9* 68 waarvan zeer vele in kleuren, tegen onge veer 50 gemiddeld in voorgaande jaren. Het aantal reclamefilms bewoog zich op onge veer hetzelfde peil als voorheen en in de sector der televisiefilms viel een duidelijke opwaartse lijn waar te nemen. Zoals gebruikelijk geven wij hieronder, op basis van de beschikbare gegevens, een globaal overzicht van de Nederlandse film- produktie in 1963, ingedeeld in een aan tal categorieën. PILMPRODUKTIE IN 1963 in voorbe Categorie gereed reiding/ produktie Hoofdfilms 5 1 Jeugdfilms 3 Documentaires (vrij) 2 4 Opdrachtfilms/ instructiefilms 88 49 Reclamefilms 62 21 Televisiefilms 19 6 TV-spots 151 71 BEKRONINGEN De Staatsprijs voor de Filmkunst 1963 is toegekend aan de film „Big City Blues" van Charles Huguenot van der Linden, ter wijl de film „Delta Phase I" van Bert Haanstra een eervolle vermelding kreeg. Laatstgenoemde film verwierf tevens een eerste prijs tijdens het Internationale Film festival in Israël. De prijs van de Raad voor Europa, dit jaar uitgereikt in San Sebastian, viel ten deel aan de film „Maasvaart" van de N.V. Mul- tifilm en in de rubriek Actualiteiten werd het Nederlands nieuws van Polygoon door de Raad bekroond. De film „Bouwspelement", een Multifilm- produktie van Charles Huguenot van der Linden, verwierf in Berlijn de zo begeerde Gouden Beer en kreeg in Madrid een prijs op het Festival voor Industriefilms. Voorts zijn de nieuwe films „Zeilen" en „Frans Hals", beide Multifilm-produkties onder re gie van respectievelijk Hattum Hoving en Frans Dupont, verscheidene malen be kroond. De film „Zeilen" behaalde prijzen of eervolle vermeldingen tijdens de festivals in Cannes, Edinburgh, Brussel en San Fran- cisco en de film „Frans Hals" eveneens in Edinburgh en San Francisco. Van de oudere films behaalden „Big City Blues", „Zoo", „Rembrandt, schilder van de mens", „Faja Lobbi", „Recht zo die gaat", „Los de vang", „De werkelijkheid van Karel Appel" en „IJssterrenparade", prijzen op verschillende filmfestivals. De films „Pan" en „Big City Blues" werden bovendien nog voorgedragen voor een Ame rican Academy Award (Oscar) helaas zon der het gewenste succes. Tenslotte zijn tijdens het eerste festival van de Kolen- en Staalgemeenschap te Lu xemburg, de films „Bestemming Toekomst" van Jan Schefer en „Bouwen in staal" van Multifilm respectievelijk met de eerste en tweede prijs van dit festival onderscheiden. Blijkens de beschikbare gegevens heeft Ne derland in 1963 met 89 inzendingen aan 51 internationale festivals deelgenomen, waarbij in totaal 18 prijzen zijn gewonnen. Dit aantal is aanzienlijk lager dan het vorig jaar toen 33 prijzen werden bemachtigd. Op het gebied van reclamefilms gingen de prijzen van het Genootschap voor Recla me naar de films „Gispen", van de N.V. Joop Geesink's Starfilm, „Karel Doorman" van de N. V. Carillon Films en „Vakman schap is meesterschap" van Uniefilm. Op internationale festivals voor reclamefilms waren het Joop Geesink's Dollywood en de N.V. Multifilm die diverse prijzen in de wacht sleepten. DE FILMFABRIEKEN Het in ons vorige jaarverslag reeds ge noemde kostprijsonderzoek door een aantal accountants bij de voornaamste filmlabora- toria kreeg in 1963 zijn beslag en daarbij bleek, dat in diverse gevallen beneden de eigenlijke kostprijzen werd gewerkt. Een en ander was een gevolg van de bij zonder scherpe onderlinge concurrentie en teneinde mede in het kader van de E.E.G. op gezonde basis te kunnen blijven werken, kwamen de filmlaboratoria gedurende het verslagjaar wederom verscheidene malen bijeen om te trachten in onderling overleg te komen tot afspraken inzake het toepas sen van bepaalde minimumprijzen voor de diverse bewerkingen. Helaas zijn de onder handelingen toen een degelijke regeling in zicht leek, op het laatste moment afge sprongen, daar men het niet eens kon wor den over zekere kortingsclausules. Het gevolg is geweest, dat de verschillende laboratoria individueel tot prijsverhogingen zijn overgegaan, waarbij ook de loon- en prijsbeweging, die zich in de laatste maan den van 1963 begon af te tekenen een rol heeft gespeeld. Mogelijk zal het tamelijk abrupt afgebroken overleg in het komende jaar worden her-

Jaarverslagen | 1963 | | pagina 66