film uitzenden. Deze films worden in beginsel door de televisie betrokken van de leden-filmverhuurders, met dien verstande, dat een Gemengde Commissie de televisie kan toestaan ook van anderen te betrekken. Deze commissie kan boven dien dispensatie verlenen van het voorschrift, dat uitsluitend films zullen worden uitgezonden wier Nederlandse bioscooppremière veertig maanden of langer ge leden heeft plaats gevonden. De uitzending van films met een vertoningsduur van meer dan 30 minuten zal plaats hebben op een der dagen maandag, dinsdag of woensdag. Op ten hoogste 12 weken per jaar zal, behoudens tijdens de school vakanties, een film op zaterdagmiddag mogen worden uitgezonden. Laatstbedoel de categorie betreft uitsluitend films die door de Centrale Commissie voor de Filmkeuring zijn toegelaten voor personen van alle leeftijden. Afgezien van de dispensatiemogelijkheden die in de overeenkomst zijn neergelegd, is de televisie geheel vrij in het betrekken en uitzenden van films die speciaal voor de tele visie zijn vervaardigd, alsmede van andere categorieën van films die niet tot het gebruikelijke bioscooprepertoire behoren. Met name het ontbreken van restricties ten aanzien van de uitzending van televisiefilms heeft wegens de sterk toegeno men produktie van die films tot gevolg, dat de verhouding tussen het aantal uit gezonden bioscoopfilms en het aantal televisiefilms sterk is gewijzigd ten opzich te van de vroegere situatie, toen de televisie op het gebied van films in hoofdzaak op de voor de bioscopen gemaakte films was aangewezen. Met de N.T.S. heeft enige malen overleg plaats gehad omtrent verschillende kwesties. Dit overleg had onder meer betrekking op het tijdstip van uitzending van televisieprogramma's met een grote kijkdichtheid en had ten doel met het oog op het gebruikelijke aanvangsuur der bioscoopvoorstellingen een nodeloze overlapping van de bioscoopprogramma's te voorkomen. In het informatieve programma Scala van de N.T.S. is ook plaats ingeruimd voor de nieuwe bioscoopprogramma's. In de Gemengde Commissie hadden in 1968 voor de televisie zitting de heren J. W. Rengelink en mr. A. H. van de Veen en voor de Bond de heren C. J. Blad, C. S. Roem en J. P. M. A. Smulders. Laatstgenoemde fungeerde tevens als voor zitter. De heer Bosman trad wederom op als plaatsvervanger voor de afgevaardig den van de Bond in de Gemengde Commissie. In de vacature van een lid-vertegen- woordiger van de televisie werd in het verslagjaar niet voorzien. Het Hoofdbestuur was in de Televisiecommissie, welke subcommissie van de Voorlichtingsraad zich bezighoudt met het gebruik van de televisie als voorlich tingsorgaan, in 1968 wederom vertegenwoordigd door de Bondsdirecteur. Bioscoopwet De situatie op het gebied van de bioscoopwetgeving heeft in 1968 geen verande ring ondergaan. Ondanks de meermalen in het verleden ondernomen pogingen om de Bioscoopwet aan de sterk gewijzigde omstandigheden aan te passen, is de eerste wettelijke regeling van 1926 nog ongewijzigd van kracht. Het laatstelijk ingediende ontwerp tot wijziging van de Bioscoopwet van 27 janua ri 1961, hetwelk een technische, zij het tamelijk ingrijpende, aanpassing beoogde, is op 18 december 1962 geschorst als gevolg van de omstandigheid, dat de Twee de Kamer de voorgestelde herziening ontoereikend oordeelde. Door deze schor sing werd de regering in de gelegenheid gesteld met een ontwerp tot wetswijzi-

Jaarverslagen | 1968 | | pagina 45