resulteerde in een ontwerpregeling, die een alleszins redelijke basis vormt om tot een aan vaardbare en in het algemeen ook bevredigen de ouderdoms- en weduwen- en wezenvoorzie ning te geraken voor de werknemers in ons be drijf. Ook dit fonds heeft uiteraard in zoverre een aanvullende betekenis, dat het vanzelf sprekend de gevallen intact laat, waarin werk gevers reeds gelijkwaardige of betere voorzie ningen hebben getroffen. Het is tekenend voor het sociale besef van onze leden, dat de indiening van de ontwerp regeling, ondanks de nieuwe lasten welke zij met zich gaat brengen, met instemming werd ontvangen. Gezien de stand der voorbereidin gen zullen wij in het komende jaar een sociale voorziening rijker zijn geworden, die met recht de trots zal uitmaken van de gezamenlijke be drijf sgenoten, ongetwijfeld krachtig zal bijdra gen tot handhaving van de sociale vrede in onze gelederen en de band tussen de werk gevers en werknemers zal verstevigen. De actie in de gemeenten, die in gebreke zijn gebleven de te hoge vermakelijkheidsbelasting- tarieven voor bioscopen te herzien en tot een redelijk peil terug te brengen, heeft tenslotte niet minder van de tijd en de energie van het Hoofdbestuur gevraagd dan de behandeling der reeds genoemde problemen. Met voldoe ning mag worden geconstateerd, dat in een aantal gemeenten van betekenis gunstige resul taten konden worden bereikt, zij het vaak na moeizaam overleg en in een enkel geval helaas na felle strijd. Het blijft echter betreurens waardig, dat aan het eind van het jaar nog altijd enige gemeenten met een aantal biosco pen, die naar omzet gemeten circa 9% van het totaal uitmaken, zijn overgebleven, waar geen herziening tot stand is gebracht. Een enkele uitzondering daargelaten, waar een verlaging der vermakelijkheidsbelasting in voorbereiding is, blijkt bij deze gemeenten geen overgrote geneigdheid te bestaan om de discriminerende extra belasting op te heffen. Deze gang van zaken vervult het Hoofdbestuur met zorg, te meer omdat voor de betrokken bioscopen de stijgende loonlasten van de laat ste jaren alsook de lasten, voortvloeiende uit de regelingen, die na de belastingherziening door het bedrijf konden worden genomen zoals bijvoorbeeld de pensioenvoorziening nu dubbel zwaar gaan drukken. Gevreesd moet worden, dat door de houding van de desbe treffende gemeentebesturen, die er alle schijn van heeft zich tegen het bedrijf te richten, opnieuw een conflictsfeer wordt geschapen, waarin de Nederlandsche Bioscoop-Bond dit laat geen twijfel over achter zijn leden zal gaan staan. Blijkens het cijfermateriaal over het verloop van bezoek en ontvangsten dat ook dit jaar uitgebreid aan het verslag is toegevoegd, was de gang van zaken in ons bedrijf in 1956 niet onbevredigend. Het aantal bezoekers steeg met 3.915.000, dat is 5,9%, hetgeen een voortzet ting betekent van de stijgende tendenz in de laatste drie jaren waarneembaar. Wat de bruto-ontvangsten van de zaken aangaat is het opmerkelijk, dat de stijging daarvan, de index cijfers van de consumptieve uitgaven van de bevolking in aanmerking genomen, wederom de stijging van de totaalconsumptie heeft bijgehouden. Van een inhalen van de achter stand in de gemiddelde entreeprijs was echter nauwelijks sprake, een tekort, dat, nu het be drijfsleven zich andermaal voor een verhoging van lasten geplaatst ziet, bij het uitblijven van grotere ontvangstmogelijkheden naar wij vre zen vroeg of laat zwaar op de debetzijde van onze balansen zal drukken. Al met al wekt de huidige gang van zaken in ons bedrijf ver trouwen, ondanks toenemende concurrentie mogelijkheden, onder andere als gevolg van de televisie. De ontwikkeling hiervan wordt door de leiding van de bedrijfsorganisatie met aandacht gevolgd. Hoewel zij vooralsnog niet de overdreven betekenis heeft als door de publiciteit wordt gesuggereerd, mag zij met het oog op de toekomst van onze zaken even min worden onderschat. Wij zullen daarom de expansiekracht, waarover ons bedrijf ruim schoots beschikt, efficiënt hebben te gebrui ken.

Jaarverslagen | 1956 | | pagina 5