Afdeling Het Noorden Afdeling Het Oosten Ter voldoening aan het bepaalde in artikel 12 van het Uniform reglement van de Pro vinciale en Plaatselijke Afdelingen van Ex ploitanten heb ik de eer U aan te bieden het Jaarverslag van onze afdeling over het jaar 1963. In mijn vorig jaarverslag schreef ik: „Moeilijke tijden zullen ons ongetwijfeld te wachten staan, de cijfers betreffende de te ruggang van het bioscoopbezoek zijn on rustbarend, de vermakelijkheidsbelasting drukt onevenredig zwaar op onze exploita ties en wij zullen met kracht tegen deze onbillijke druk moeten strijden." En thans nu wij een jaar verder zijn, is het mij helaas niet mogelijk een meer optimis tisch geluid te laten horen. De teruggang in het bioscoopbezoek heeft zich in het af gelopen jaar voortgezet, doch de belasting druk is nog steeds niet verminderd. In onze afdeling werden en worden nog steeds plaatselijk pogingen ondernomen om tot een verlaging van deze belasting te ge raken. Thans is er een hoofdtarief van twintig pro cent in Appingedam, Assen, Beerta, Bols- ward, Smallingerland, Drachten, Franeker, Groningen, Idaarderadeel, Harlingen, Hoo- geveen, Hoogezand-Sappemeer, Haskerland, Leek, Leeuwarden, Lemsterland, Meppel, Onstwedde, Weststellingwerf, Oude Pekela, Eelde, Sneek, Vlagtwedde, Uithuizen, Veen dam, Westerbork, Winschoten, Dantuma- deel. In Ooststellingwerf is het hoofdtarief vijftien procent en in Wildervank tien pro cent. Bovendien is in de meeste van deze ge meenten de vertoning van films, als be doeld in art. 1, lid 2, 2e van de Bioscoop wet vrijgesteld van vermakelijkheidsbelas ting. De leden van de afdeling kwamen in het afgelopen jaar drie keer bijeen in het gast vrije „Frigge". Voor de eerste keer op 13 februari. De tweede vergadering werd ge houden op 3 april en de laatste op 24 okto ber. Op 23 september is ons de heer J. K. Eg- berts te Groningen, exploitant van het City Theater te Uithuizen ontvallen. Vooral tij dens de vergaderingen, waarvan hij een trouw bezoeker was, zullen wij hem missen. Dat het bioscoopbezoek nog verder zal da len in verband met de steeds stijgende kos ten van levensonderhoud is te verwachten, doch het is moeilijk om vast te stellen hoe lang die teruggang zich zal voort zetten. Ik geloof niet, dat wij het einde reeds heb ben bereikt, omdat de verhoging van de salarissen en lonen geen gelijke tred houdt met die van de kosten der dagelijkse behoef ten. Aangezien het uiterst moeilijk zal zijn de exploitatiekosten te verminderen ligt de enige oplossing om tot een lonende exploi tatie te komen in de toekomst, in een ver laging der vermakelijkheidsbelasting en de filmhuren. Reeds nu zijn enige exploitanten er toe overgegaan om hun aantal voorstellingen te verminderen. Laten wij hopen, dat het komende jaar een zodanige verlichting van lasten zal brengen, dat het nemen van meer dergelijke maatregelen niet nodig zal zijn. Ik spreek hierbij de wens uit, dat 1964 een jaar mag worden, waarop we met voldoe ning terug mogen zien. Februari 1964 G. Schepel, secretaris 76 Het achter ons liggende verslagjaar ken merkte zich door verhoogde activiteiten op het gebied van de vermakelijkheidsbelas ting. In diverse gemeenten werden verlagingen bereikt. Alleen in de gemeente Deventer kwam het tot een strijd tussen de daar ge vestigde exploitanten en het gemeente bestuur. Na een sluiting van negen weken werd de vermakelijkheidsbelasting verlaagd. Tweemaal kwam de afdeling in vergadering bijeen. In maart voor de jaarlijkse algemene ledenvergadering en in oktober voor een buitengewone ledenvergadering ter bespre king van diverse voorstellen van het Hoofd bestuur van de Ledenraad. In de vergadering van maart trad de heer K. W. Elverding wegens gezondheidsrede nen af. Als secretaris werd in zijn plaats benoemd de heer H. Miedema en in de vacature ontstaan door het aftreden van de heer Elverding werd de heer J. H. H. van der Mars gekozen. In de Afdelingsraad werd de heer H. Miedema benoemd. Het afdelingsbestuur heeft in het afge-

Jaarverslagen | 1963 | | pagina 74