129 ondervonden, ook de afdracht van lesgelden, begrijpelijkerwijs vooral in'de eer ste maanden van het jaar 1952, diverse malen stagnatie heeft ondervonden. Diverse cursisten stelden zich namelijk op het standpunt dat zolang 'zij het cor- rectie werk, dat maanden geleden werd ingezonden, niet hadden terugontvangen, de bestudering van de cursus weinig waarde zou hebben, om welke reden zij weigerden de betaling der lesgelden voort te zetten. Het heeft het Secretariaat soms grote moeite gekost om de cursisten van dit begrijpelijke standpunt af t° brengen, maar ten slotte is het daarin, onder andere door het ter beschikking stellen van antwoordbladen, vrijwel geslaagd. Hoewel de verwachtingen ten aanzien van het operateurs-examen 1952, dat schriftelijk op 22 en 23 Juli en mondeling op 26, 27, 28 en 29 Augustus werd afgenomen, onder andere met het oog op de hiervoor reeds besproken splitsing tamelijk hoog gespannen waren, zijn de resultaten tegengevallen. Er meldden zich 105 candidaten voor het normale examen aan en 14 voor het examen ter verkrijging van het practijk-certificaat. Van de 105 candidaten deden er 44 uit sluitend in de vakken practijk en brandveiligheidsvoorschriften examen. Van Je resterende 61 candidaten werden er 36 in alle vakken geëxamineerd en 25 in twee practische en in twee theoretische vakken, respectievelijk in vier theoreti sche vakken. Van de 36 candidaten die in alle vakken examens deden slaagden er 18 vol ledig, 3 slaagden behalve voor de vakken practijk en brandveiligheidsvoorschrif ten voor twee theoretische vakken en verkregen daardoor het diploma-A. Van de overige 25 genoemde candidaten behaalden er slechts 9 een diploma. Het meest teleurstellend was echter de uitslag van het examen in de béide practische vakken. Van de 44 candidaten slaagden er slechts 20; 21 candidaten werden afgewezen en 3 verschenen niet op het examen. De Examencommissie kwam tot de conclusie dat dit povere resultaat bij een aantal candidaten moet worden toegeschreven aan een te korte voorbereiding en bij de overigen aan een ontstellend gebrek aan belangstelling voor het operateurs vak. Verschillende malen moest worden vastgesteld dat zodra iets omtrent de installatie gevraagd werd wat van buitenaf niet onmiddellijk te zien valt, de candidaten het antwoord schuldig moest blijven en soms ook nog verbaasd waren dat men zo iets kon vragen. De Commissie kreeg soms sterk de indruk dat velen „het maar eens probeerden", hetgeen uiteraard niet de bedoeling is geweest van de splitsing van het examen. Bij de theoretische vakken viel een duidelijk onderscheid waar te nemen tussen de candidaten die de operateurscursus met de nodige zorg hadden bestudeerd en hen die dit niet hadden gedaan. Het examineren van de eerste categorie ging als regel zeer vlot en de betrok kenen behaalden over het algemeen ruim voldoende cijfers. De resultaten van de tweede groep waren in meerderheid zeer onvoldoende. De leden van de Examen commissie waren het er na afloop van het examen unaniem over eens, dat het dat het vaststellen van een richtsnoer voor het mondeling examen goed heeft voldaan, zodat in de toekomst op deze weg zal worden voortgegaan. Vermeld dient nog te worden dat voor het mondeling examen in het vak prac tijk gebruik werd gemaakt van de cabines van de bioscopen Alhambra en City te Amsterdam, alsmede van de cabine van het Bondsbureau. Wij stellen er prijs op in dit verslag de directies van deze bioscopen, respectievelijk van het Bonds bureau, alsmede het corps examinatoren en gecommitteerden, dat dit jaar uit 28 personen bestond, waaronder brandweerdeskundigen .leerkrachten van de E.T.S., technici en deskundigen uit het bedrijf, nogmaals onze erkentelijkheid te betuigen voor hun medewerking aan het welslagen van dit examen. Het herexamen 1951 werd gehouden op 27 en 28 December van dat jaar-en en er namen daaraan 12 candidaten deel. Hiervan slaagden er 8 en 4 candidaten moesten toen definitief worden afgewezen. Op 19 en 21 December 1951 werd een practijkexamen afgenomen, waaraan 20

Jaarverslagen | 1952 | | pagina 129