82 deze tactiek in en ook buiten onze afdeling mogen een vingerwijzing zijn voor ons allen, en vooral ook voor die leden van onze organisatie, die met de zware verantwoordelijkheid zijn belast de aanvragen voor nieuwe exploitaties te beoordelen. Hoever wij nog verwijderd zijn van een billijke, dus zeer lage heffing der vermakelijkheidsbelasting moge blijken uit het feit, dat pas het afgelopen jaar de gemeenten Tilburg en Breda, de belasting brachten van 35 tot 25%, en zelfs nu nog 20% eisen voor cultureel gekeurde films. In Boxtel waar het percentage 30 voor gewone films en 15% voor culturele voorstellingen was, kwam men tot een uniform tarief van 20%. Doch dit is nu nog niet eens door Gedeputeerde Stalen goedgekeurd. In Vught waar men gebukt ging onder een heffing van respectievelijk 45 en 35%, werd ook pas in het afge lopen jaar de nog steeds veel te zware druk gebracht op 25%. In het begin van 1959 opende onder zeer grote belang stelling, ook van velen uit ons bedrijf, de Burgemeester van Tilburg, Mr. Becht, het bijzonder mooie moderne en comfortabele „Midi Theater" van de heer W. van Dun. Het Hoofdbestuur gaf door zijn lid de heer Van Leen uitdrukking van zijn medeleven, met deze voor onze afdeling en voor ons hele bedrijf belangrijke gebeurtenis. Door de N.V. Gofilex werd omstreeks Mei een A-ex ploitatie begonnen in het nieuw gebouwde theater „De Nobelaer" te Etten. De heer Gottwald, Burgemees. ter van de Gemeente, en tevens Vice-Voorzitter der Stichting de Nobelaer, opende de exploitatie. Het Hoofdbestuur alsmede onze afdeling werden hierbij vertegenwoordigd door onze Secretaris. 30 October j.1. opende onze Voorzitter de heer Desmet zijn „Select" Theater, een nieuwe exploitatie die in Eindhoven door het brengen van films met een bijzon der exclusief karakter de belangstelling wil wekken van een zeer speciaal publiek. Oud Minister Witte, de tegenwoordige Burgemeester van Eindhoven,toonde zijn belangstelling in dit streven in de door hem gehouden openingsrede. Dat overigens het werk van onze Voorzitter in Eindhoven bij de autoriteiten volle waardering vindt, bleek uit de woor den, gesproken vanaf het witte doek door twee vroe gere Eindhovense Burgemeesters en wel de tegen woordige Burgemeester van Den Haag en Minister Dr. van Rooij. In de maand Juni vierde de heer Lemmens het 40- jarig bestaan van zijn „Palace Theater" te Valkens- waard. Deze echte pionier heeft heel wat tegenstand te overwinnen gehad in de loop der jaren, doch mag zich thans verheugen in veel waardering in de brede kring zijner omgeving. 10 Mei 1959 was een grote dag voor de heer A. C. Ch. Top uit Den Bosch. Met zijn 75e verjaardag vierde hij tevens het feit, dat hij 50 jaar theater-exploitant was, en zeer velen, ook het Hoofdbestuur, toonden hun grote waardering voor zijn werk. De heer A. F. Wolf f uit Utrecht, die in het begin van het jaar de gezamenlijke exploitaties van de heer Van Dun te Tilburg overnam en daardoor lid onzer afdeling is geworden, vierde zijn 60e verjaardag in de loop der maand Mei onder grote belangstelling van vooraanstaanden in en buiten het bedrijf. 4 Augustus was het driemaal feest voor de heer A. Zumdick, exploitant van Royal Theater Irene te Blerick; hij werd die dag 65 jaar, was 45 jaar in het filmbedrijf en zijn theater bestond 20 jaar. Om gezond heidsredenen is deze dag door de heer Zumdick zo kalm mogelijk gevierd, hoewel hij vele gelukwensen van zijn talrijke vrienden in ontvangst moest nemen. 12 December was een feestdag voor een der zeer harde werkers in ons bedrijf. De heer D. Monnicken- dam, dircteur van het Chicago Theater te Eindhoven herdacht het feit, dat hij 40 jaar geleden zijn bioscoop loopbaan begon. De grootse wijze waarop hij die dag is gehuldigd, vooral ook door het Hoofdbestuur en door onze Voorzitter de heer Desmet zal ongetijfeld deze dag voor hem tot een onvergetelijke in zijn leven hebben gemaakt. 15 December was het de heer Fr. Otten in Eindhoven, die een druk bezochte receptie hield ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het City Concern. In de hal van zijn mooie Metropole theater, een schitterende bekroning van 25 jaar succesvoile arbeid van de jubi laris, waren velen opgekomen om blijk te geven van hun medeleven met het werk van de heer Otten. Ook het Hoofdbestuur in de persoon van de heer Desmet huldigde de jubilaris. Door veranderingen in het desbetreffende reglement is onze secretaris thans geen lid meer der Commissie Beroep Nieuwe Zaken. Overigens kwamen dit jaar geen veranderingen in de functies, die door onze leden in de organisatie worden waargenomen. Eindhoven, 4 Februari 1960. J. E. F. DE NIJS. Secretaris.

Jaarverslagen | 1959 | | pagina 81