bereikte resultaten, met deze produkties in een behoefte wordt voorzien. Hieraan moet dadelijk worden toegevoegd, dat er op het speciale terrein van de jeugd filmvoorstellingen nog veel te wensen overblijft. De activiteiten op het gebied van de korte films waren ongeveer even groot als in 1961. Er kwamen wederom ruim vijftig korte films gereed, waaronder documen taires, opdrachtfilms, bedrijfsfilms, instructiefilms e.d. De films „Pan" van Herman van der Horst, „Zoo" en „Delta Phase I" van Bert Haanstra en „De werkelijkheid van Karel Appel" van Jan Vrijman onder produktie van de N.V. Nederlandse Filmproductie Maatschappij, oogstten in binnen- en buitenland grote successen. Laatstgenoemde film verwierf tijdens het Internationale Filmfestival in Berlijn de felbegeerde Gouden Beer en „Zoo" is tijdens dit festival onderscheiden met de prijs der critici en die van de stad Berlijn voor de beste jeugdfilm. Verder kreeg deze film nog onderscheidingen in Wenen, San Francisco en Mar del Plata. „Delta Phase I" werd niet minder dan vijfmaal onderscheiden en wel gedurende festivals in Venetië, Warschau, Brussel, Cork en Belgrado. Herman van der Horsts „Pan" kreeg in Cannes een speciale prijs van de jury, een onderscheiding in Edinburgh en de Irish Film Society Award in Cork. Voorts werd het Nederlands journaal te San Francisco bekroond. Blijkens gegevens van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dat zoals steeds het leeuwedeel van de filminzendingen naar buitenlandse festivals verzorgde, werd in 1962 met Nederlandse producenten aan 33 over de gehele wereld verspreide filmfestivals deelgenomen met in totaal 78 inzendingen. Het aantal behaalde prijzen bedroeg 32. Ter verklaring van laatstgenoemde cijfers zij vermeld, dat behalve met de reeds genoemde korte films ook nog met verscheidene films, die vóór 1962 zijn gereed gekomen, aan festivals is deelgenomen. De films „Big City Blues" van Charles Huguenot van der Linden, „Het Huis" van Louis A. van Gasteren, „De Lage Landen" van George Sluizer/Forum Filmproductie N.V., „Faja Lobbi" en „Prijs de Zee" van Herman van der Horst, „Uitzicht op de Hemel" en „Os Mundi" van Multifilm N.V., alsmede „Glas" van Bert Haanstra verwierven wederom talrijke prijzen en onderscheidingen. Bovendien werd ds kleurenreportage over het 25-jarige Koninklijke Huwelijks jubileum in Cork onderscheiden en behaalde de Stichting Film en Wetenschap successen op wetenschappelijke filmevenementen. Wat tenslotte de reclamefilm betreft waren het opnieuw Joop Geesink's Dollywood en Starfilm, die tijdens het Internationale Reclamefilm Festival te Venetië prijzen wisten te veroveren. Ditmaal op ruim duizend inzendingen uit de gehele wereld niet minder dan drie prijzen, hetgeen een groot succes is. Voorts bemachtigden zij tijdens de „Groene Week" in Berlijn een hoofdprijs zijnde de trophee „Het Gouden Oor" en werd een harer films tweemaal bekroond in Mar del Plata. In Nederland was het Albert Brosens Filmproductie, die de jaarprijs van het Ge nootschap voor Reclame zowel als de speciale prijs van de Nederlandse Vereniging van Bioscoopreclameexploitanten bemachtigde met haar film „BP". 15

Jaarverslagen | 1962 | | pagina 15