TELEVISIE ]\J A onderhandelingen, die zich over een periode van bijna twee jaar uitstrekken, werd op 1 October 1952 een akkoord gesloten tussen de Nederlandsche Bioscoop-Bond en de Nederlandse Tele visie Stichting respectievelijk de in deze stichting georganiseerde Algemene Vereniging Radio Omroep, de Stichting Katholieke Radio Omroep, de Nederlandse Christelijke Radio Vereniging, de Vereniging van Arbeiders Radio-Amateurs en de Vrijzinnig Pro testantse Radio Omroep, Over deze onderhandelingen werd reeds in de verslagen van 1950 en 1951 uitvoerig bericht; zij hebben ten slotte geleid tot een overeenkomst welker feitelijke inhoud niet afwijkt van het reeds in het verslag over 1951 omschreven ontwerp. Aangezien met het gebruik van films bij televisie-uitzendingen door het omroepbedrijf het terrein van de filmexploitatie betreden wordt, is het mèt het Nederlandse film- en bioscoopbedrijf van oordeel dat men door samenwerking dient te komen tot een harmo nische ordening van beide functies op dit punt. Dit nu is het doel dezer overeenkomst, welke een voorlopig karakter heeft, omdat men gedurende de periode van experimentele televisie-uitzendingen enerzijds met de levering en anderzijds met de uitzending van films ervaring wil opdoen. Voorop moet worden gesteld, dat de toestemming tot uitzending van films beperkt blijft tot de uitzending als zodanig, aangezien de uitzending van films uitsluitend bestemd is voor de ontvangst in huiselijke kring zonder winstoogmerk. Buiten deze overeenkomst vallen vastgelegde televisieuitzendin gen, kortom al hetgeen aan de kop van de Braunsche Buis wordt opgenomen en als televisie uitgezonden, bijbelfilms, schoolfilms, voorlichtingsfilms, toeristische films, door amateurs vervaardigde films waarvoor geen vergoeding wordt gegeven en films, welke uitsluitend zijn vervaardigd met het doel om ze door middel van de televisie uit te zenden. De omroepen zullen de overige, niet tot het commerciële bioscoop repertoire behorende films en de wel daartoe behorende voorzover dit door een Gemengde Commissie op aanvrage wordt toegestaan, uitsluitend betrekken van de leden van de Bond. Harerzijds zullen de omroepverenigingen het gebruik van films beperken tot circa twintig minuten per zenduur, waarvan ten hoogste zeven minuten worden gebruikt voor uitzending van journaals of actualiteitenfilms, welke zij, voorzover het Nederlandse actualiteiten betreft, uit sluitend zullen betrekken van of laten vervaardigen door leden van de Bond. In twijfelgevallen doet de Gemengde Commissie uitspraak. Zij beslist tevens op verzoeken tot afwijkingen van de bepalingen der 21

Jaarverslagen | 1952 | | pagina 20