49 kelijkheidsbelasting, en verleende het College bemiddeling bij kwesties tussen leden onder ling of tussen leden en derden. Actie tegen schadelijke publicatie Een advertentie in de dagbladpers van een grote overheidsinstelling op spaargebied, waarbij in samenhang met een spaarplan voor de jeugd ook de bioscopen werden betrokken, gaf het Hoofdbestuur aanleiding zich met een telegram te wenden tot de directie van deze instelling en tot de bevoegde autoriteiten. Wegens de het bioscoopbezoek afremmende - tendenz, welke in de bewuste annonce lag opgesloten, heeft het Hoofdbestuur daarbij krachtig tegen deze, voor het bioscoopwezen in Nederland schadelijk te achten, publiciteit geprotesteerd en heeft het College verzocht de desbetreffende reclamecampagne te staken. Van de zijde van de bedoelde instelling is daarop de toezegging gedaan, dat geen verdere advertenties zullen worden geplaatst, waarbij de bioscopen direct of indirect in het geding zullen worden gebracht. Bescherming Bevolking Teneinde de Nederlandse bevolking voor te lichten over de gevaren, welke een eventueel gebruik van atoomwapens met zich zal bren gen, ontwierp de Stichting Bevordering Be scherming Bevolking een campagne, waarbij tevens de middelen werden aangegeven ter beperking van deze gevaren. De Stichting stelde zich voor in het kader van de onder- werpelijke campagne een korte voorlichtende film in de bioscopen te doen vertonen en wendde zich tot het Hoofdbestuur met het verzoek te bevorderen, dat deze film een gratis roulement in de bioscopen zou krijgen. Gelet op de uitermate grote belangen, welke hiermede voor de gehele bevolking gemoeid zijn, heeft het Hoofdbestuur een dringend beroep op de leden-bioscoopexploitanten ge daan het filmpje, dat een vertoningsduur had van ongeveer vier minuten, gedurende één vertoningsweek gratis in hun theaters te ver tonen. Dit filmpje is in de loop van 1959 conform het advies van het Hoofdbestuur inderdaad in de meeste theaters vertoond. De Stichting; Bevordering Bescherming Bevolking heeft haar grote dankbaarheid geuit voor de steun van het Hoofdbestuur en de medewerking van de leden, vooral ook ten aanzien van een zo vlot mogelijk roulement in de bioscopen. Nationale Herdenkingsavond Nadat in 1958 om verschillende redenen geen advies aan de leden-exploitanten was uitge bracht ter zake van het te voeren exploitatie- beleid op de Nationale Herdenkingsavond, besloot het Hoofdbestuur, na gepleegd over leg met de Commissie Nationale Herdenking te 's-Gravenhage, wederom een advies te laten uitgaan. Het Hoofdbestuur gaf de leden in overweging op de Nationale Herdenkingsavond, welke in 1959 werd gehouden op Maandag 4 Mei, zo danige regelingen te treffen met betrekking tot de exploitatie van hun theaters als men met het oog op het karakter van deze avond passend achtte. Met name vestigde het Hoofd bestuur de aandacht op de wenselijkheid gedurende de plechtigheden, die in het alge meen van 18.00 uur tot 21.00 uur plaats hadden, geen neon- of andere lichtreclame te bezigen. De leden-exploitanten hebben dit advies opgevolgd, hetgeen er in de practijk op neer kwam, dat in de meeste gevallen werd over gegaan tot sluiting der bioscopen tijdens de li er denking. Indeling van Kerst- en Nieu vwjaars wreken Daar de Eerste Kerstdag in 1959 op Vrijdag viel, evenals de daaropvolgende Nieuwjaars dag, moest er naar de mening van het Hoofd bestuur voor gevreesd worden, dat er met het oog op de te verwachten vertraging ten aan zien van de verzending van films ernstige moeilijkheden zouden optreden, indien de nieuwe filmprogramma's op de normale wijze op deze dagen zouden worden ingezet. Teneinde deze moeilijkheden te ondervangen hebben de leden overeenkomstig het advies van het Hoofdbestuur de drie vertonings weken in de Kerst- en Nieuwjaarsperiode 1959/1960 als volgt ingedeeld: Vrijdag 18 tot en met Woensdag 23 December, Donderdag 24 tot en met Woensdag 30 December, als mede Donderdag 31 December 1959 tot en met Donderdag 7 Januari 1960. Oudejaarsavond Reeds vele jaren plegen de leden-exploitanten het personeel der bioscopen in de gelegenheid te stellen de Oudejaarsavond in de huiselijke kring te vieren. Gehoor gevend aan het des betreffend advies van het Hoofdbestuur heb ben de bioscoopdirecties, voorzover op de

Jaarverslagen | 1959 | | pagina 50