Nederlandse filmproductie 12 In tegenstelling tot het voorgaande jaar, toen moest worden gerapporteerd dat slechts één Nederlandse hoofdfilm in première kwam, beleefden in 1966 niet minder dan zes nieuwe Nederlandse speelfilms haar première, terwijl bovendien twee nieuwe Nederlandse jeugdfilms in vertoning kwamen. In chronologische volgorde waren dit de films: „10.32", productie: N.V. Nederlandse Filmproductie Maatschappij, regie: A. Drey- fuss, premièredatum: 27 januari; „Een ochtend van zes weken", productie: Cineurope N.V., regie: N. v. d. Heyde, premièredatum: 3 februari; ,,De dans van de reiger", productie: F. Rademakers Productie, regie: F. Rademakers, premièredatum: 7 april; „De minder gelukkige terugkeer van Joszef Katüs naar het land van Rembrandt", productie: Scorpio Films, regie: W. Verstappen, premièredatum: 4 augustus; „Het gangstermeisje", productie: Jan Vrijman (Cineproductie), regie F. Weisz, premièredatum: 13 oktober; „De stem van het water", productie: Bert Haanstra Filmproductie, regie: B. Haan stra, premièredatum: 22 december. De heer H. J. van der Linden, Rex Film te Schimmen produceerde twee jeugd films, getiteld: „Sjors, Sjimmie en de gorilla" en „Indianen in de Dodenpas". Tegen het einde van het verslagjaar waren vijf speelfilms in productie, respec tievelijk voorbereiding, te weten: „Liefdesbekentenissen", productie: Scorpio Films, regie: W. Verstappen; „To grab the ring", productie: Telefund Holand, regie: N. v. d. Heyde; „Paranoia", productie: Parnasse Produkties, regie: A. Ditvoorst; „Een winterdag", productie en regie L. v. Gasteren en „Ongewijde aarde", productie en regie Jef v. d. Heijden. Boven dien waren bij Rex Film opnieuw twee jeugdfilms in productie. Op het gebied van de korte films dient in de eerste plaats te worden gerapporteerd, dat zodra bekend was dat per 2 januari 1967 televisiereclame mogelijk zou zijn, een hausse is ontstaan in de productie van televisiecommercials. Reeds geruime tijd werd door allerlei opdrachtgevers op dit startsein gewacht en het gevolg hiervan was, dat er in de andere sectoren van de korte film, te weten: documentaires, in structief ilms, goodwillfilms en reclamefilms minder werk was dan in 1965. Toch kwamen er volgens de beschikbare gegevens nog ruim 100 korte films gereed, benevens een 50-tal televisiefilms. Deze aantallen zijn niet veel lager dan in 1965, doch de economische betekenis van de verschillende producties was geringer dan voorheen. Er werden ongeveer 600 televisiespots geproduceerd, waarvan het me rendeel ditmaal voor binnenlands gebruik bestemd was. In 1966 is door bemiddeling van het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk met 79 inzendingen aan 48 internationale filmfestivals of -mani festaties deelgenomen, waarbij in totaal 10 prijzen of eervolle vermeldingen zijn Een fotomontage uit vijf van bovengenoemde zes speelfilms die in 1966 in première zijn gekomen. Boven: Opnamen uit ,,10.32" en „Het gangstermeisje"midden: „De stem van het water"; Onder: ,,De dans van de reiger" en „Een ochtend van zes weken". Van de zesde film was geen foto beschikbaar.

Jaarverslagen | 1966 | | pagina 13