ging, werd een grondig onderzoek ingesteld, waarbij de betrokken candidaat is gehoord. Hierbij bleek op welke wijze en door wie dit gerucht onder de operateurs-candidaten van een der grote steden was verspreid en er werden maatregelen ge nomen om deze ongegronde bewering, die aan het examen slechts schade kon toebrengen, te ontze nuwen. Indien wij de resultaten, welke dit jaar zijn bereikt, combineren met de cijfers welke ter zake in de vo rige jaarverslagen zijn opgenomen, kunnen deze in de op de voorafgaande pagina afgedrukte statistiek worden samengevat: Het totaal aantal gediplomeerden is gestegen tot 487, waarvan er 183 in het bezit zijn van een diploma-B en 165 van het diploma-A. 139 Operateurs hebben het practijk-certificaat behaald. Het aantal uitge reikte „vrijstellingen" bedraagt: 520. Ondanks deze geleidelijke stijging van het aantal ge diplomeerde operateurs, heeft zich in de loop van dit verslagjaar in steeds toenemende mate een tekort aan geschoolde operateurs voorgedaan. Daarbij blijkt, dat vooral de jongere krachten in grotere getale dan voorheen normaal was, het be drijf verlaten en dat het steeds moeilijker wordt daarvoor geschikte vervangers te vinden. Op het eerste gezicht schijnt het, dat de gebonden heid op dagen, waarop het merendeel der werkne mers in andere vakken vrij is, voor een belangrijk deel debet is aan dit euvel. Het is zeker geen een voudige opgave een antwoord te geven op de vraag op welke wijze in deze gang van zaken verandering kan worden gebracht. Immers, niet alleen op bioscoop-technisch gebied, maar ook in vrijwel alle andere bedrijven, speciaal voor wat de technisch geschoolde krachten betreft, bestaat een groeiend tekort aan vakkundig personeel. In de eerste plaats ligt hier een taak voor de werk gevers om de belangstelling voor het operateursvak te stimuleren en al het mogelijke te doen om ge schikte krachten uit de plaats hunner inwoning aan te trekken en op te leiden. Aan het eind van dit verslagjaar waren de onder handelingen over een nieuwe loonregeling voor het hioscooppersoneel voltooid en was het wachten op een beslissing van het College van Rijksbemiddelaars. De in deze nieuwe regeling voorkomende lonen voor operateurs welke inmiddels van kracht geworden is zijn ten opzichte van andere bedrijven zeker niet ongunstig, zodat hierin geen reden kan worden gezocht voor het bestaande tekort. In de naaste toekomst zal moeten worden nagegaan, of het op de weg en binnen het bereik van onze Stichting ligt om stappen te ondernemen, die kun nen bijdragen tot verlichting van het tekort aan ge schoolde bioscoop-operatevirs. Daarnaast zal uiter aard de vakopleiding in hoofdzaak onze aandacht hlijven opeisen. Amsterdam, December 1954. CLAASSEN, Secretaris. N.V. Drukkerij Pier Westerbaan Den Haag 96

Jaarverslagen | 1954 | | pagina 95