Technische Commissie In het vorig jaarverslag maakten wij mel ding van plannen om te geraken tot een uni form verzendsysteem voor films. Hierbij werd de verwachting uitgesproken, dat de ter zake door het Hoofdbestuur benoem de Studiecommissie op korte termijn met haar werkzaamheden gereed zou komen. Deze verwachting is echter niet in vervul ling gegaan en aan het einde van het ver slagjaar was te dezer zake nog geen beslis sing gevallen. Ten aanzien van het reeds lang op stapel staande ontwerp keuringsvoorschriften voor technische apparaten werd, mede gelet op de nieuwe technische ontwikkelingen in het film- en het bioscoopbedrijf, besloten voor lopig van de beoogde kwaliteitskeuring af te stappen. De nieuwe technische ontwikkeling welke uiteraard met de nodige reserve gevolgd moest worden, heeft inmiddels in het lo pende verslagjaar reeds een grote vlucht genomen. De stereoscopische projectie (3D). die aanvankelijk flinke opgang scheen te maken, nam snel in betekenis af, mede door de daaraan verbonden technische moeilijk heden en in de plaats daarvan kwamen ver schillende panoramische systemen snel tot ontwikkeling. Aan het eind van het verslagjaar waren circa 25 bioscopen uitgerust voor de vertoning van cinemascope-films met viersporige magnetische geluidsregistratie en 40 bioscopen voor vertoning van cinemascope-films voorzien van de nor male fotografische geluidsband. Onge veer 20 bioscopen waren ertoe overge gaan een groter projectiedoek te installeren, teneinde gebruik te kunnen maken van een gewijzigd beeldformaat, dat werd verkregen door afdekking van een gedeelte van de boven- en onderkant van het filmbeeldje. Ook een ander nieuw geluidssysteem, ge naamd perspecta-sound, waarmede met be hulp van de normale fotografische geluids band een drietal achter het projectiedoek opgestelde luidsprekers ieder afzonderlijk of in combinatie automatisch in werking worden gesteld, was reeds in enkele bio scopen geïnstalleerd. Het valt buiten het bestek van dit verslag de namen te gaan opsommen van de ver schillende andere projectiesystemen, die in het verslagjaar zijn aangekondigd respec tievelijk reeds in toepassing werden ge bracht. In het Officieel Orgaan van de Bond werd hieromtrent steeds zo uitvoerig moge lijk mededeling gedaan. Uit het bovenstaande blijkt wel, dat het cinemascope-systeem, waarbij zogenaamde anamorphische projectie wordt toegepast, opgang heeft gemaakt. Een belangrijke maatregel, welke in dit ver slagjaar werd genomen, was een door het Hoofdbestuur uitgevaardigd en naderhand door de Ledenraad bekrachtigd verbod tot het invoeren, verwerken en gebruiken van brandbaar filmmateriaal. Te dezer zake was in het begin van het jaar reeds door de Tech nische Commissie aan het Hoofdbestuur ad vies uitgebracht en er mag verwacht wor den, dat dit verbod eerlang zal leiden tot een verzachting van de thans bestaande zware brandveiligheidsvoorschriften. Voorts werd in het verslagjaar besloten tot het uitschrijven van een operateurswedstrijd, waarmede werd beoogd de belangstelling voor het operateursvak te stimuleren en de vakkennis van de operateurs uit te breiden. Het idee voor een dergelijke wedstrijd was reeds enige jaren geleden door een lid-ex- ploitant geopperd, doch het duurde tot in 1954, voordat een bruikbare vorm werd ge vonden. Deze komt erop neer, dat verdeeld over een periode van één jaar 2-maandelijks 32

Jaarverslagen | 1954 | | pagina 32