Begin September heeft deze commissie na overleg te hebben gepleegd met de daarvoor in aanmerking komende autoriteiten, rap port uitgebracht aan het Hoofdbestuur en tevens een plan tot het verlenen van mede werking voorgelegd, hetwelk door dit Col lege werd aanvaard. Het Hoofdbestuur heeft dienovereenkomstig besloten tijdens de film- week te Arnhem een nationale manifestatie van het filmbedrijf te doen organiseren, waarbij getracht zal worden om deze door enige internationale figuren op filmgebied te laten bijwonen. Er zal een aantal belangrijke premières worden gegeven, waarbij elk com- petitierelement zal zijn uitgesloten, zulks in overeenstemming met de voorschriften wel ke door de Internationale Federatie van Verenigingen van Filmproducenten voor nationale filmmanifestaties zijn gesteld. Tijdens deze week zal de Bond zijn jaar lijkse ledenvergadering houden, terwijl ook andere instellingen, welke op filmgebied werkzaam zijn, uitgenodigd zullen worden hun congres of jaarvergadering in Arnhem te houden. De opzet is, dat de samenwerkende organi saties en instellingen een afzonderlijke stich ting in het leven zullen roepen, welke de organisatie van de filmweek in het kader van het Holland Festival ter hand zal nemen. Lidmaatschappen In het afgelopen jaar werden 23 nieuwe le den toegelaten. Wegens verlies van de ver eisten vervielen achttien leden van het lid maatschap. Op 1 Januari 1955 stonden ingeschreven 388 leden (vorig jaar 383) die gezamenlijk 613 (602) zaken exploiteerden. Op pagina 29 van dit verslag is opgenomen een overzicht van de aantallen zaken en haar verdeling in categorieën. Filmverzeltering De brandverzekering van films in kluizen bleef ook in het verslagjaar beperkt tot de copieën van die films, waarbij sinds de pre mièredatum niet meer dan drie jaren ver streken is. Van de mogelijkheid om copieën van oudere films voor eigen rekening te verzekeren, is door een opnieuw verminderd aantal filmverhuurders gebruik gemaakt; het verzekerde aantal meters heeft echter niettemin een kleine stijging ondergaan. In het verslagjaar waren op Bondskosten gemiddeld 10.825.000 meters film in de kluizen verzekerd tegen 10.879.000 meters in 1953. Voor het eerst gaf de verzekerde métrage dus een geringe daling te zien, wel ke geheel voor rekening kwam van de zwart/wit films; het aandeel der kleuren films is ook in het verslagjaar wederom ge stegen. Lijst Tan Geen Bezwaar Opnieuw is het aantal aanvragen tot plaat sing op de Lijst van Geen Bezwaar gedaald en wel van 219 in 1953 tot 166 in het af gelopen jaar. Hierin zijn begrepen 64 aan vragen betreffende de Nederlandse Televi sie Stichting en de omroepverenigingen. In drie gevallen werd afwijzend op de aan vrage beschikt. Vele malen moesten de aan vragers verwezen worden naar het Neder lands Filminstituut. De overige aanvragen waren in hoofdzaak afkomstig van filmverhuurders, aan wie dispensatie is verleend van het verbod ver meld in artikel 2 van het Bedrijfsreglement op de Lijst van Geen Bezwaar om zonder bemiddeling van het Nederlands Filminsti tuut films te leveren ten behoeve van niet- commerciële vertoningen. Commissie voor Niet-Commerciële Reclame De misvatting, dat de projectiedoeken in de bioscopen gratis beschikbaar moeten zijn voor het maken van propaganda voor aller lei instellingen buiten de commerciële sfeer, heerst nog in vele kringen. Van de 32 aanvragen moest de Commissie voor Niet- Commerciële Reclame er 16 afwijzen, omdat de aanvragen betrekking hadden op doeleinden die hoe sympathiek ook toch niet van zo grote, algemene betekenis wa- 48

Jaarverslagen | 1954 | | pagina 48