Afdeling Het Zuiden 78 Voor het jaar 1963 zullen in het bijzonder in onze afdeling de exploitatieresultaten wel voor niemand reden tot volle tevre denheid hebben gegeven. Zelfs bij diegenen waar de bruto-ontvang- sten niet beduidend zijn gedaald, hebben de hoge filmhuren en andere kosten een zware druk uitgeoefend op de exploitatie-uitkom sten en over de gehele linie staat nu wel vast, dat de belangstelling voor onze film programma's zeker niet in opwaartse lijn gaat. De redenen hiervoor zijn bekend; voor een groot deel hebben deze hun oorsprong in de veranderingen, die zich ook nu nog voortdurend in de maatschappelijke verhou dingen voordoen en die men niet kan tegen houden. De groeiende motorisering, de con currentie van het buitenland in de grens gemeenten en de mogelijkheid van ont vangst van vijf televisiezenders plaatsen het Zuiden in een zeer uitzonderlijke posi tie. Vooral is deze gang van zaken funest voor de vele kleinere en kleine exploitaties. Wel overwogen, voorzichtig, zakelijk beleid is hier geboden en uiterste zuinigheid voor zover dit onder de tegenwoordige omstan digheden nog mogelijk is, wil men de ex ploitatie-balans nog enigszins in evenwicht houden. Waar dit voor velen onzer leden nu al niet meer mogelijk is en een groot aantal oorzaken daarvan zoals reeds boven gemeld niet te veranderen zijn, is het eigen lijk zeer begrijpelijk dat in onze afdeling onderling een felle actie wordt gevoerd om de bedrijfsonkosten zo laag mogelijk te houden. Wat de eis van radicale afschaffing van de vermakelijkheidsbelasting en omzetbelas ting aangaat, zal het gehele bedrijf het er over eens zijn, dat deze ondragelijke last onder de tegenwoordige omstandigheden zo spoedig mogelijk van ons moet worden af genomen en dat wij van het Hoofdbestuur mogen hopen, dat het de juiste wegen zal weten te vinden om daartoe te komen. Wat de mogelijkheid tot verlaging der film huren betreft, is de zaak niet zo eenvoudig, hier spelen zoveel factoren een rol, ook bij de exploitanten onderling dat men het Hoofdbestuur alleen maar veel wijsheid kan toewensen om deze op zichzelf zeer zeker gemotiveerde verlichting der kosten in nieu we onderhandelingen met de verhuurders (die er ongetwijfeld zullen moeten komen) tot stand te brengen. In februari van het afgelopen jaar vierde mevrouw M. Rehl-Dohm, Casino en Grand Theater te Breda, onder zeer grote belang stelling haar tachtigste verjaardag en het feit dat vijftig jaar geleden het bedrijf werd gesticht. In het erecomité hadden onder meer zitting genomen de Bondsvoorzitter, de Bondsdirecteur en van onze Afdeling de erevoorzitter M. Desmet en voorzitter M. Peters. Haar ontelbare vrienden, zowel in als buiten ons bedrijf, hebben deze dag tot een onvergetelijke gemaakt. Ook de burgemeester en vele gemeentelijke autori teiten van Breda gaven van hun sympathie en waardering blijk. Hoezeer „Mammy" Rehl, zich mag verheu gen in een uitstekende gezondheid en een grote energie, blijkt uit het feit dat zij voor zover ons bekend het enige lid in onze af deling is, die dit jaar en wel in haar Casino Theater, een werkelijk ingrijpende algehele restauratie tot stand bracht met tevens dui zend nieuwe zeer comfortabele fauteuils. In november vierden de heer en mevrouw Lamberichts te Weert het vijftig jarig be staan van hun theater aldaar en tevens hun gouden bruiloft. Ook de heer Lamberichts mag zich in een goede gezondheid verheugen. Met de heer Flapper, wiens vader destijds medestichter was van de exploitatie en zijn eigen zoon weet hij voor de bioscopie in Weert de volle sympathie te winnen van de bevolking en zeer velen kwamen daarvan getuigen. De heer Peter Vink huldigde hem namens Hoofd- en Afdelingsbestuur. In het jaar 1963 werden wederom door onze Afdeling twee interessante congres dagen georganiseerd. Op 10 januari hield dr. Peters twee causerieën over verschil lende aspecten in de bioscopie en op 3 oktober spraken voor ons mr P. V. Nolet en dra C. Nolet-Damen, psychologe. Op deze dag, een der beste die in de loop der jaren werden georganiseerd, gaven het Hoofdbestuurslid de heer C. S. Roem en de Bondsdirecteur, de heer J. G. J. Bosman van hun belangstelling en hun waardering blijk, in het bijzonder voor de promotor, de heer Peter Vink. Overigens kwam het Afdelingsbestuur het afgelopen jaar negen maal bijeen en werd vier maal een Ledenvergadering gehouden. Dit jaar ontvielen ons door overlijden de heer Jos Paquay te Reuver en de heer F. D. Bruglemans te Roosendaal. Wij zullen hun nagedachtenis in hoge ere houden. Op 25 maart werd onze Afdelingsvoorzit ter, de heer M. Peters, tot Voorzitter ge kozen van de Afdelingsraad, nadat hij vele jaren de functie van Vice-voorzitter in deze

Jaarverslagen | 1963 | | pagina 76