Afdeling Het Centrum Het jaar 1956 is voor de Afdeling „Het Centrum" een jaar geweest, waarin een lang gekoesterde hoop einde lijk in vervulling is gegaan, doordat een van haar leden zitting kreeg in het Hoofdbestuur. Door de droeve omstandigheid, dat de Bondsvoorzitter, de heer M. P. M. Vermin, kwam te overlijden, werd ons bedrijf een zeer zware slag toegebracht, aangezien de Nederlandsche Bioscoop-Bond in deze eminente figuur één van haar grootste mannen verloor. Ten gevolge hiervan viel de voorzittersplaats op de algemene vergadering aan de heer Miedema toe en ontstond zodoende een vacature bij de plaatsen voor de exploitanten in het Hoofdbestuur. Na enige felle discussies in de Afdelingsraad kon men niet tot over eenstemming komen over een candidaat en zo ontstond de figuur, dat er liefst drie candidaten waren voor deze vacature. Na enige malen gestemd te hebben, besloot de algemene vergadering van de Bond onze candidaat, de heer A. F. Wolff, in het Hoofdbestuur te plaatsen. Een resultaat, waarop onze Afdeling trots mag zijn, terwijl nu tevens een hechter contact van onze Afdeling met het Hoofdbestuur mogelijk werd. Het Bestuur bleef dit jaar ongewijzigd, terwijl dezelfde vertegenwoordigers in de Afdelingsraad wederom hun functies waarnamen. In de Ledenraad werd ter vervanging van de heer A. F. Wolff gekozen de heer Van Dommelen, evenals in het Dagelijks Bestuur van de Afdelingsraad. Het jaar 1956 heeft ons bezig doen zijn met problemen van lonen en sociale voorzieningen. De nieuwe loon- ronde noodzaakte ook ons bedrijf de lonen te verhogen, terwijl een verdere uitbreiding van het vacantiegeld en de vacantieregeling tot stand kwam. Een definitieve stap werd dit jaar gedaan om te ge raken tot een bedrijfspensioenfonds. Hoewel nog niet in werking getreden zal een dergelijke regeling zich wel snel aandienen. Hiermede is wel de kroon gezet op het werk van de voorbereidingscommissie, die hier aan meer dan twee jaren heeft gewerkt. Onze Afdeling vergaderde over deze aangelegenheden dan ook enige malen en men kon ondanks enige bedenkingen toch als grondtoon bij deze besprekingen opmerken, dat men gelukkig was, dat uiteindelijk dit tot stand is ge komen. Dit jaar is wederom de filmhuur in discussie gekomen, maar heeft in de reglementenvorm geen wijziging ge bracht. In het algemeen mag men hierover, aan de hand van de praktijk toch wel opmerken, dat door de grotere vrijheid ook een hogere filmhuur werd bedongen. In gevallen waar het een sterke stijging van de recettes betreft is dit misschien verantwoord door te voeren, maar indien zulks niet het geval is, vormen deze ver hogingen een bedreiging van de rentabiliteit van de exploitaties. Een waarschuwend woord kan dan hier ook niet achterwege blijven. Een andere, ons bedreigende evolutie, was die van de televisie. Met de enorme bedragen aan subsidie, weet de televisie zich meer en meer een plaats in onze maatschappij te veroveren, en het was dit jaar al een voelbaar verschijnsel, dat op avonden met belangrijke televisie-uitzendingen het bezoek aan de theaters ver minderde. Een verdere technische ontwikkeling zal zeker komen en wij zullen ons hebben te beraden wat te doen. Een grote uitbreiding van de theaters was, mede door de bouwstop, niet te verwachten. Toch werden diverse zaken zeer veel verbeterd en te Amersfoort en Utrecht verschenen nieuwe theaters, die aller bewondering wek ten. Meerdere malen werd onze Afdeling advies ge vraagd inzake het vestigen van nieuwe zaken. Hieraan werd nauwgezet gewerkt en verantwoorde adviezen werden, hetzij schriftelijk, hetzij mondeling door het Bestuur uitgebracht. Dit jaar leed onze Afdeling door het heengaan van de heer Jelles Sr. een gevoelig verlies. Een geziene figuur in onze Afdeling, die door zijn frisse ideeën groot aan zien bij ons genoot. Driemaal werd dit jaar door onze Afdeling vergaderd. Helaas was het aantal aanwezige leden niet altijd even groot. Het Bestuur had regelmatig contact, terwijl het diverse malen regelend moest optreden bij kleine onenigheden in streekverband. Het Secretariaat verzond 26 brieven en circulaires en ontving 23 brieven. Het aantal leden bedraagt thans 88. Utrecht, 25 Februari 1957. J. NIJLAND Jr., Secretaris. 71

Jaarverslagen | 1956 | | pagina 71