39 op gezette tijden een overzicht te geven van wat er nationaal en internationaal gaande is op het gebied van de film, zoals dit medium zich in de bioscoop openbaart. Daarbij had den deze manifestaties, bestaande uit een com binatie van premièrevoorstellingen van be langwekkende films uit de wereldproductie, congressen en tentoonstellingen, een geheel eigen en van buitenlandse filmfestivals met hun competitie-element afwijkend karakter gekregen. Ook hadden de filmweken hun niet te miskennen nut getoond als ontmoetingscen trum voor allen, die vanwege functie of beroep bij het Nederlandse film- en bioscoopwezen zijn betrokken. De beantwoording van de vraag, waar men een eventuele nieuwe filmweek zou moeten houden, viel wederom uit ten gunste van Arn hem, welke stad zich onder meer door haar ligging uitstekend leent voor het doel, dat men daarbij voor ogen heeft. De gemeente Arnhem bleek bereid ten tweeden male als gastvrouwe op te treden en voteerde een aan zienlijk bedrag als aandeel in de organisatie kosten. Ook de Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen was genegen aan een filmmanifestatie in 1959 in de geest van de vorige filmweken mede te werken en zegde belangrijke financiële steun toe. De op 6 April gehouden jaarlijkse ledenvergadering van de Bond besloot eveneens de nodige fondsen be schikbaar te stellen, waarmede de financiële basis voor de nieuwe filmweek was gelegd. Op 1 Mei 1959 werd opgericht de Stichting Internationale Filmweek Arnhem 1959, waar van het bestuur werd gevormd door de heren H. S. Boekman, Vice-Voorzitter van het Hoofdbestuur en Voorzitter van de Bedrijfs afdeling Filmverhuurders, J. G. J. Bosman, Directeur van de Nederlandsche Bioscoop- Bond, Dr. J. Hulsker, Hoofd van de Afdeling Kunsten van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Prof. Dr. Ph. J. Idenburg, Voorzitter van de Raad van Beheer van de Stichting Nederlands Filminstituut, Dr. J. M. L. Peters, Directeur van dit instituut, Drs. B. M. Sweers, in dezen het gemeentebestuur van Arnhem representerende, en J. de Vaal, Directeur van de Stichting Nederlands Film museum. Het voorzitterschap werd bekleed door de heer Sweers voornoemd. Als secre taris-penningmeester werd aangewezen Mr. J. den Daas van het bureau van het Holland Festival. Behalve het Rijk, de Gemeente Arn hem en de Bond waren in het Stichtings bestuur dus de voornaamste bij de filmweek betrokken instellingen vertegenwoordigd. De organisatoren besloten de Internationale Filmweek Arnhem 1959, die evenals de film weken van 1955 en 1957 in het kader van het Holland Festival zou plaats hebben, te doen houden van Vrijdag 19 Juni tot en met Woensdag 24 Juni, hetgeen het voordeel had, dat de manifestatie grotendeels samenviel met de desbetreffende vertoningsweek. De directie van het Rembrandt Theater stond deze bio scoop in huur af en stelde tevens bedrijfs leiding en personeel voor de duur van de Filmweek ter beschikking van de organisatie leiding. Voor de zo moeilijke en niet minder moei zame taak ter zake van het samenstellen der filmprogrammering werd een selectiecom missie in het leven geroepen, bestaande uit de heren H. S. Boekman, Vice-Voorzitter van het Hoofdbestuur, J. G. J. Bosman, Directeur van de Nederlandsche Bioscoop-Bond, Dr. J. Hulsker, Hoofd van de Afdeling Kunsten van liet Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, W. K. G. van Royen, Vice- Voorzitter van de Afdeling Amsterdam van de Bond, en J. Spierdijk, filmcriticus, alsmede Mr. J. den Daas als toegevoegd secretaris. De heer J. C. Schulier, Hoofd van het Bureau Film van het Ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, verving de heer Huls ker in voorkomende gevallen. Een woord van lof is hier stellig op zijn plaats voor de wijze, waarop de commissie zich van haar taak heeft gekweten. Uit de beschikbare filmwerken - liefst 43 hoofdfilms en 47 shorts wist zij een dusdanige keuze te doen, dat de in totaal elf middag- en avondvoorstellingen gevuld werden met hoofd- en bijfilms, die in alle opzichten representatief waren te achten voor de stand van de cinematographie op dat ogenblik. Daarenboven stelde de selectiecom missie de programma's vast voor de beide openluchtvoorstellingen, die ook nu weer een onderdeel van de manifestatie uitmaakten. De Internationale Filmweek Arnhem 1959 werd op Vrijdagavond 19 Juni geopend met een galavoorstellino; in het Rembrandt Thea- ter, die door vele autoriteiten werd bijge woond. Hiertoe behoorden onder anderen de Franse ambassadeur in ons land, de Commis saris van de Koningin in de Provincie Gelder-

Jaarverslagen | 1959 | | pagina 40