80 90 genoemd en zon met enig optimisme kunnen worden verondersteld, dat men de inzinking van de laatste jaren teboven begint te komen. Van het examen ter verkrijging van het practijkcer- tificaat kan, helaas, niet hetzelfde worden gezegd. Voor dit examen meldden zich 38 eandidaten aan, waarvan er 3 niet op het examen verschenen. Van de resterende 35 slaagden er slechts 18, zodat er 17 zijn afgewezen. Daar het practijkexamen zeker niet moeilijk kan worden genoemd, is een dergelijk resultaat toch wel buitengewoon teleurstellend. Wanneer wij zoeken naar een reden voor dit grote aantal afwijzingen, dan is de enige, die daarvoor kan worden aangegeven een onvoldoende voorbereiding van de eandidaten, die ten onrechte nog steeds schijnen te veronderstellen, dat het ook zonder enige voorbereiding wel zal lukken. Met betrekking tot het examen ter verkrijging van het diploma-A of B zij nog opgemerkt, dat het ook dit jaar was toegestaan in gedeelten examen te doen. Hiervan werd in ruime mate gebruik gemaakt en het verheugt ons in tegenstelling tot vorige jaren te kunnen constateren, dat de resultaten ditmaal gun stig waren. Vele eandidaten hadden zich kennelijk behoorlijk geprepareerd op de twee of vier vakken, waarin zij examen deden niet als gevolg, dat zij in de meeste gevallen slaagden. Vermeld dient te worden, dat in 1954 door niet minder dan 30 examinatoren en gecommitteerden aan de examens werd medegewerkt, zijnde vertegenwoor digers van de Brandweer, leerkrachten van de Elec- trotechnische School en deskundigen uit het bedrijf. Dank zij hun deskundigheid is het examen ook dit maal geheel naar wens verlopen. Een woord van dank aan hen is zeker op zijn plaats, hetgeen eveneens geldt ten opzichte van de directies van de bioscopen Alhambra, Capitol, Flora en Nög- gerath, die voor het afnemen van het practische ge deelte welwillend hun cabines ter beschikking stel den. Tenslotte dient nog te worden gereleveerd, dat zich met betrekking tot de examens in dit verslagjaar twee bijzonderheden voordeden en wel: Ten eerste met een operateur in Paramaribo, die zich met de schriftelijke cursus van de P.B.N.A. en voor een deel met behulp van onze lessen op het examen had voorbereid. Via een relatie in Nederland verzocht hij ons de mogelijkheid te overwegen voor het afnemen van het operateursexamen in Suriname. Met medewerking van de directeur van het Onder wijs aldaar werd in Paramaribo op onze aanwijzin gen in Mei 1954 een schriftelijk en mondeling examen afgenomen, waaraan medewerking werd verleend door genoemde autoriteit, alsmede door brandweerdeskun digen en door deskundigen uit de practijk. De vragen voor het mondeling examen werden onzer zijds verstrekt nadat het schriftelijk werk, dat onder overheidstoezicht was gemaakt, door onze docenten was gecorrigeerd. De betrokken candidaat slaagde met zeer goede cijfers en aan hem werd het operateursdiploma-B uitgereikt. Een tweede bijzonderheid was, dat kort voor het schriftelijk examen het gerucht de ronde deed, dat een der eandidaten in het bezit zou zijn gekomen van de concept examenopgaven betreffende het vak ver sterkertechniek. Alhoewel, gezien de voorzichtigheid waarmede deze concepten worden behandeld, reeds bij voorbaat prac- tisch vaststond, dat het hier om een loos gerucht 95

Jaarverslagen | 1954 | | pagina 94