Vestiging Tan nieuwe zaken (Toepassing Gewijzigd Algemeen Bedrijfsreglement) De snelle groei van de bevolking, welke ons land noodzaakt zoveel mogelijk te industria liseren, en de daarmede gepaard gaande wo ningbouw hebben tot gevolg, dat de laatste jaren in vele gemeenten nieuwe wijken, ja hele steden verrijzen. Hierdoor groeit de behoefte aan recreatie, hetgeen het aantal plannen voor de vesti ging van nieuwe bioscopen, in het bijzonder voor de belangrijke gemeenten van ons land. in het verslagjaar heeft doen toenemen. In het vorig verslag constateerden wij, dat de onredelijke druk der vermakelijkheids- belasting de gezonde ontwikkeling van het bioscoopbedrijf in ernstige mate belemme- de. De gunstige perspectieven, welke door beleid van het Hoofdbestuur voor een ver laging van belasting zijn geopend, een ver laging die inmiddels ook in tal van gemeen ten haar beslag heeft gekregen, werkten sti mulerend op hen die tot dusver hun plannen in portefeuille hadden gehouden in afwach ting van betere economische omstandighe den. Dit kwam tijdens het verslagjaar tot uiting in de stijging van de bij de Commissie Nieuwe Zaken binnenkomende aanvragen voor nieuwe bioscopen, alsmede in de her bouw van verwoeste zaken en de renovering en uitbreiding van bestaande bioscopen. Eveneens moet melding worden gemaakt van de groeiende betekenis van onze nationale filmproductie en wel op de eerste plaats van die, welke zich bezighoudt met het vervaar digen van korte films, hetzij in opdracht hetzij voor eigen rekening. Ook in het ver slagjaar gevoelden verscheidene bekwame producenten er behoefte aan zich aan te sluiten bij de Bond, ten einde zich erkend en beschermd te weten, zodat thans welhaast alle bonafide filmproducenten lid van de organisatie zijn. Werkzaamheden Commissie Nieuwe Zaken De Commissie Nieuwe Zaken 'behandelde in het afgelopen jaar in tien zittingen 25 aanvragen voor nieuwe zaken tegen 20 in het vorig jaar. Daarvan betroffen er negentien de exploitatie van nieuwe bioscopen, vier de exploitatie van filmproductiezaken, één de toevoeging van de bedrijfstak a (de pro ductie van speelfilms) van een filmproduc tiezaak en één een filmverhuurkantoor voor de bedrijfstak b (het verhuren aan bioscopen van al of niet zelf vervaardigde documen taire films en films van zogenaamde losse ac tualiteiten), welke aanvrage was ingediend door een lid-filmfabrikant. Negen zittingen werden geleid door Mr G. M. Greup en één door Mr J. Reinders (f). De Commissie gaf twaalf keer toestemming voor het exploiteren van een nieuwe perma nente bioscoop-A en wel in Aalsmeer (ver vanging), Amsterdam, Arnhem (2 verplaat singen), 's-Gravenhage, Groningen, Henge lo (O), Landsmeer (later ingetrokken, we gens het niet voldoen aan een conditie), Noordwijk aan Zee (verplaatsing), Olden- zaal en Rotterdam (2 zaken in Zuid, waar van één betrof de vervanging van een ver woeste bioscoop uit het centrum). Zij weigerde de gevraagde toestemming voor vier nieuwe bioscopen en wel in Arnhem, Groningen (aanvrage no. 2), Raamsdonks- veer en Valkenburg. Op drie aanvragen werd de beslissing aan gehouden, te weten voor Enschede, Gro ningen (aanvrage no. 3) en Susteren. De aanvragen voor de vier productiezaken, alsmede de toevoeging van de bedrijfstak a van een filmproductiezaak werden alle ingewilligd. Geweigerd werd de gevraagde 27

Jaarverslagen | 1954 | | pagina 27