recetteverantwoordingen als de voornaamste component van zijn taak gezien en uitgevoerd. Slechts langs die weg namelijk kon ook voor 1962 bij relatief lage contrölekosten ten aanzien van de verantwoorde recettes der bioscopen een rede lijke garantie van volledigheid der individuele periodecijfers aan de ledenfilm verhuurders verstrekt worden. Tot dit onderzoek der administraties zijn de werkzaamheden der controleurs overi gens ook in het verslagjaar niet beperkt gebleven. Evenals in voorgaande jaren is als aanvullende controlemaatregel ook het onaangekondigde bezoek aan bioscopen tijdens de voorstellingen gehanteerd, met het oogmerk om de organisatie van de entreebewijzen-verkoop, de kassa-administratie en de interne personeelscontröle ter plaatse te kunnen toetsen aan daaraan te stellen practische normen, alsmede om onverhoopte onregelmatigheden bij de verstrekking van (ongeldige) entree bewijzen op te sporen. In 1962 zijn aldus 24 bioscopen voor kassa- en zaalcontröle bezocht, waartegenover 364 periodieke administratieve recette-controles werden uitgevoerd. Elk voor zich hebben de uitgevoerde controlesystemen hun mérites, maar in combinatie zijn zij stellig effectief, niet in de laatste plaats omdat voor beide in hoge mate het preventieve element domineert. In het verslagjaar is bij geen der onderzoekingen zo min overigens als in de meeste der voorgaande jaren van enige onregelmatigheid met betrekking tot recetteverantwoording of afdrachtenvaststelling gebleken, terwijl de naheffingen aan filmhuren en Bondsbijdragen uit 41 administratieve recette-controles als uit vloeisel van gemaakte accuratessefouten tot een gezamenlijk bedrag van 1.337,69 nauwelijks noemenswaard zijn in verhouding tot de overeenkomstige afgerekende totalen der onderzochte bioscopen. In verband met de vele additionele werkzaamheden waarvoor de Bondsadminis tratie in 1962 gesteld werd, achtte het Hoofdbestuur het rationeel om het personeel van de controledienst daarbij de helpende hand te doen bieden. Zodoende werd door de controleurs assistentie verleend bij het onderzoek inzake de invloed van de vervroegde aanvang der vertoningsweken in de drie grote steden op de dag- recettes der bioscopen, bij berekeningen omtrent de resultaten der spaarkaarten- proefactie in de provincie Groningen, bij de uitvoerige becijferingen die zijn voor afgegaan aan de invoering van de maximum-auteursprijs van 60 in vertonings overeenkomsten betreffende bioscopen met een jaaropbrengst van niet meer dan 100.000,alsmede bij het verzamelen van vergelijkend cijfermateriaal voor alle leden-exploitanten, om daarmede meer kracht bij te zetten aan hun pogingen om door middel van adressen aan de Raad van hun gemeente tot verlichting van de uitzonderlijke belastingdruk te geraken. Het gezamenlijke aantal der uitgevoer de recette-controles is als gevolg daarvan in 1962 weliswaar iets lager geweest dan in de direct voorafgaande jaren, doch dat heeft aan de preventie van de dienst geen afbreuk gedaan, aangezien daardoor louter de tussen twee opeenvolgende con trolebezoeken aan eenzelfde bioscoop gelegen periode in beperkte mate verlengd is geworden. 60

Jaarverslagen | 1962 | | pagina 60