Nederlandse filmproduktie 14 Voorts zijn in het verslagjaar 8 (16) films opnieuw uitgebracht; hierbij waren 5 (12) Amerikaanse. Ondanks de vermindering van de totale invoer heeft de stijging van het aantal kleurenfilms zich voortgezet. Met een aantal van 181 (177) stuks omvatten zij 45,7 (42,5 van het totaal. Doordat de stijging tot de Europese films beperkt bleef (zij vermeerderden van 100 tot 117), is het aandeel van Europa in de totale invoer van kleurenfilms gestegen tot 64,6 (56,5 In tegenstelling tot het voorafgaande jaar stond het productiebedrijf in 1962 in het teken van de speelfilmproductie. Er kwamen drie hoofdfilms in première en twee andere hoofdfilms waren per eind december vrijwel gereed. „Kermis in de Regen" een Polygoon-Profilti productie beleefde op 15 maart zijn galapremière in het City theater te Amsterdam. Aan deze gebeurtenis werd bijzon dere luister bijgezet door de aanwezigheid van H. M. de Koningin en de Ministers van Binnenlandse Zaken, Buitenlandse Zaken, Economische Zaken zomede de Staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. De film verwierf onderscheidingen tijdens de internationale filmfestivals te Edinburgh en Cork. Op 5 oktober volgde in Rotterdam in aanwezigheid van de Staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de première van „Rififi in Amsterdam", zijnde de derde naoorlogse speelfilm van de N.V. Nederlandse Filmproductie Maatschappij. Tenslotte kwam de film ,,De overval" van Sapphire Filmproductie N.V. op 20 december in het Tuschinski Theater te Amsterdam in première. Deze verzetsfilm had tevoren onder andere in de pers een zeer ruime publiciteit genoten en had, ondanks de slechte weersomstandigheden, een opmerkelijk succes. Tegen het einde van het verslagjaar waren de films „Fietsen naar de maan" door Pan Film N.V. en „Als twee druppels water" door Cineurope voor vertoning gereed. Beide films hebben inmiddels op 24 januari resp. 20 februari 1963 hun première gehad. Bert Haanstra Filmproduktie begon met de opnamen van haar nieuwste hoofdfilm onder de titel „Jan en Alleman". Daarenboven waren plannen in bewerking voor nog twee andere speelfilms en een avondvullende documentaire film. Ook Rex Film zette onder leiding van haar directeur, de heer H. J. van der Linden, haar activiteiten als enige jeugdspeelfilmproducente voort. Twee films die reeds in 1961 vrijwel waren voltooid kwamen met Pasen in première, te weten: „Het geheim van de Zwarte Roofridder" en „Robin Hood en zijn schelmen", terwijl verder een derde product onder de titel „Sjors en Sjimmie op Pirateneiland" in de Kerstweek in roulatie kwam. In produktie was de film „Pietje Bell, de straatjongen van Rotterdam" zijnde de twaalfde naoorlogse jeugdspeelfilm van deze onder neming. Hoewel de exploitatie van dit soort films niet te vergelijken valt met die van de normale speelfilms, kan toch wel worden vastgesteld dat gezien de

Jaarverslagen | 1962 | | pagina 14