Het plaatsvervangend lid L. W. R. Meyer te Amsterdam ging over naar de Commissie Nieuwe Zaken. Er kwamen twee nieuwe plaats vervangende leden bij de Commissie Beroep Nieuwe Zaken, namelijk de lieer H. P. H. Juten uit 's-Gravenhage en J. P. M. A. Smul ders uit Amsterdam. Verder bestond de Com missie uit de heren Mr. J. Milius, Utrecht, Voorzitter; Mr. B. Bouman, Bloemendaal, plaatsvervangend Voorzitter; W. F. Dubbelde- man, Amsterdam, D. J. van Leen, Dordrecht, J. E. F. de Nijs, Breda, J. L. Paerl, Amsterdam, C. S. Roem, 's-Gravenhage, B. W. G. van Royen, Amsterdam, leden; en M. J. W. Peters, Venlo en H. Zondervan, Leeuwarden, plaats vervangende leden; Secretaris, H. W. Hagen- berg. De Commissie Beroep Nieuwe Zaken heeft in 1956 drie zittingen gehouden, waarin zeven beroepen zijn behandeld, waarvan er twee be trekking hadden op hetzelfde object. Alle zit tingen stonden onder het voorzitterschap van Mr. J. Milius. Het door het betrokken afdelingsbestuur aan hangig gemaakte beroep tegen een beslissing, waarbij een nieuwe filmfabrikant, zich bezig houdende met bepaalde bewerkingen, was toe gelaten, achtte de Commissie Beroep Nieuwe Zaken ongegrond, omdat de bezwaren niet vol doende steun vonden in de bepalingen van artikel 1 van het Algemeen Bedrijfsreglement. Eveneens werd in appel bevestigd een beslis sing der Commissie Nieuwe Zaken, waarbij toestemming was geweigerd voor de vestiging van een nieuwe bioscoop in een verenigings gebouw, voornamelijk omdat noch het huur contract noch het gebouw aan redelijke eisen voldeed. Op een gewijzigde aanvrage voor hetzelfde ge bouw verleende de Commissie Nieuwe Zaken echter wel toestemming. Tegen deze beslissing kwamen het Afdelingsbestuur en de plaatse lijke bioscoopondernemers in verzet. De Com missie Beroep Nieuwe Zaken achtte de bezwa ren der appellanten gegrond en vernietigde de beslissing der Commissie Nieuwe Zaken. In appel werd vernietigd een beslissing, waar bij in eerste instantie de toestemming voor de vestiging van een nieuwe bioscoop was gewei gerd. De Commissie Beroep Nieuwe Zaken verleende de toestemming op grond van de aanzienlijke vooruitgang, die het bioscoopbe drijf ter plaatse als gevolg van deze aanwinst zou ondergaan. De appelcommissie vernietigde een beslissing, waarbij de Commissie Nieuwe Zaken toestem ming had verleend voor de vestiging van een nieuwe bioscoop in een oude schouwburg. De Commissie Beroep Nieuwe Zaken was name lijk van mening, dat de op deze wijze te stich ten bioscoop niet zou voldoen aan redelijke eisen van welstand en inrichting. Het beroep van een afdelingsbestuur tegen een verleende toestemming voor de vestiging van een nieuwe bioscoop werd gegrond verklaard, omdat de vereiste bouwvergunning voor deze nieuwe zaak ontbrak. Summa summarum werd in het afgelopen jaar door de nieuwe zakencommissies toestemming verleend voor de exploitatie van drie nieuwe permanente bioscopen-A, ingediend voor En schede (Ons Huis), Hoogezand/Sappemeer en Ridderkerk, alsmede voor drie filmfabrieken. Zij weigerden de toestemming voor de exploi tatie van drie bioscopen, namelijk in Ede, Enschede (Irene), Hilversum (waarin een be roep per eind van het jaar nog hangende), een filmverhuurkantoor en een filmproductiezaak. Beslissingen Hoofdbestuur en Ledenraad Het Hoofdbestuur verleende toestemming voor het exploiteren van drie permanente biosco pen-B, en wel in Aalst (NB), Domburg en Venhuizen. Een tweetal aanvragen voor per manente bioscopen te Meyel en Wijk bij Duur stede werd afgewezen. In het verslagjaar werden op grond van door de bevoegde Bondscolleges gewezen beslissin gen uit 1956 en voorafgaande jaren geopend, en door het Hoofdbestuur in het Bedrijfsregis- ter ingeschreven, de volgende bioscopen-A: Amicitia Amersfoort, Arnhems Theater Saskia Arnhem (vervanging), St. Joris Ridderkerk, Metro Susteren (vervanging), Rex Tilburg, Studio Utrecht, City Woerden en Rito Edam (vervanging). Voorts werden ingeschreven drie nieuwe per manente bioscopen-BHazzo Aalst, Badpavil joen Domburg en Centrum Venhuizen* Wegens opheffing werden geschraptHet Ver gulde Paard te Alblasserdam, Harmonie Sus teren en Luxor Woerden, alsmede de nood- exploitatie Ledel (oud) te Oostburg. Door het Hoofdbestuur werden wederom ten aanzien van enige zaken voorzieningen ver- 25

Jaarverslagen | 1956 | | pagina 26