DE PRODUCTIE BEKRONINGEN In tegenstelling tot het voorgaande jaar toen slechts één Nederlandse hoofdfilm in première kwam, werden in 1966 niet minder dan zes Nederlandse hoofdfilms uitgebracht, hetgeen een record kan worden genoemd. Het betrof in chronologische volgorde de films: "10.32", productie: N.V. Nederlandse Filmproductie Maatschappij, regie: A. Drey- fuss, premièredatum: 27 januari 1966; „Een ochtend van zes weken", productie: Cineurope N.V., regie: N. v. d. Heyde, premièredatum: 3 februari; ,,De dans van de reiger", productie: F. Rademakers Productie, regie: F. Radema kers, premièredatum: 7 april; ,,De minder gelukkige terugkeer van Joszef Katüs naar het land van Rembrandt", pro ductie: Scorpio Films, regie: W. Verstappen, premièredatum: 4 augustus; „Het gangstermeisje", productie Jan Vrijman (Cineproductie), regie: F. Weisz, première datum: 13 oktober; „De stem van het water", productie Bert Haanstra Filmproductie, regie: B. Haanstra, premièredatum 22 december. Op het gebied van de jeugdfilms kwamen bij Rex Film wederom twee avondvullende films gereed, namelijk „Sjors, Sjimmie en de gorilla" en „Indianen in de dodenpas". De bedrijvigheid in de sector van de korte films was ondanks de eerder genoemde omstandigheden qua aantallen nagenoeg ge lijk aan die in voorgaande jaren, hetgeen uit het onderstaande overzicht blijkt: Nederlandse filmproductie in 1966 Categorie gereed Hoofdfilms 6 Jeugdfilms 2 Documentaires (vrij) 6 Opdrachtfilms 52 Reclamefilms 48 Televisiefilms 55 Televisiecommercials ±570 Het aantal in 1966 op binnen- en buiten landse filmevenementen door Bondsleden be haalde successen was helaas kleiner dan in voorgaande jaren en kan bij gebrek aan voldoende gegevens op dit moment nog niet nader worden gespecificeerd. Slechts is be kend, dat via het Ministerie van C. R. M. met 79 films aan 48 internationale film festivals en -manifestaties werd deelgeno men, waarbij in totaal 10 prijzen of eer volle vermeldingen werden verworven. HET LEDENTAL Het aantal leden steeg in 1966 met twee, doordat een tweetal nieuwe productiebe drijven werd toegelaten. Het bedroeg der halve per 31 december 56, waarvan 44 leden-producenten en 12 leden-filmfabrikan- ten. Er waren 7 filmproductiebedrijven op de Lijst van Geen Bezwaar geplaatst en er lopen nog 5 aanvragen voor een dusdanige plaatsing. IN MEMORIAM Op 29 september overleed op 76-jarige leeftijd de heer W. A. Maclean, eigenaar van de Filmfabriek Holland te Amsterdam. De heer Maclean is gedurende ruim 40 jaar lid van de Bond geweest en was voor heen een zeer bekende figuur, die echter wegens langdurige ziekte de laatste jaren nog maar weinig van zich kon laten horen. Voorts is op 14 oktober in de leeftijd van 79 jaar overleden de heer W. A. Grollen- berg, directeur van de N.V. Cefima, even eens te Amsterdam. Deze N.V. bevorderde de opkomst van de reclamefilm in Neder land in hoge mate. De heer Grollenberg was Bestuurslid van de Vereeniging van Bioscoopreclame Exploitanten en plaatsver vangend Voorzitter van de Gemengde Com missie van Geschillen. 67 Per het einde van het verslagjaar waren in productie respectievelijk in voorbereiding tenminste drie speelfilms, te weten: „Lief desbekentenissen", productie: Scorpio Films, regie: W. Verstappen; „To grab the ring", productie: Telefund Holland, regie: N. v. d. Heyde en „Paranoia", productie: Parnasse Produkties, regie: A. Ditvoorst; twee jeugd films en een groot aantal reclamefilms voor televisie, alsmede ca. 78 opdracht- en andere korte films, benevens ca. 180 televisie commercials. VOORUITZICHTEN Ondanks de financiële moeilijkheden waar mede de overheid te kampen heeft, werd door het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk op zijn begroting voor 1967 wederom een bedrag van 800.000,geplaatst voor de vervaardiging van korte films. In dit bedrag is opnieuw 100.000,begrepen voor de productie van films op de gebieden van genoemd Ministe-

Jaarverslagen | 1966 | | pagina 66