99 bestuur had namelijk grote bezwaren tegen de motie-De Wilde (aangenomen 1:1 de ledenvergadering van 28 Januari), aangezien het daarin een aantasting van de souvereiniteit van de algemene ledenvergadering van de Bond op het gebied van de verkiezing van Hoofdbestuursleden zag. In de ledenvergadering van 19 Mei werden tot leden-filmverhuurders van de Ledenraad, die voor een vergadering cp 27 Mei was bijeengeroepen, achtereen volgens benoemd de heren J. de Wilde, H. S. Boekman, J. L. Paerl, B. J. Schim mel, D. J. van Leen, E. Alter, L. W. R. Meijer en A. Zomerplaag. Deze acht leden werden herbenoemd door de ledenvergadering van 1 December voor de vergadering van de Ledenraad, die bijeengeroepen was tegen 15 December. In de ledenvergadering van 19 Mei is in den brede van gedachten gewisseld over het Instituut Film en Jeugd en de door dit instituut ingestelde beoordelings commissie. Deze commissie is belast met de taak films op geschiktheid voor de jeugd te keuren. Verschillende leden maakten principiële en practische bezwaren tegen deze nieuwe keuringsinstantie. Van bestuurszijde werd het standpunt in genomen, dat de leden zelve moeten beoordelen, of zij hun films al dan niet rei- beoordeling aan het Instituut Film en Jeugd zullen inzenden. In 1952 zijn 5 ledenvergaderingen en 15 bestuursvergaderingen gehouden. Een zwaar verlies trof onze Afdeling door het verscheiden van de heer F. L. D. Strengholt, directeur van de N.V. Filmverhuurkantoor Nederland en de N.V. Nova-Film, kort nadat hij voor de tweede maal tot Afdelingsvoorzitter was ge kozen. In de loop der jaren heeft de heer Strengholt de belangen der filmverhuur ders in talrijke functies op eminente wijze behartigd. Hij was een man van grote daadkracht, die ons bedrijf en onze organisatie grote en belangrijke diensten heeft bewezen. In het verslagjaar is ook overleden de heer A. Benno, een der pioniers van het filmbedrijf en directeur van de N.V. Actueel Film. Voorts betreuren wij het verlies van de heer J. de Wind, vroeger directeur van de N.V. Filmex en jaren lang lid van het Afdelingsbestuur en het Hoofdbestuur. Gedenken wij onze doden met eerbied. De Filmverhuurschuldcommissie zond in het verslagjaar 1046 sommaties nopens recettestaten en filmhuurbetalingen betrekking hebbende op een gezamenlijk film- huurbedrag van f 139.815,52. De boycotmaatregel werd 67 maal toegepast. Nieuwe problemen werpen hun schaduwen vooruit. De intrede van de stere- csccpische film is reeds aangekondigd. Al zullen er nog vele technische moei lijkheden op dit gebied overwonnen moeten worden, wij verwachten van de toepassing der driedimensionale film in ieder geval een grote versterking van de aantrekkingskracht van de bioscoop op het publiek. Reeds nu laat het zich aanzien, dat enerzijds de bioscoopondernemingen voor wellicht aanzienlijke nieuwe investeringen komen te staan, anderzijds dat ook de filmverhuurders met een verhoging van hun inkoopprijzen en hun onkosten rekening moeten houden. De enorme schade, die ons land door de watersnood dit jaar heeft geleden, heeft reeds zijn terugslag op het bioscoopbezoek en derhalve op de inkomsten der filmverhuurders uitgeoefend en dat zal, vrezen wij, nog geruime tijd voort duren. De voorzichtigheid! gebiedt met deze factoren rekening te houden bij de import, waarbij vooral een vergroting van het aantal te importeren hoofdfilms moet worden vermeden. Ook dit jaar weer zal de verbetering van de bedrijfsresultaten der filmver huurders voornamelijk bepaald worden door de resultaten, die in de strijd tegen de abnormaal hoge vermakelijkheidsbelasting worden verkregen, en door de mate, waarin het mogelijk zal blijken de toegangsprijzen der bioscopen te ver hogen. Wat dit laatste betreft, zal de Bedrijfsafdeling Filmverhuurders moeten voortgaan met haar actie, aangezien nog een aantal bioscoopondernemers hun

Jaarverslagen | 1952 | | pagina 102