Bedrijfsafdeling Filmfabrikanten en Filmproducenten De karakteristiek van het Afdelingsleven in het afge lopen jaar kan in dit vijfde jaarverslag als volgt worden samengevat: een toenemende deelneming van de leden aan de organisatorische arbeid der Afdeling als gevolg van het groeiende bewustzijn, dat de souvereine leden vergadering het aangewezen forum is voor een open lijke en vruchtbare gedachtenwisseling over moeilijke vraagstukken, welke leiden kan tot het vormen van een communis opinio en daardoor tot het nemen van be sluiten, welke dienstig zijn ter behartiging van de gemeenschappelijke en ook van de speciale belangen van de bedrijven, welke zich bezig houden met de ver vaardiging en bewerking van films. Er werden in 1956 niet minder dan vijf Afdelingsleden vergaderingen uitgeschreven, die alle zeer druk be zocht werden. De op Vrijdag 6 Januari 1956 gehouden buitengewone ledenvergadering was op de eerste plaats gewijd aan de bespreking van een aantal door het Hoofdbestuur bij de Ledenraad aanhangig gemaakte voorstellen, waar onder het voorstel van onze Afdeling tot vaststelling van een Bedrijfsreglement Algemene Leveringsvoor waarden van de Leden-Filmfabrikanten. Dit in overleg met het Bestuur van de Bedrijfsafdeling Filmverhuur ders ontworpen „Reglement Leveringsvoorwaarden" regelt de voorwaarden waarop de leden-filmfabrikanten de opdrachten tot bewerking van het door de leden filmverhuurders geïmporteerde materiaal uitvoeren. Het reglement werd op 10 Januari 1956 door de Leden raad vastgesteld. Zeer uitvoerig werd op deze vergadering het Memo randum inzake de Filmproductie besproken, dat enkele weken voordien, namelijk op 12 December, door het Afdelingsbestuur aan het Hoofdbestuur was voorgelegd. Dit Memorandum was door het Afdelingsbestuur na een uitvoerige oriëntering en studie met medewerking van de daartoe door de op 13 Mei 1955 gehouden jaar vergadering aangewezen heren Y. Brusse en Mr. H .B. F. J. A. Peters opgesteld. Niet alleen werd in deze nota nagegaan welke oorzaken tot dusver de totstandkoming van een geregelde speelfilmproductie in Nederland ver hinderd hebben en aangegeven op welke wijze deze oorzaken zouden kunnen worden weggenomen, maar het Afdelingsbestuur meende tevens een constructief voorstel te moeten doen dat uitging van de volgende hoofdgedachten: a. een steunregeling gedurende ten minste vijf jaar voor minimaal drie speelfilms per jaar; b. beperking van het risico voor de producent en een redelijk aandeel voor de producent in de opbrengst in een zekere evenredigheid tot zijn productiekapitaal, dus zijn risico; c. een beperkte eigen kapitaalinbreng van de producent; d. een eventuele subsidie van Over heidswege; e. een door de Nederlandsche Bioscoop- Bond of door een „Filmfonds" te creëren mogelijkheid om de minimumgaranties van voorverhuurcontracten te verdisconteren, bijvoorbeeld door het afgeven van garanties voor die disconti, dan wel door eigen dis conto; f. de oprichting door de Nederlandsche Bio scoop-Bond van een „Filmfonds", dat jaarlijks onge dekte productievoorschotten zal verstrekken en even tuele tekorten zal moeten opvangen; g. een actie in alle gemeenten tot verlaging van de vermakelijkheidsbelas- ting voor Nederlandse speelfilms. Dit Memorandum vond een gunstig onthaal bij het Hoofdbestuur, dat aan de algemene ledenvergadering van de Bond een voorstel voorlegde tot vorming van een fonds ter bevordering van de productie van Neder landse films, welk voorstel in de op Dinsdag 3 April 1956 gehouden Bondsjaarvergadering met een overwel digende meerderheid van stemmen werd aangenomen. Tijdens de op Maandag 27 Februari 1956 gehouden jaarlijkse ledenvergadering der Afdeling werd de heer E. J. Verschueren herkozen tot Secretaris en de heer W. Mullens tot lid van het Afdelingsbestuur. Het jaar verslag over 1955 werd met algemene stemmen onder dankzegging aan de Secretaris, de heer E. J. Verschue ren, goedgekeurd terwijl de Penningmeester, de heer M. de Haas, eveneens onder dankzegging, décharge werd verleend van zijn financieel beleid over 1955. De be groting van ontvangsten en uitgaven voor het jaar 1956 werd overeenkomstig het voorstel van het Afdelings bestuur vastgesteld. Op Maandag 19 Maart werd een buitengewone leden vergadering der Afdeling gehouden ter bespreking van de agenda van de reeds genoemde jaarvergadering van de Bond. Inzonderheid over punt 7 dezer agenda, het voorstel tot vorming van een productiefonds en mach tiging van het Hoofdbestuur tot het treffen van uit voeringsmaatregelen inzake beheer en werkwijze van dit fonds, werd uitvoerig van gedachten gewisseld. Van de zijde van de Afdelingsleden werd daarbij verzocht er bij het Hoofdbestuur op aan te dringen, dat het fonds ook de mogelijkheden zal hebben om sluimerende talenten wakker te schudden, onder meer tot het schrij ven van scenario's. De Voorzitter, de heer C. S. Roem, herinnerde er aan, dat het Afdelingsbestuur in zijn Memorandum inzake de Filmproductie aan het Hoofd bestuur onder meer gewezen heeft op de wenselijkheid om aan het bestuur van het fonds de bevoegdheid te verlenen om in bepaalde gevallen opdrachten tot het schrijven van scenario's, respectievelijk draaiboeken te verstrekken, omdat dit een van de middelen is om vakbekwame krachten voor een Nederlandse speelfilm productie aan te trekken, alsook de bevoegdheid om ter stimulering van het peil der productie een beperkt aantal opdrachten te verlenen voor korte films welke als bijwerk in de bioscopen zouden kunnen worden vertoond, waarbij gedacht werd aan korte speelfilms en mogelijk kinderfilms, welke jonge filmers in staat zouden stellen zich in spelregie en dialoogschrijven te bekwamen. Ter bespreking van het door het Hoofdbestuur aan alle Bondsleden ter bestudering toegezonden voorontwerp bedrijfspensioenfonds werd op Maandag 22 October 1956 een buitengewone ledenvergadering der Afdeling gehouden, welke werd bijgewoond door de heren R. Uges Jr., Secretaris van het Hoofdbestuur, en J. G. J. Bosman, Directeur van het Bondsbureau, die als leden van de Studiecommissie Bedrijfspensioenfonds een uit- 60

Jaarverslagen | 1956 | | pagina 60