerig van ge dachten gewisseld over de vraag of het niet mogelijk zou zijn te geraken tot een gecombineerde vooropleidingscursus. Deze cursus zou dan moeten om vatten de onderwerpen die voor iedere technische vakopleiding onontbeerlijk zijn, te weten, rekenkunde, algebra, meetkunde en natuurkunde, eventueel uit

Jaarverslagen | 1950 | | pagina 122