Afdeling Het Centrum onze afdeling, waar het tarief der ver- makelijkheidsbelasting, dat in oktober 1962 tot twintig procent werd teruggebracht, nog geen verdere herziening heeft ondergaan, terwijl in vele andere grote steden facili teiten gelden voor films, gekeurd volgens artikel 1 van de Bioscoopwet en voor Nederlandse speelfilms. Zoals gebruikelijk nam onze afdeling via haar afgevaardigden deel aan de verschil lende bondsactiviteiten in de Afdelingsraad en Ledenraad en in onderscheidene com missies, terwijl het bestuur voorts in de gevallen, die daartoe aanleiding gaven, blijk gaf van medeleven en belangstelling. Tenslotte volgen hieronder de vergelijken de bezoekers- en recettecijfers over de laatste drie jaar. Hoewel het College van B en W blijkens de in juni 1962 aan de Gemeenteraad ver- 1961 strekte toelichting een daling van de be lastingopbrengst van 225.000,ver wachtte als gevolg van de toenmaals voor gestelde en met ingang van 1 oktober 1962 ingevoerde tariefsverlaging, daalde de be lastingopbrengst der bioscopen in 1963 (het eerste volle jaar van 20 slechts met ƒ113.000,in vergelijking met 1961 (het iaatste volle jaar van 25 hierdoor is nogmaals de juistheid bewezen van de bij herhaling door ons geponeerde stelling, dat een tariefsverlaging nooit zulke ernstige gevolgen voor de gemeentelijke schatkist heeft als tevoren wordt veronder steld. Dit moge een aansporing zijn voor het gemeentebestuur om een hernieuwde herziening van het tarief in ernstige over weging te nemen. Februari 1964. W. F. Dubbeldeman, Secretaris. 1962: 1963: bezoekers bruto-recettes netto-recettes: (vóór aftrek O.B.) vermakelijkheidsbelasting 4.809.863 6.729.175 5.384.299 1.344.876 4.592.593 6.980.681,- 5.643.007,- 1.337.674,- 4.232.296 7.404.590,- 6.172.697,- 1.231.893,- Helaas heeft het afgelopen jaar geen ken tering ten goede gegeven, de daling van het aantal bezoekers aan onze theaters blijft zich over het algemeen voortzetten. Vooral voor verscheidene kleine theaters begint het een vraag te worden, of er nog een kans bestaat op een enigermate lonende exploita tie. Enige theaters hebben de exploitatie gestaakt, o.a. Studio - Zwanenburg en Apollo Bioscoop - Anna Paulowna. Voor die groep zijn de films, die nog een goede opbrengst hebben, ondanks de vorig jaar toe gepaste reglementswijziging te duur. Om die groep bioscopen voor het filmbedrijf te be houden zal het noodzakelijk zijn tot een verdere tegemoetkoming te komen, die op de lange duur gezien, zowel voor de exploi tant als voor de filmverhuurder beter kan zijn dan de opheffing van de exploitatie van de bioscoop. De actie tot verlaging van de belasting is reeds in vele gemeenten met enig succes bekroond. Helaas zijn deze in de meeste ge vallen onvoldoende. Moge het Hoofdbestuur er in slagen bij de regering tot afschaffing te komen van deze onbillijke belastingdruk. In het afgelopen jaar werd slechts één thea ter geopend. In het complex van Hotel Gooiland te Hilversum werd het fraaie Bijou Theater ingericht. Ons ontvielen dit jaar de heer W. Th. Kor- smit te Den Dolder, exploitant van de Spoorbio te Utrecht en een van de oudste leden, de heer J. Jogehem te Amersfoort. De samenstelling van het bestuur onderging het afgelopen jaar een wijziging. Tot be stuurslid werd de heer drs C. A. Voskuil te Bussum benoemd, zodat de samenstelling als volgt was: de heren A. F. Wolf f, voor zitter, N. Ortje, vice-voorzitter, J. van Wil ligen jr. secretaris, L. van Dommelen, pen ningmeester, J. Nijland, S. Spanjaart en drs C. A. Voskuil, leden. In de Ledenraad vertegenwoordigde de heer L. van Dommelen onze afdeling en in de Afdelingsraad de heren A. F. Wolff, L. van Dommelen en J. van Willigen jr. Aan het eind van het jaar ontving het Be stuur van de heer L. van Dommelen be richt door persoonlijke omstandigheden ge noodzaakt te zijn, zijn functie als bestuurs lid van onze afdeling, alsmede van de Af delingsraad en Ledenraad neer te leggen. In het afgelopen jaar zijn twee ledenverga deringen gehouden, terwijl het Bestuur re gelmatig contact had. Februari 1964. J. van Willigen jr., secretaris. 75

Jaarverslagen | 1963 | | pagina 73