BIJLAGE I BIJLAGE II UITTREKSEL UIT EXAMENOPGAVEN (NEDERLAND) 1. Projectiedoek: a. Wat is een geluidsdoek en waarom noemt men dit zo? b. Hoe stelt men het projectiedoek op bij steile projectie? Verklaar Uw antwoord. c. Waarom wordt het projectiedoek gewoonlijk door een zwarte kaderrand afgedekt? d. Wat is het verschil tussen projectiedoeken met diffuse en gerichte reflectie? In welke gevallen kan men het een of het ander toepassen? (Prac- tijk) 2. Waardoor kan oververhitting der film ontstaan? Wat is daartegen te doen? Noem enkele gevolgen van oververhitting der film. (Practijk) 3. Welke zijn de gevolgen van stofvorming in de cabine en hoe kan dat worden tegengegaan? (Prac- tijk) 4. Waar bevindt zich de noodschakelaar en wat moet er gebeuren als deze wordt bediend? (Brandveilig heidsvoorschriften) 5. In welk geval moet een minimum-verlichting wor den aangebracht? Waarop mag deze zijn aange sloten? (Brandveiligheidsvoorschriften) 6. Teken een schema van een U bekend optisch sys teem van een soundbox en verklaar de werking. (Lichttechniek) 7. Hoe ontstaat lichtverlies bij wide-screen projectie? Is dit bij Cinema Scope-projectie even groot? Kort toelichten. (Lichttechniek) 8. Op welke manier kan de zaalverlichting in een bioscoop geleidelijk worden gedoofd? Teken een schema voor de schakeling van deze inrichting. (Electrotechniek) 9. Op welke wijze wordt in het bedrijf waar U werk zaam bent de noodverlichting voorzien? Indien dit door een accubatterij geschiedt, hoeveel spanning geeft deze batterij dan? Op welke wijze wordt deze accu geladen? Geef in principe het schema voor deze lading. (-|- en klemmen van de laadinrich- ting en van de accu bijschrijven). (Electrotechniek) 10. Bij het vernieuwen van een sterkte-regelaar van een versterker wordt „bij vergissing" het beweegbare contact verbonden met aarde. Teken het schema van deze foutieve aansluiting en geef aan welke gevolgen deze „vergissing" heeft. (Versterkertech niek) 11. U krijgt opdracht een bestaande bioscoopversterker van een microfooningang te voorzien. Teken hier van het aansluitschema en verklaar dit. (Verster kertechniek) UITTREKSEL UIT EXAMENOPGAVEN (AUSTRALIË) 1. Omschrijf de beweging van een malteserkruis- mechanisme. Noem het merk van een projector, waarin dit kruis wordt toegepast en geef enige storingsmogelijkheden aan. Hoeveel malen draait de opzetschijf per minuut rond bij gebruik van geluidsfilms? (Practijk) 2. Teken schematisch een projector, waarin de film- loop is aangegeven. Geef de namen van alle onder delen aan en zet volledig uiteen welke onderdelen verantwoordelijk kunnen zijn voor filmbeschadi- ging. Beschrijf tevens de maatregelen, welke ge nomen kunnen worden om zulke beschadigingen te voorkomen. (Practijk) 3. Welke brandpuntsafstand (afronden op handels maten 1/4") moet een objectief hebben om op een afstand van 124' een beeld van 18'.6" breed te pro jecteren? Breedte filmbeeld .825. (Lichttechniek) 4. Beschrijf de methode om personen bij kennis te brengen, die een electrische schok hebben gekre gen. (Voorschriften) 5. Teken het schema van een cabine-schakelbord met alle nodige apparatuur en verbindingen, waarmede een gelijkstroomdynamo kan worden aangesloten op twee booglampen, die zo nodig tegelijkertijd gebruikt moeten kunnen worden (met een serie en een parallelweerstand in de leidingen). (Electro techniek) 6. a. In welk opzicht verschilt wisselstroom van ge lijkstroom? b. Als de aanwijzingen van een volt- en een am père-meter met elkaar vermenigvuldigd 800 volt/ ampère opleveren en de arbeidsfactor 0,8 is, wat zou dan het werkelijke vermogen (hoeveel heid Watts) zijn? c. Wat zou het effect op de onder b bedoelde arbeidsfactor zijn 1. als een condensator wordt tussen geschakeld? 2. als een smoorspoel wordt tussengeschakeld? (Electrotechniek) 7. De multi cellulaire hoorn wordt thans in geluids installaties allerwege toegepast. Waarom is hij in de bekende vorm gemaakt en gecombineerd met andere luidsprekers in het systeem? Hoe is de verspreiding van het geluid in de zaal verbeterd? (Versterkertechniek/acoustiek) 8. Geef een beschrijving van de aansluiting van een fotocel aan de versterker en teken twee schema's voor aansluitmogelijkheden, waaruit de spanning en de polariteit van de aansluitingen blijkt. (Ver sterkertechniek). 85

Jaarverslagen | 1956 | | pagina 84