37 voorbeeld door steun of pensioenuitkeringen van werkgevers dan wel door ondersteuning van verwanten, in hun onderhoud kunnen voorzien. Bij de vaststelling van normen ter zake heeft het Hoofdbestuur aansluiting gezocht bij de regeling van het Bedrijfspensioenfonds ten einde zoveel mogelijk gelijkheid te verkrijgen voor de gehele categorie van oudere employé's in het film- en bioscoopbedrijf. Voorts heeft het Hoofdbestuur overwogen, dat ook de werkgevers hier een zekere morele verplich ting hebben jegens hun oud-werknemers, welke verplichting naar gelang van de dienst tijd in omvang zal verschillen. Op grondslag van deze beginselen heeft het Hoofdbestuur in het verslagjaar aan vier oud-werknemers uitkeringen toegekend. Twee aanvragers moes ten worden afgewezen, omdat hun inkomsten van zodanige aard waren, dat het doen van uitkeringen uit de Bondskas niet gewettigd zou zijn. Overeenkomstig het bepaalde in artikel 4 van het Bedrijfsreglement ter zake van Reclame voor Permanente Bioscoopvoorstellingen werd bij het Hoofdbestuur een verzoek ingediend tot het verlenen van dispensatie van het in dit reglement omschreven verbod tot het maken van dagbladreclame buiten het rayon van een permanente bioscoop. De aanvrager wees er op, dat het dagblad in kwestie een streekblad is, dat ook in de gemeente van vestiging van de betrokken bioscoop wordt verspreid, met dien verstande, dat er voor deze gemeente een speciale pagina aan de editie is toegevoegd voor het plaatselijke nieuws en de plaatselijke advertenties. Naar de mening van aanvrager was het onbillijk, dat in de gewone editie van het dagblad, die dus ook in de onderhavige gemeente wordt gelezen, wel bioscoopannonces mogen voor komen van de centrumplaats van de streek, terwijl hij zich diende te beperken tot het adverteren in de bijgevoegde pagina. Hier door gevoelde aanvrager zich in het nadeel ten opzichte van de exploitanten in het streek- centrum, vooral wat betreft het maken van reclame in de omgeving. Het onderwerpelijke afdelingsbestuur, dat het verzoek op de reglementair vereiste wijze van zijn advies had voorzien, gaf het Hoofd bestuur in overweging geen dispensatie te verlenen. Overeenkomstig dit advies werd besloten. Het aangevoerde motief oordeelde het Hoofdbestuur niet voldoende voor inwilli ging van het verzoek, daar het nadeel waar aanvrager op doelde, het gevolg is van de uit een oogpunt van adverteermogelijkheden nu eenmaal bevoorrechte positie van de biosco pen in centraal gelegen plaatsen, hetgeen in het reglement nadrukkelijk is vastgelegd. Ter uitvoering van het op 17 November door de Ledenraad vastgestelde Bedrijfsreglement op de Geschenkbonnen werden door het Hoofdbestuur zodanige voorzieningen getrof fen, dat er in het eerste op deze datum volgende weekeinde in de meeste bioscopen reeds bonnen voor verkoop aanwezig waren. Bovendien ontvingen alle leden-exploitanten projectieplaatjes en affiches, teneinde dit nieuwe stelsel van geschenkbonnen onder de aandacht van het publiek te brengen. Tevens gaf het Hoofdbestuur algemene aanwijzingen voor de toepassing van liet stelsel in de practijk. Ter nadere introducering van de geschenk bonnen voor bioscoopbezoek onder een zo ruim mogelijke kring van het publiek en ter stimulering van de verkoop der bonnen met het oog op de naderende feestdagen werd van Bondswege in een groot aantal dagbladen in het gehele land een gelijkluidende advertentie geplaatst. Ondanks de betrekkelijk korte tijd van voorbereiding en niettegenstaande het feit, dat men van het onderwerpelijke nieuwe systeem van geschenkbonnen geen onmiddel lijk effect bij het publiek had te verwachten, werden er in de Nederlandse bioscopen in de resterende weken van het jaar enkele duizen den bonnen verkocht. Stimulering van filmbelangstelling en bioscoopbezoek In steeds meer bedrijfstakken doet zich de behoefte gevoelen om de individuele reclame der ondernemingen aan te vullen met maat regelen van collectieve aard ter verhoging van de populariteit van het artikel als soort, ten einde langs die weg te komen tot een ver- groting van het afzetgebied. De gedachte om ook in deze bedrijfstak tot collectieve maatregelen over te gaan rijpte na de succesvolle resultaten in andere takken van bedrijf. Wel realiseerde men zich daarbij, dat het onjuist zou zijn om klakkeloos in de

Jaarverslagen | 1959 | | pagina 38