Deviezen In het vorig verslap werd reeds in het kort vermeld, dat De Nederlandsche Bank met ingang van het verslagjaar een einde ge maakt heeft aan de jaarlijkse vaststelling van de deviezencontingenten voor films. Daarbij heeft zij de na de Bevrijding aan de Bond verleende licentie- en transfervergun ning na overleg met de Directeur van het Bondsbureau ingetrokken en gelijktijdig aan alle leden-filmverhuurders een algemene ver gunning verleend, op grond waarvan door hen zonder voorafgaande goedkeuring op redelijke en usantiële basis met buitenlanders licentiecontracten mogen worden afgesloten en de daaruit voortspruitende betalingsver plichtingen worden afgewikkeld. Dit laatste geschiedt sindsdien rechtstreeks via de eigen deviezenbanken der leden, zij het dat de daarvoor in gebruik zijnde A-formulieren door het Bondsbureau moeten worden ge fiatteerd. Voor wat de controle der eigenlijke licentie betalingen betreft, was hiervoor noodzake lijk, dat de leden zoals steeds gebruikelijk was geweest, de gesloten licentiecontracten aan het Bondsbureau ter inzage bleven zen den, alsmede de periodieke procentuele li centie-afrekeningen. In het verslagjaar heeft de Afdeling Devie zen van het Bondsbureau 2.286 A-formulie ren gefiatteerd tot een totaalbedrag van rond f 9,4 millioen, waaronder voor 57,3 in U.S.A.-dollars. Als logisch uitvloeisel van de door De Ne derlandsche Bank getroffen maatregelen tot vergemakkelijking van het deviezenverkeer heeft vervolgens op 15 Februari 1954 de Centrale Dienst voor In- en Uitvoer de uit het jaar 1945 daterende bevoegdheid van de Bond tot afgifte van invoervergunningen voor belichte films met het bijbehorend ma teriaal ingetrokken en een dienovereenkom stige algemene vergunning verleend aan alle leden-filmverhuurders. Hiermede is een periode afgesloten, die zowel van de zijde van het Hoofdbestuur als van de Directie van het Bondsbureau bijzondere zorg heeft vereist. Het deviezenbeheer is van onschatbare be tekenis gebleken voor ons bedrijf, waarmede ook het algemeen belang ten zeerste gediend is geweest. Zowel de deviezenautoriteiten als de Directie van de Centrale Dienst voor In- en Uitvoer hebben de leiding van het Bondsbestuur dé charge verleend \oor het door haar gevoerde beheer in de afgelopen jaren en dank be tuigd voor de verleende diensten. De uit hoofde van het „Statistiekbesluit" 12

Jaarverslagen | 1954 | | pagina 12