cember uitsluitend aan de orde gesteld een wijziging van artikel 9 en artikel 11 van het Algemeen Bedrijfsreglement, welk voorstel niet de vereiste meerderheid van tweederde der uitgebrachte stemmen heeft verworven. Toepassing Reglementen en Besluiten Aan het begin van het verslagjaar heeft het Hoofdbestuur geconstateerd dat niet steeds werd voldaan aan de in artikel 1 van het Be drijf sbesluit Tweede-Aanvulling-Bondsvoor- waarden neergelegde verplichting om ver toningsovereenkomsten als bedoeld in arti kel 2 der Bondsvoorwaarden binnen veertien dagen na het lot stand komen bij het Bondsbureau te deponeren. Naar aanleiding hiervan heeft het Hoofd bestuur er de aandacht van de leden op ge vestigd, dat in het laatstgenoemde artikel is bepaald, dat overeenkomsten in zake de ver huur en huur van films steeds schriftelijk bij contract moeten worden aangegaan, aange zien overdracht van het auteursrecht inge volge de Auteurswet niet anders kan ge schieden dan door middel van een authen tieke of onderhandse acte. Derhalve is ver huren en huren van films zonder schriftelijke overeenkomst in strijd met de Auteurswet. Het voorschrift tot deponering der film- huurcontracten dient om een richtige con trole op de naleving van de Bondsvoorwaar den mogelijk te maken, omdat het algemeen bedrijfsbelang vereist, dat deze voorwaarden nauwkeurig worden nageleefd. Het Hoofdbestuur heeft er bij de leden-ex- ploitanten op aangedrongen met het onder tekenen en terugzenden der tot stand geko men huurcontracten niet te wachten, opdat het de verhuurders mogelijk wordt gemaakt te voldoen aan hun reglementaire verplich ting, en bij de leden-filmverhuurders om voor een tijdige deponering zorg te dragen. Aan het begin van het verslagjaar schenen zich aanvankelijk moeilijkheden voor te zul len doen bij de afwikkeling van de herbouw regeling der door de oorlog gedupeerde ex ploitanten in Rotterdam, aan wie bij het afdelingsbesluit „Richtlijnen Herbouw Rot terdam" van 3 November 1948 prioriteit is verleend met betrekking tot de wederop bouw hunner zaken met uitsluiting van der den. Bij schrijven van 11 Januari deelde het Bestuur van de Afdeling Rotterdam mede, dat deze Afdeling zich niet kon verenigen met het Besluit van het Hoofdbestuur d.d. 4 Augustus 1953 in zake de „Richtlijnen Her bouw Rotterdam", aangevuld bij besluit d.d. 1 December 1953, en deze beslissingen slechts aanvaardbaar achtte voorzover zij geen afbreuk doen aan het afdelingsbesluit, bekend als „Richtlijnen Herbouw Rotter dam". Op 4 Augustus 1953 had het Hoofdbestuur namelijk als de in artikel 4 der Richtlijnen bedoelde expiratiedatum vastgesteld 31 De cember 1956 en daaraan de voorwaarde ver bonden, dat de gedupeerden, die van hun prioriteitsrechten gebruik wilden maken, verplicht waren vóór 1 Februari 1954 bij de gemeente Rotterdam grond voor de te bouwen bioscoop te reserveren. Bovendien moesten degenen, die hun prioriteitsrechten in het centrum der stad wilden uitoefenen, vóór 1 Februari 1954 bij het Hoofdbestuur een schriftelijke aanvrage indienen, terwijl degenen, die hun rechten buiten het centrum wensten uit te oefenen, zich vóór genoemde datum tot de Commissie Nieuwe Zaken dien den te wenden. Na weigering van een aanvrage hadden ge dupeerden het recht binnen drie maanden een nieuwe aanvrage in te dienen. Dit besluit heeft het Hoofdbestuur op 1 December 1953 nog met enige dispensatiebepalingen aange vuld. Het Hoofdbestuur heeft het Afdelingsbestuur ten antwoord op diens brief er aan herin nerd, dat zijn College naar aanleiding van de indertijd door de Afdeling schriftelijk en mondeling naar voren gebrachte bezwaren nauwkeurig had onderzocht, welke practi- sche beletselen een richtige nakoming van zijn beslissing d.d. 4 Augustus in de weg zouden kunnen staan. Dientengevolge was genoemd besluit op 1 December nader aan gevuld met enige bepalingen op grond waar van gedupeerden, die hun herbouwrechten in het centrum uitoefenen, dispensatie kon den verkrijgen, zowel van de verplichting om vóór 1 Februari 1954 grond te reserveren 40

Jaarverslagen | 1954 | | pagina 40