14 Charles Huguenot van der Linden voor de film „Tussenspel bij kaarslicht" en de derde prijs naar Han van Gelder voor zijn voor Marten Toonder Film N.V. gerealiseerde film „Paleontologie". Eervolle vermeldingen ont vingen: Rens Groot voor zijn experimentele film „In a mist"; de N.V. Filmfabriek Profilti voor de films „Flying the Friendship" en „Asphaltbitumen in moderne mijnschacht bouw" en Ger Raucamp voor zijn voor de N.V. Carillon Films vervaardigde experimen tele film „Variations électroniques". Eveneens werd door Nederlandse films aan tal van buitenlandse festivals of manifestaties van deze aard deelgenomen. Zo werden „Fanfare", door Bert Haanstra onder leiding van Rudolf Meyer voor Sapphire Film gere gisseerd en Charles Huguenot van der Lindens „Tussenspel bij kaarslicht" vertoond op het Xlle Internationale Filmfestival van Cannes. Op de Westdeutsche Kurzfilmtage te Ober- hausen werd Bert Haanstra's „Glas" bekroond met de eerste prijs, terwijl ook overige films van de Nederlandse inzending door de Duitse vakpers werden geprezen, waarbij onder meer werden genoemd „De Morgenster" van Charles Huguenot van der Linden, de „Koek koekswals" van E. van Moerkerken en de door Vittorio Speich voor Marten Toonder Film N.V. geregisseerde tekenfilm „Metrographic". Op de VIHe Mannheimer Kultur- und Doku- mentarfilmwoche werd „Een leger van gehou wen steen" van Theo van Haren Noman onderscheiden met een „Mannheimer Film- dukat", terwijl Haanstra's „Glas" een eer volle vermelding kreeg. Op deze manifestatie trokken ook de beide andere films van de Nederlandse inzending, namelijk Max de Haas' „Amsterdam, stad van het water" en Ytzen Brusses „Dokbouw aan de Nieuwe Maas" sterk de aandacht. Herman van der Horsts „Prijs de zee" was in 1959 wel de meest bekroonde film van het jaar. Op de Internationale Filmweek Arnhem 1959 ontving zij, zoals reeds vermeld, de eer ste prijs van de Staatsprijs Filmkunst 1959, een week later verwierf zij op de IXe Inter nationale Filmfestspiele te Berlijn de „Gou den Beer van Berlijn"; de A.N.W.B. kende deze film veertien dagen later de prijs toe voor de beste publicistische prestatie op tou- ristisch gebied; begin September ontving zij op het Festival te Edinburgh de „Roy Thom son Edinburgh Film Guild Award" en een „Diploma of Merit" en tenslotte werd zij dooi de Raad van Europa op bijzonder eervolle wijze onderscheiden met de befaamde me daille van de Raad voor „de uitzonderlijke kunstzinnige prestaties en voor de uitdruk kingskracht, welke het de film mogelijk maakt haar thema zonder woorden te verduidelijken en haar boodschap verstaanbaar te maken aan een internationaal publiek". Op het in Duinkerken gehouden Europese filmfestival won Bert Haanstra's kleurenfilm En de zee was niet meer" in de categorie „nationale documentaires" de zilveren me daille van de Europese Gemeenschap. Zijn speelfilm „Fanfare" opende het XHIe Inter nationale Filmfestival van Edinburgh, waar zij als een der beste vertoonde films met een „Diploma of Merit" werd onderscheiden. Aan het eerste Internationale Festival van Moskou heeft deze film, tezamen met Herman van der Horsts „Prijs de zee", hors concours deel genomen en wel met groot succes. Een andere film van Haanstra „Rembrandt, schilder van de mens" werd te Brussel op de IXe Inter nationale Week van de Touristische en Folk loristische Film bekroond met de eerste prijs en met de gouden medaille van het C.I.D.A.L.C. (Centre International du Cinéma d'Enseignement et de Culture). Zijn film „Glas" werd door de British Film Academy onderscheiden als de beste internationale do cumentaire. De door Fons Rademakers voor de N.V. Nationale Film Productie Maatschappij ge regisseerde speelfilm „Dorp aan de rivier" had eveneens groot succes op de IXe Berli- nale en werd naderhand op uitnodiging van de Zweedse Filmacademie vertoond op een in het Palladium Theater te Stockholm gehou den filmweek. De film werd eveneens uitge nodigd door de leiding van het He Interna tionale Filmfestival van San Francisco tot deelneming aan deze manifestatie. Ook op het gebied van de reclamefilm wer den internationale successen behaald. Op het te Cannes gehouden Vle Internationale Film festival voor Reclame verwierven twee films van Joop Geesink's Filmproductie „Dolly- wood" belangrijke onderscheidingen, name lijk de eerste en tweede prijs in de categorie poppenfilms voor respectievelijk „Dutchy is de baas" en „Pleasure revived". Op de Tiende Reclamefilmdag, welke dit jaar op 27 Mei in

Jaarverslagen | 1959 | | pagina 15