Bedrijfsafdeling Filmfabrikanten en Filmproducenten van de noodzaak om zich bij de gedecre- teerde maatregelen neer te leggen. Voorts werd verslag uitgebracht over de op dezelfde dag gehouden vergadering van de Ledenraad, waarbij ook de door de Minis ter-President in oktober afgelegde ver klaring inzake het zoeken naar een oplos sing ter verbetering van het economisch klimaat van het bioscoopbedrijf ter sprake kwam. Hoe hoopgevend deze verklaring op zichzelf ook mocht zijn, zij werd niettemin in onze Raad in afwachtende zin bespro ken, gezien het feit, dat wij in de loop der jaren hebben geleerd dat lastenverhogin gen sneller en radicaler ingevoerd plegen te worden dan lastenverlichtingen, en dat ons geduld in dit opzicht vaak zeer lang op de proef wordt gesteld. Dat het in onze bedrijfstak heersende economische klimaat dringend verbetering behoeft, staat overi gens reeds sedert vele jaren vast. Ook in het verslagjaar, dat wat de totaalcijfers der behaalde netto-recettes betreft weliswaar iets gunstiger was dan het voorafgaande jaar, voornamelijk als gevolg van de in een aantal gemeenten bereikte lichte vermin dering van de druk der vermakelijkheids- belasting, evenals van de hogere opbreng sten behaald met enige avondvullende hoofdfilms, was er weinig reden tot op timisme, daar het bezoekersaantal nog steeds een dalende lijn bleef vertonen. Deze kon gedeeltelijk worden verklaard doordat het aantal voorstellingen bij evengenoemde avondvullende films lager is dan bij nor male films, maar evenzeer uit het feit, dat de bezoeksfrequentie bij films van middel matig gehalte uitzonderlijk laag bleef. Een bemoedigend element was in dit ver band gelegen in de toegenomen activiteit op het gebied van de Nederlandse film- produktie. Tal van uitstekende korte films, documentaires zowel als fiction, kwamen ter vertoning gereed, en een naar ver houding zeer groot aantal hoofdfilms be leefde dit jaar hun première. Enkele dezer hoofdfilms hadden een waarlijk eclatant succes, maar ook de overige namen, op een enkele uitzondering na, nog altijd een behoorlijke plaats op de ranglijst in. De in dit opzicht door de initiatiefnemers ont wikkelde en door het Filmproduktiefonds gesteunde activiteit doet het er naar uitzien dat ons land op weg is om zich een be scheiden plaats onder de Europese film- producerende landen te verwerven. Bij verschillende gebeurtenissen zoals ju bilea en andere feestelijke gelegenheden bracht ons dagelijks bestuur de geluk wensen van onze Raad te bestemder plaat se over; ook gaf ons bestuur blijk van medeleven met de nabestaanden van die genen, die ons in het verslagjaar ontvielen. De contacten welke onze Raad in het af gelopen jaar onderhield met het Hoofd bestuur en met het bestuur van de Bedrijfs afdeling Filmverhuurders waren steeds van vruchtbare aard. Ook met de Nederland- sche Vereeniging van Bioscoopreclame- Exploitanten werd via ons lid, de heer J. Nijland Jr. die in het bestuur dezer ver eniging als gedelegeerde van het Hoofd bestuur zitting heeft, het nodige contact onderhouden, terwijl de door onze Raad ingestelde Prijzencommissie voor reclame films ook dit jaar in een aantal gevallen nuttige adviezen kon geven welke een onverantwoorde beweging op het prijzen- front beoogden te voorkomen. Februari 1964. W. F. Dubbeldeman, Secretaris. 64 De organisatorische bedrijvigheid stond in 1963 grotendeels in het teken van de on derhandelingen met de Rijksvoorlichtings dienst over de tot standkoming van een mo del-contract voor de vervaardiging van op- drachtfilms voor de Overheid. Daarnaast werd aandacht besteed aan een uniform contract voor de produktie van reclame films voor de televisie, waartoe uitvoerig is onderhandeld met vertegenwoordigers van de Vereniging voor Erkende Advertentie- bureaux. Elders in dit verslag zijn over deze beide za ken, zomede over talrijke andere aangele genheden waarmede de Afdeling zich in het verslagjaar heeft bezig gehouden, de nodige bijzonderheden vermeld. Er kwamen in 1963 niet minder dan vijf hoofdfilms in première tegen drie in het voorafgaande jaar en ook op het gebied van de korte films werden wederom vele en verdienstelijke prestaties geleverd. Merk waardigerwijze werd het terrein van de zo genaamde subsidiefilms door de Afdelings- leden dit jaar slechts weinig betreden; hier bewogen zich talrijke jongeren, die al dan niet met geslaagde films voor de dag wisten te komen.

Jaarverslagen | 1963 | | pagina 62