Afdeling Het Zuiden Bij een algemeen overzicht over het jaar, dat thans voorbij is, komt direct naar voren, dat de waarschu wing, welke wij de vorige maal tot de leden onzer Afdeling richtten in zake de exploitatie onzer theaters, ongegrond noch overbodig was. Het betreft hier de huurprijzen, welke door onze verhuurders vaak worden bedongen voor films, die achteraf blijken zeer matige aantrekkingskracht te hebben op ons publiek. Daarbij komt thans nog in toenemende mate het feit, dat in vele gevallen reeds bij het sluiten van het con tract een vast aantal weken wordt bedongen, dat de film zal worden geprolongeerd, afgezien of de reacties van het publiek prolongatie wettigen of niet. Het ligt niet altijd in onze macht sommige minder gewenste toestanden in ons bedrijf te veranderen of te weren. Doch in het vastleggen van programma's staat ons niets in de weg om onze contracten dusdanig te maken, dat óók de exploitatie der zogenaamde grote films, of wat ons als zodanig wordt aangeboden, voor de exploitant interessant en lonend is. Op het gebied van de verlaging der vermakelijkheids- belasting is het in onze Afdeling vermoedelijk wel het moeilijkst de gemeentebesturen begrip bij te brengen voor onze toch alleszins rechtvaardige verlangens. Hoe wel in 1956 ook verschillende grotere gemeenten in onze Afdeling van de knellende belastingdruk werden bevrijd, is het een feit, dat Roosendaal, Tilburg en Breda om er slechts een drietal te noemen nog steeds de zware tol van 35% te betalen hebben. Voor de gemeente Breda is dit dubbel pijnlijk, omdat de verlaging tot 25% reeds in Februari van het nu verlopen jaar door de gemeenteraad met grote meer derheid werd aangenomen, doch dit besluit op een of andere wijze door de betrokken instanties werd gesabo teerd, want op het ogenblik dat wij dit schrijven, dus bijna een jaar later, is de nieuwe verordening nog steeds niet toegepast. Wij vragen ons af of de tijd nu lang zamerhand niet gekomen is om vooral voor de drie voornoemde belangrijke gemeenten onze passieve hou ding te laten varen en een voorbeeld te nemen aan onze Bergen op Zoomse Collega's die wij van harte feliciteren met het feit, dat ook zij nu reeds maanden kunnen exploiteren onder een dragelijke regeling der verma- kelijkheidsbelasting. Het stemt tot vreugde dat niettegenstaande allerlei teleurstellingen op velerlei gebied ook de leden onzer Afdeling steeds opnieuw de moed vinden om hun theaters op een behoorlijk peil te brengen en te hou den. Reeds in het begin van 1956 heropende na een grondige modernisering het Grand Theater te Ubach over Worms op feestelijke wijze haar deuren onder grote belangstelling van autoriteiten en publiek. In Februari opende de heer De Nijs onder grote belang stelling een nieuwe bioscoop, genaamd Rex Theater, te Tilburg. In de maand April was het ons medelid, de heer Zum- dick, die zijn Theater Royal Irene te Blerick na een algehele restauratie met groot succes en onder grote belangstelling aan zijn publiek presenteerde. In Maart was het onze Penningmeester, de heer Vink, die zijn Bio Vink een grondige verandering en ver bouwing heeft doen ondergaan en daarvoor zeker de dank heeft mogen oogsten van Deurne en de gehele Peel, waarvan dit mooie theater het Culturele Centrum mag worden genoemd. In tegenwoordigheid van vele Geestelijke en Burger lijke autoriteiten heropende ook Luxor Theater te Dongen zijn geheel gerestaureerde en gemoderniseerde zaal. Op 5 Juli werd te Hoensbroek onder grote belangstel ling, ook van de zijde der autoriteiten, het totaal ver bouwde Luxor Theater door de Burgemeester heropend. Op 26 Juli opende mej. Beckers haar nieuwe Metro Theater op welke gebeurtenis in Susteren reeds lang in spanning werd gewacht. De heren Biemans begonnen in het afgelopen jaar met een radicale restauratie van hun gehele Theaterpark. De nieuwe bioscoop in Boxtel was het eerst aan de beurt en vierde bij haar heropening tevens een 20-jarig jubileum. Luxor Oss volgde kort daarop en ook Scala Veghel onderging een grondige metamorphose, evenals City Theater te Oisterwijk. De vier genoemde theaters zijn thans in moderne stijl gehouden en een sieraad voor de provincie. Wij vermelden nog de opening van een nieuw theater in September 1956 door de heer Geerts in de gemeente Aalst. Behalve het 20-jarig jubileum der firma Biemans, dat wij hierboven reeds vermeldden, werden in het afge lopen jaar nog de volgende jubilea gevierd: Hollandia Heerlen herdacht haar 20-jarig bestaan; Cinema Royal te Oss bestond op 14 December 25 jaar en ook de heer Heuvers heeft dit feit feestelijk herdacht. Dat iemand 40 jaar in het bedrijf werkzaam is verdient ongetwijfeld in dit verslag een eervolle vermelding; daarom hier onze hulde aan de heer Servaas, de leider van Cinema Royal te Tilburg. Onze Afdeling betreurt het overlijden in 1956 van onze onvergetelijke Bondsvoorzitter de heer M. P. M. Ver- min. De herinnering aan het onzegbaar vele, dat hij voor onze organisatie heeft tot stand gebracht, even zeer als de herinnering aan zijn sympathieke persoon lijkheid zelf, zal ongetwijfeld bij onze afdelingsleden blijven voortbestaan. Onze Afdeling ontviel in het afgelopen jaar nog de heer M. van Oorschot te St. Oedenrode; de heer D. Luykx te St. Willibrord en de heer J. van Dun, mede directeur van de exploitaties van ons lid de heer W. van Dun te Tilburg. Hunne nagedachtenis zal bij ons in hoge ere blijven. 75

Jaarverslagen | 1956 | | pagina 75