61 oorspronkelijke licentiehouder zag kans als nog zijn rechten te verlengen en de tele visierechten te kopen. TARIEVEN VOOR HET BETITELEN VAN FILMCOPIEËN vember. Er zijn bepaalde ideeën naar voren gekomen, die aanvaard zijn als een basis voor nadere besprekingen met de titelfabri- kanten. Bij het einde van het verslagjaar hadden deze besprekingen nog geen resultaat opgeleverd. Reeds in het vorig jaarverslag is melding gemaakt van een klacht over een bijzonder sterke verhoging van de tarieven, welke door de N.V. Haghefilm en Titra Filmlabo- ratorium N.V. voor het betitelen van copieën is ingevoerd, waarbij een tarief per titel is gekoppeld aan een tarief naar film- lengte. Het Bestuur heeft reeds in 1965 de nodige inlichtingen gevraagd om na te gaan of deze prijsverhoging binnen de grenzen der redelijkheid bleef. Bedoelde onderne mingen hadden zich toen bereid verklaard hun accountants op te dragen een kostprijs berekening op te stellen, zoals het Bestuur had verzocht. Eerst half februari hebben de titelfabrieken elk een verklaring van hun accountant met betrekking tot de nieuwe titelprijzen verstrekt. De gevraagde kost prijsberekeningen ontbraken evenwel. De accountants refereerden slechts aan het rap port over een in 1963 ingesteld onderzoek dat zich niet alleen over de titelwerkzaam- heden, maar ook over alle andere labora- toriumwerkzaamheden uitstrekte. Het Be stuur achtte de accountantsverklaringen on voldoende om als basis voor een beoor deling der nieuwe titelprijzen dienst te doen. In een bespreking met betrokkenen op 25 april heeft het Bestuur zijn bezwaren tegen het nieuwe prijssysteem waardoor films met een kleine hoeveelheid voettitels on evenredig zwaar worden belast nogmaals uiteengezet. Erkennende dat een matige prijsverhoging de titelfabrikanten toekomt, heeft het Bestuur erop aangedrongen hetzij te volstaan met het oude systeem van één prijs per titel ongeacht het aantal titels per film met een prijsverhoging van 20 a 22%, hetzij een met 15% verhoogde prijs geba seerd op een gemiddeld aantal titels van 700 of meer per film en een aparte prijs voor minder titels met een bepaald mini mum. De titelfabrikanten hebben veel tijd nodig ge had om zich over deze suggesties te beraden, maar tenslotte hebben zij in oktober ken baar gemaakt, dat ook bij nadere beschou wing de prijsverhoging onvermijdelijk was en kostprijstechnisch bezien zelfs nu nog ontoereikend. Dit laatste vormde voor de titelfabrikanten ook het beletsel voor een herinvoering van de oude berekeningswijze. Deze aangelegenheid is uit en ter na be keken in de ledenvergadering van 18 no- LE TRAIN D'ENFER EN VOTRE DÉVOUÉ BLAKE Het doet ons genoegen te kunnen rappor teren, dat deze kwestie, waarvan reeds in het vorig jaarverslag melding is gemaakt, tot oplossing is gekomen en dat de buiten landse leverancier de aanspraken van ons lid, dat de klacht had ingediend, volledig heeft erkend. TRAFRACKEN De vertoningsrechten van de film Traf- racken waren door de producent aan een van onze leden toegezegd. Toen de wereld- rechten aan een Duitse firma werden over gedragen, bedong de producent, dat de Duitse firma de rechten voor Nederland aan ons lid zou afstaan. Daar de Duitse firma bleef treuzelen met het zenden van een licentiecontract heeft het Bestuur op verzoek van het desbetreffend lid per cir culaire aan de leden kennis gegeven van de aanspraken van dit lid op de film Traf- racken met verzoek op eventuele aanbiedin gen van deze film niet in te gaan. Later bleken de rechten door een ander lid te zijn gekocht. Die koop is echter ongedaan gemaakt en de film is tenslotte op de nor male wijze geleverd aan het lid, dat oor spronkelijk de rechten van de producent had verworven. OMZETBELASTING De nieuwe regeling voor de berekening van omzetbelasting, waarbij de filmverhuurder (bij licentiecontracten op percentagebasis) alleen over het hem toekomend aandeel in de filmhuuropbrengst en de licentiegever over de rest omzetbelasting verschuldigd is, heeft onze afdeling als een hoogst welkome verlichting van lasten begroet. Over de af wikkeling van de vroegere contracten en de uitvoering van de nieuwe regeling heeft het Bestuur nader contact met het Hoofd bestuur opgenomen. SANERINGSPOGINGEN Op verzoek van de heer Marechal Desmet, exploitant van het City Theater te Geldrop,

Jaarverslagen | 1966 | | pagina 60