76 als een premie op roofbouw werd beschouwd; de film recensies de ambtelijke moeilijkheden met betrek- king tot de vestiging van bioscopen in de nieuwe woongebieden; de loonregeling; de vele collecten in de bioscopen, waartegen een aantal leden bezwaar had, voorzover zij een totaal van vier per jaar te boven zouden gaan; het gemeentelijk toezicht op de naleving der Bioscoopwet, waaromtrent vertegenwoordigers van het Bestuur een bevredigend onderhoud hadden met de nieuwe Secretaris der Plaatselijke Commissie van Toezicht op de Bioscopen, Mr. P. J. Ph. Hoogen- boom, en de vraag of evenals in 's-Gravenhage voor een beperkt aantal Amsterdamse bioscopen het aan plakken van de vergrote wekelijkse kaderannonce op reclamezuilen aanbeveling zou verdienen, welke vraag ontkennend werd beantwoord, wegens de gebleken financiële en practische bezwaren hieraan verbonden. Er werden in het afgelopen jaar elf Bestuurs- en vier ledenvergaderingen gehouden. In de jaarlijkse leden vergadering van 27 Februari werden de gebruikelijke jaarstukken goedgekeurd en de periodiek aftredende Bestuursleden, de heren W. F. Dubbeldeman en W. K. G. van Royen werden bij enkele candidaatstelling herbenoemd. Nadat de heer W. K. G. van Royen had verklaard niet voor een herbenoeming als Voor zitter in aanmerking te willen komen, werd besloten de heer W. F. Dubbeldeman als zodanig te benoe men, waarna de heer van Royen werd gekozen tot Vice-Voorzitter. Vorenbedoelde functiewisseling had enige mutaties in de Afdelingsraad en Ledenraad tengevolge. De heer C. J. Blad trad namelijk af als lid van de Afdelings raad voor Amsterdam om een herverkiezing van de heer W. K. G. van Royen tot lid van de Raad moge lijk te maken nu de heer W. F. Dubbeldeman door zijn Voorzitterschap der Afdeling qualitate qua lid van de Afdelingsraad was geworden en de heer van Royen moest aftreden. Dit had als consequentie dat de heer Blad ook als lid van de Ledenraad voor de Afdeling Amsterdam aftrad. In zijn plaats benoemde de ledenvergadering de heer W. F. Dubbeldeman tot lid van de Ledenraad. Weliswaar werd de heer Blad door de Afdeling Rotterdam benoemd tot lid van de Afdelingsraad als opvolger van de heer Dubbel deman voor die Afdeling, doch de plaats in de Leden- raad werd reeds bezet door de heer C. van Willigen. In de periodieke vacatures in het Bestuur van de Stichting Bio-Vacantieoord werd door het Bestuur dei- Afdeling Amsterdam voorzien door een herbenoe ming van de heren H. S. Boekman en M. Gersch- tanowitz. Als gasten van de NV. Filmfabriek Polygoon brachten enige leden van de Afdeling Amsterdam tezamen met collega's uit de Afdelingen Roterdam en 's-Graven hage op 29 Mei een oriënterend bezoek aan het Cine- centrum te Hilversum en zaten de leden aan tijdens een lunch na de rondleidingen, welke de leden enig begrip hadden gegeven van hetgeen in dit grote en moderne filmlaboratorium omgaat. Het Bestuur gaf voorts acte de présence bij onder scheiden gebeurtenissen die ten nauwste het afde- lingsleven beroerden. De Afdeling had dit jaar een ernstig verlies te betreu ren door het onverwacht heengaan, zowel van de heer D. Falkenburg, exploitant van de bioscopen Hollandia en Nova te Amsterdam, als de heer Mr. H. Wilton, directeur van de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van het City Theater te 's-Gravenhage, exploitante van het City Theater te Amsterdam, die bovendien enige belangrijke organisatorische functies bekleedde. Ook was het Bestuur vertegenwoordigd bij de begra fenis van de plotseling overleden heer J. A. L. Kemps, directeur van de NV. Standaardfilms te Amsterdam. Hun heengaan werd door de leden algemeen betreurd. Het aantal bioscopen bleef onveranderd op 41. Het Passage Theater sloot namelijk zijn deuren op 3 Sep tember omdat deze zaak niet meer paste in het raam van de Tuschinski-exploitaties. Daarentegen heropende de Burgemeester van Amsterdam, Mr. G. van Hall, op 3 September het nieuwe theater „Du Midi" precies twee jaar na de verwoesting van deze zaak door een noodlottige brand. Deze bioscoop was als een phoenix uit haar as herrezen. Tot het lidmaatschap van de Afdeling trad toe Me vrouw K. Falkenburg-v. d. Horst in de plaats van wijlen haar echtgenoot. De heer P. J. Wage werd persoonlijk lid in de plaats van de voormalige firma Jagers en Wage, als exploitant van Theater Het Zon nehuis. Aan de manifestatie van ons bedrijf tijdens de Film- week Arnhem werd wederom door veel leden der Afdeling deelgenomen. Het City Theater genoot op 1 October de eer van een bezoek van Hare Majesteit de Koningin en Hunne Koninklijke Hooglieden de Prinsessen Beatrix en Irene ter gelegenheid van de Galapremière van de film „The Nun's Story" waarvan de opbrengst was bestemd voor de Bond van Militaire Oorlogsslacht offers. De hoofdrolspeelster uit de film, Audrey Hep- burn en haar echtgenoot Mei Ferrer werden bij deze gelegenheid aan de Koningin en haar dochters voor gesteld. In hetzelfde theater ging enkele weken latei- in première de met zoveel belangstelling tegemoet- geziene Toon Hermansfilm „Moutarde van Sonaan- see". Uitgereikt werden aan personeelsleden 1 gouden steekspeld met diamant voor 40 jaar trouwe dienst, 8 gouden insignes voor 25 jaar trouwe dienst en 20 zilveren insignes voor 10 jaar trouwe dienst. Wij vermelden tenslotte dat vele leden-exploitanten, respectievelijk bestuurders van de Amsterdamse bio scoopondernemingen, in het verslagjaar deelnamen aan de organisatorische arbeid in Bondscolleges alsmede in verenigingen, stichtingen en commissies, waarmede het film- en bioscoopbedrijf contacten heeft. Bij het afsluiten van dit overzicht moge ik de wens uitspreken, dat de weergoden en vooral de kwaliteit van ons product, dat altijd weer doorslaggevend is voor een goede gang van zaken, gezamenlijk een herstel van bezoek en ontvangstcijfers zullen weten te bewerkstelligen, die ons wat opgewekter stemmen dan de cijfers van het afgelopen jaar. J. VAN DER HORST, Secretaris. Amsterdam, Februari 1960

Jaarverslagen | 1959 | | pagina 75