aanwezigheid van het voltallig bureaupersoneel in intieme kring har telijk gecomplimenteerd. Werkzaamheden Recette-Controledienst In de loop van 1952 hebben de aan deze dienst verbonden em- ployé's van het Bondsbureau in totaal 426 onderzoeken naar de juistheid en volledigheid van aan leden-filmverhuurders en Bonds bureau gedane recetteverantwoordingen ingesteld. Uit 39 dier on derzoeken resulteerden navorderingen van filmhuren en bondsbij- dragen, tot gezamenlijke bedragen van respectievelijk f 1.069,64 en f 101,75; van de aan het Hoofdbestuur uitgebrachte controlerap porten was er één voor dit college aanleiding om de betreffende exploitant een geldboete van f 500,op te leggen. Het was ge durende het verslagjaar in een enkel geval noodzakelijk om een lid-exploitant tot een betere administratieve inrichting te verplich ten, omdat eerdere adviezen daartoe door hem niet werden opge volgd en bij de bestaande toestand op den duur een rationele con trole ernstig bemoeilijkt werd. Onmiskenbaar is de omstandigheid, dat de recette-controledienst sedert 1949 jaar na jaar op aanzienlijk minder gevallen van admi nistratief onjuiste recetteverantwoording is gestuit en dat voorts het gemiddeld nageheven bedrag der geconstateerde afwijking zeer sterk is teruggelopen. De preventieve invloed welke aan het perio dieke boekenonderzoek uitgaat is waarschijnlijk met recht aan te wijzen als de belangrijkste oorzaak hiervan, terwijl ook de talrijke op een ongecompliceerde doch volledige recette-administratie ge richte adviezen, welke de controleurs waar nodig steeds mondeling en/of schriftelijk aan de bioscoopondernemers hebben verstrekt, stellig daartoe zullen hebben bijgedragen. Gezien de grote betekenis voor de interne controle der leden exploitanten van een in hun administratieve organisaties inge voegde voorraadverantwoording van entreebewijzen is hierop, naast de in individuele gevallen door de controleurs ter zake gegeven aan wijzingen, ook in voorgaande jaarverslagen telkenmale de aandacht gevestigd. Tot de niet onaanzienlijke, zij het meer en meer in de minderheid komende groep van leden-exploitanten die de voorraad-administra tie nog steeds niet invoerden zij het nogmaals gezegd, dat met deze simpele en slechts weinig extra moeite vereisende schakel in de ad ministratie automatisch een afgerond verantwoordingsgeheel wordt verkregen, waardoor de eigen afzonderlijke controlemaatregelen zeer belangrijk kunnen worden verminderd. Het door de recette-controledienst vanaf het begin zijner werk zaamheden toegepaste administratieve boekenonderzoek be- 84

Jaarverslagen | 1952 | | pagina 90