82 ter beschikking stelden ten behoeve van het afnemen van het examen in de praktische vakken. Bovendien werden ook de monde linge examens in de theoretische vakken op het Bondsbureau afgenomen, hetgeen mo gelijk was door het betrekkelijk kleine aan tal kandidaten, dat zich daarvoor dit keer had aangemeld. DISPENSAT1EBELEID Voor wat het dispensatiebeleid betreft, kun nen wij evenals het vorig jaar vermelden, dat om stagnaties in de bedrijven door het ontbreken van bevoegd technisch perso neel te voorkomen, de grootst mogelijke souplesse werd toegepast bij het afgeven van dispensaties. Desondanks zijn in 1962/ 1963 niet meer dan 37 dispensaties ver leend tegen 39 in het voorafgaande jaar. Ook nu ging het steeds ten hoogste om de functie van eerste operateur niet belast met de leiding (als regel betrof het de functie van tweede operateur), terwijl de looptijd van de dispensatie maximaal één jaar be droeg. SECRETARIAAT Zo als te doen gebruikelijk wordt in het kader van dit verslag de omvang van het secretariaatswerk met het nodige cij fermateriaal geïllustreerd. Het aantal inge komen stukken beliep gedurende het ver slagjaar ongeveer 760 stuks, zijnde dus iets minder dan in het voorgaande jaar; het aantal uitgaande brieven bedroeg 430 tegen 527 in 1962. Daarbij komen nog ettelijke honderden brieven betrekking hebbende op lesgelden, examens, werkboekjes, algemene inlichtingen en dergelijke die evenals voor heen in circulairevorm met persoonlijke adressering werden verzonden. Het aantal normale circulaires bedroeg 37 tegen 42 in 1962 en het aantal gestencilde stukken 33 tegen 93 in het voorgaande jaar. Reeds in de inleiding tot het verslag werd vermeld, dat het aantal afgegeven werkboekjes dit jaar 79 tegen 87 in 1962 beliep. Inclusief het stencilwerk ten behoeve van de cursussen is in totaal aan stencilpapier circa 13.000 vel gebruikt tegen 20.000 vel in 1962. Nu intussen alle lessen in de nieu we vorm zijn herschreven, valt te verwach ten dat het papierverbruik in het komende jaar lager zal zijn. HANDBOEK Gedurende het verslagjaar kwam de redac tiecommissie van het Handboek der Bios cooptechniek niet in vergadering bijeen, daar er geen onderwerpen waren die zich reeds dadelijk leenden om als aanvulling van het Handboek te worden besproken. De eerste aanvullingen, waarvan het vorig jaar sprake was en die betrekking hadden op Xenonlampen en op Flitslampen ver schenen in begin 1963 en werden aan de abonné's verzonden. In het begin van het volgend jaar zullen deze aanvullingen ook in de lessen van de schriftelijke cursus wor den verwerkt. Wat het Handboek zelf betreft, kan worden vermeld, dat dit jaar niet meer dan een twaalftal exemplaren werd verkocht en dat de overige teksten voor de cursussen zijn gebruikt. Dit heeft tot gevolg gehad, dat een aantal lessen van het eerste gedeelte inmiddels moesten worden herdrukt. VOORUITZICHTEN Evenals in voorgaande jaren moeten wij con stateren, dat de vooruitzichten voor de op leiding met inbegrip van de examens, som ber blijven. Het operateursvak met zijn moeilijk liggende werktijden oefent geen grote, althans geen blijvende aantrekkings kracht uit op jongeren en onder de be staande operateurs valt nog steeds een vrij aanzienlijk verloop te constateren. Ons Instituut zal zich dus, zo lang de hui dige situatie op de arbeidsmarkt blijft voortduren, tevreden moeten stellen met ge middeld vijftig a zeventig cursisten per jaar, hetgeen onder normalere omstandigheden zeker het dubbele zou moeten zijn indien men rekening houdt met een normaal ver loop, herhaling van lessen na een afwijzing op een examen en dergelijke. Gesteld kan worden, dat de elders reeds genoemde di plomatoeslagen toch wel zodanig interes sant zijn, dat het de moeite waard is om de vakopleidingscursus te gaan volgen en dat de cursus zelf in zijn huidige vernieuwde vorm thans voor een ieder is te volgen, mits men speciaal ten aanzien van de theo retische vakken enige aanleg en vooral een grote mate van doorzettingsvermogen bezit. Februari 1964 L. Claassen, Secretaris

Jaarverslagen | 1963 | | pagina 80