Per het einde van het verslagjaar waren nog 4 speelfilms in voorbereiding, res- pektievelijk produktie, te weten „Obsessie" van Scorpio Films N.V., „Champagne Rosé is dead" van M. M. Chanowski Productions N.V., „De blanke slavin" van Gijsbert Versluys Filmproductions Amsterdam en „Yes, Mr. Hulot" van Bert Haan stra Filmproductie (Co-productie). De produktie van televisiereklamefilms leverde ook in 1968 veel werk op. Van de circa 1000 nieuwe spots en circa 250 aanpassingen van bestaande spots, die werden uitgezonden, is ongeveer 70 door Bondsleden vervaardigd. Dit bete kent ten opzichte van 1967 een daling van het marktaandeel met ongeveer 8 zijnde volgens onze gegevens voornamelijk een gevolg van buitenlandse konkur- rentie. Op het gebied van de bioscoopreklamefilms was dit jaar een groeiende tendens in de richting van het gebruik van al of niet aangepaste televisiespots te bespeu ren, voor de vertoning waarvan speciale regelingen zijn getroffen. Er werden 25 bioscoopreklamefilms geproduceerd. Er verschenen bij de N.V. Filmfabriek Polygoon 53 edities van het Nederlandse journaal en 53 edities van het Wereldnieuws. Het aantal korte films dat gedurende het verslagjaar werd geproduceerd bedroeg 65, zijnde dokumentaires, reportages, bedrijfs- en instruktiefilms. Ten aanzien van laatstbedoelde kategorieën, die in het algemeen industriële films worden genoemd, moet worden gerapporteerd dat ons land op dit terrein achter blijft ten opzichte van de ons omringende landen. Dit is geen kwestie van kwaliteit, want op het in dustriële filmfestival van 1968 wisten onze leden bij een inzending van 141 films uit 16 landen, op niet minder dan 4 prijzen beslag te leggen. Het Nederlandse be drijfsleven is echter nog in onvoldoende mate vertrouwd met het medium film en de Bedrijfsafdeling Filmproduktie heeft derhalve plannen in voorbereiding om op dit gebied speciale aktiviteiten te gaan ontwikkelen. Er zijn tenslotte circa 200 televisiefilms vervaardigd, waaronder 95 afleveringen van de succesvolle Fabeltjeskrant, geproduceerd door M. M. Chanowski Produc tions N.V. De overige 105 films varieerden van titels, aankondigingen en repor tages tot dokumentaires en andere programma-onderdelen. Daarnaast zijn door de N.V. Filmfabriek Polygoon honderden journaalopnamen gemaakt voor het tele visienieuws. Volgens gegevens van het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk werd dit jaar met 104 films aan 52 internationale filmfestivals en andere evenementen deelgenomen, waarbij in totaal 13 prijzen of eervolle vermeldingen zijn behaald. Daarenboven behaalden verscheidene van onze leden nog inter nationale filmprijzen bij individuele deelname aan buitenlandse manifestaties. Per het einde van het verslagjaar was bekend, dat het Ministerie van C.R.M, op zijn begroting voor 1969 een bedrag van ƒ975.000,— (ƒ850.000,—) heeft ge plaatst voor de subsidiëring van korte films. De subsidie voor de vervaardiging van Nederlandse hoofdfilms via het Productiefonds werd verhoogd van 1.125.000, tot 1.250.000,—, inclusief 300.000,—, kredietfaciliteiten ten behoeve van Ci'ne- tonestudio's. Het Productiefonds voor Nederlandse Films In het verslagjaar bleef de samenstelling van het bestuur als volgt: Dr. J. Hulsker, voorzitter, directeur-generaal voor culturele zaken van het ministerie van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, Prof. Dr. Ph. J. Idenburg, voorzitter van de Raad voor de Kunst, beiden zitting hebbende voor het ministerie van Cultuur,

Jaarverslagen | 1968 | | pagina 14