-sV De nieuwe technische ontwikkeling De voortschrijdende technische ontwikke ling werd ook gedurende het verslagjaar door het Hoofdbestuur nauwlettend gevolgd. Van de aanvang af heeft het College er zich reken schap van gegeven, dat een zo ruim mogelijke oriëntering van de leden over deze ontwik keling noodzakelijk is, omdat zij op een ge geven ogenblik een beslissing zullen moeten nemen, welke voor de uitoefening van hun bedrijven van ingrijpende aard kan zijn en ernstige gevolgen kan hebben. Als resultaat van deze voortdurende zorg van het Hoofdbestuur werd in de loop van het verslagjaar de onafgebroken publicatie van artikelen en overzichten voortgezet, waarin de leden zoveel als mogelijk is werden voorge licht over de technische evolutie, welke zich in het filmbedrijf voltrekt. In het bijzonder werd daarbij aandacht geschonken aan de stappen, welke door buitenlandse zusterorga nisaties ter zake werden ondernomen, zodat de leden voor zover mogelijk van de inhoud van de desbetreffende rapporten door middel van het Bondsorgaan op de hoogte werden gesteld. Inzonderheid hield het Hoofdbestuur reke ning met een mogelijke herhaling van de gang van zaken, welke zich in de jaren 1927/ 28 bij de komst van de geluidsfilm had voor gedaan. Het College achtte het daarom zijn plicht er voor te waken, dat de producenten van de elkaar beconcurrerende systemen de exploitanten zouden verplichten om bij verto ning van films technische apparatuur van een bepaald merk te gebruiken, welker aan- schaffingskosten veelal economisch niet ver antwoord zijn, zolang de ontwikkeling van allerlei systemen welke in het verslagjaar reeds een chaotisch karakter dreigde aan te nemen in een aanvangsstadium verkeert. Onder dergelijke omstandigheden loopt men immers het gevaar, dat de ontwikkelingsgang eerder belemmerd dan bevorderd wordt. Reeds bij circulaire van 20 Februari 1953 had het Hoofdbestuur de leden ernstig geraden de nodige reserve ten aanzien van de aanschaf fing van installaties of apparaten ten behoeve van de vertoning van panoramische of soort gelijke films in acht te nemen en er daarbij onder verwijzing naar de Algemene Voor waarden van Verhuur en Huur van Films de aandacht op gevestigd, dat de leden hun ver toningsovereenkomsten alleen onder de regle mentair gestelde voorwaarden mogen aan gaan. In de loop van het verslagjaar kwamen het Hoofdbestuur klachten ter ore welke het Col lege noopten enige leden-filmverhuurders onder het oog te brengen, dat het hun niet is toegestaan aan de verhuur van panorami sche of dergelijke films de voorwaarde van het gebruik van bepaalde apparaten of syste men te verbinden. Naar aanleiding hiervan heeft het Hoofdbe stuur er bij rondschrijven nogmaals de aan dacht van de leden op gevestigd, dat alle overeenkomsten inzake de verhuur en huur van films ingevolge artikel 2 van het desbe treffende bedrijfsreglement steeds onder de bepalingen van de Bondsvoorwaarden moeten worden aangegaan, behoudens voor zoverre afwijking daarvan uitdrukkelijk is toegestaan. Daar de mogelijkheid tot afwijking op dit punt niet is opengelaten, is het derhalve een lid-filmverhuurder niet geoorloofd door het opnemen van speciale bepalingen in de vertoningsovereenkomsten afbreuk te doen aan de vrijheid van een lid-exploitant om zelf te beslissen aan welk fabrikaat hij bij het aanschaffen van de technische outillage ten behoeve van vertoning van de betrokken films de voorkeur geeft, terwijl het een lid- exploitant niet geoorloofd is dergelijke con dities te accepteren. Een ander aspect van de technische ontwik keling, welke de aandacht van het Hoofd bestuur eiste, betrof de overschakeling van de explosieve nitraatfilm naar het onont vlambare materiaal. Zoals reeds werd opge merkt werd met ingang van 1 Juli door het College het, later door de Ledenraad be krachtigde, verbod uitgevaardigd om nitraat- film in te voeren, te verwerken of te leve ren. Het nieuwe acetaatmateriaal stelt echter bij het lassen speciale eisen, waarbij een film- plakpers een onmisbaar hulpmiddel moet worden geacht, aangezien anders ondeugde lijke lassen kunnen worden gemaakt, die na verloop van tijd loslaten, afgezien van de mogelijkheid van beschadiging van de film- copie. 43

Jaarverslagen | 1954 | | pagina 43