Internationale contacten In dit hoofdstuk wordt aandacht besteed aan de activiteiten van de internationale organisaties op film- en bioscoopgebied, aan wier arbeid de Nederlandse Bioscoop bond deelneemt. Voorts wordt de werkzaamheid van de Europese Economische Gemeenschap, voorzover zij het film- en bioscoopbedrijf in ons land regardeert, aan een nadere beschouwing onderworpen. U.I.E.C. De Union Internationale de 1'Exploitation Cinématographique heeft op 23 en 24 april te Brussel haar jaarvergadering gehouden. De Bond was op deze vergade ring van de Unie, wier lidmaatschap openstaat voor de nationale organisaties van bioscoopexploitanten, vertegenwoordigd door de waarnemend voorzitter, de heer J. G. J. Bosman. Tot voorzitter van de U.I.E.C. voor de statutair voorgeschreven termijn van twee jaar werd benoemd de heer M. Telles, voorzitter van de Portu gese organisatie van bioscoopexploitanten. De vergadering hield zich uitvoerig bezig met het vraagstuk van de vermakelijk- heidsbelasting, waarmede nog een belangrijk deel van de aangesloten landen heeft te kampen. Voorts werd het noodzakelijk geoordeeld om in samenwerking met de overheden te komen tot een normalisatie in de betrekkingen tussen het film- en bioscoopbedrijf en de televisie, welk medium door middel van over- heidsconcessies in de meeste landen een bevoorrechte positie inneemt. In het bij zonder werd het noodzakelijk geoordeeld tot een bevredigende oplossing te ko men terzake van de uitzending door de televisie van speciaal voor de bioscopen vervaardigde films. F.I.A.P.F. De Fédération Internationale des Asscciations de Producteurs de Films kwam op 19 februari te Londen bijeen voor haar jaarvergadering. Deze vergadering werd van Bondswege bijgewoond door de heer J. G. J. Bosman. De Federatie heeft zich onder meer bezig gehouden met de pogingen om in UNESCO-verband te geraken tot een vrije circulatie van films. In de bestaande UNESCO-overeenkomst van 1950 is het principe neergelegd om de import van opvoedkundige, weten schappelijke en culturele goederen vrij van rechten of belasting te doen geschie den. Tot deze goederen worden in ieder geval gerekend boeken, nieuwsbladen, periodieken en dergelijke, dus ongeacht inhoud en aard. Daarentegen zijn voor films wel bijzondere restricties gemaakt. Getracht zal worden om door inschakeling van de internationale overheden een herziening van de UNESCO-overeenkomst te bewerkstelligen ter realisering van het beoogde doel. Als uitvloeisel van dit be sluit heeft het Hoofdbestuur van de Nederlandse Bioscoopbond zich tot het minis terie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk gewend. Op de vergade ring werd voorts verslag uitgebracht omtrent de onderhandelingen met de In ternationale Federatie van Filmarchieven, welke onderhandelingen ten doel heb ben een regeling tot stand te brengen terzake van de beschikbaarstelling van films door de filmproducenten aan de archieven op zodanige wijze, dat de rech ten van de producenten voldoende worden beschermd.

Jaarverslagen | 1968 | | pagina 17