Werkzaamheden Technische Dienst De technische inspectie van het Bondsbureau verrichtte in 1962 wederom veel nuttig werk en kon, mede dank zij het instrumentarium waarover thans wordt beschikt, in talrijke gevallen gedegen adviezen verstrekken. Het totaal aantal controles lag iets lager dan in 1961 n.1. 504 tegen 516. Er werd n.1. ook in 1962 veel aandacht besteed aan de doekbelichting in bioscopen, zijnde een zeer voor name factor voor de kwaliteit van de bioscoopvoorstellingen. Hierbij is gebleken, dat op een aantal van bijna 250 lichtmetingen in ruim de helft van de gevallen de hoeveelheid gereflecteerd licht bij de verschillende pro jectiesystemen als voldoende kon worden beoordeeld, terwijl in de overige geval len speciaal bij Wide Screen- en Cinemascopeprojectie de gereflecteerde helderheid van het scherm niet aan de bestaande normen beantwoordde. Slechts in een klein aantal gevallen moest de lichthoeveelheid als zeer onvoldoende worden gekwalifi ceerd. Als regel was het tekort aan licht het gevolg van instelfouten in het op tische systeem, onvoldoende reflectie-eigenschappen van het projectiescherm of te geringe capaciteit van de lichtbron ten opzichte van de schermgrootte. Er werden steeds de nodige adviezen verstrekt ter verbetering van de bestaande situatie. Gezien het tijdrovende karakter van dit soort controles en gelet op het feit, dat in technische aangelegenheden in toenemende mate de mening of het advies van de inspecteur wordt gevraagd, valt te verwachten dat het aantal controles in de komende jaren nog enigzins zal teruglopen, te meer daar het voornemen bestaat om, zodra de lichtcontröles zijn voltooid, extra aandacht te gaan besteden aan de geluidskwaliteit in de bioscopen. Het streven zal er echter ook in de toekomst op gericht blijven om met uitzondering van de grote steden, alle bioscopen ten minste één maal per jaar te bezoeken, ten einde de stand van zaken te beoordelen. Van genoemd aantal van 504 controles waren er 412 z.g. her- controles, waarin ditmaal ook de lichtmetingen zijn opgenomen, welke voordien onder de bijzondere controles werden gerangschikt. Vandaar dat het aantal bij zondere controles ten opzichte van 1961 is teruggelopen van 135 tot 83. Verder zijn in dit jaar slechts zes speciale controles nodig geweest voor filmbe- schadigingen en zijn geen speciale geluidscontröles gehouden, welke onderwerpen in het vorige jaar 62 controles vereisten. Dit wil helaas niet zeggen, dat het aan tal filmbeschadigingen plotseling belangrijk zou zijn gedaald, doch alleen, dat meer dan voorheen gesignaleerde filmbeschadigingen in de normale controle- schema's konden worden ondergebracht, terwijl bovendien in verscheidene ge vallen de oorzaak van de schade zo duidelijk was, dat een extra controle achter wege kon blijven. Tenslotte werden nog drie inventarisatiecontröles gehouden tegen vier in 1961. Voorts dient te worden vermeld, dat bij de controles kon worden vastgesteld, dat in 33 gevallen algehele of gedeeltelijke restauraties hadden plaatsgevonden en dat in 19 bioscopen de technische apparatuur grondig was verbeterd. Ook hier is de situatie in de grote steden buiten beschouwing gebleven. Veel van deze verbeteringen kwamen mede op instigatie van de Technische Dienst

Jaarverslagen | 1962 | | pagina 61