Deze cijfers spreken een duidelijke taal. Hoewel de aangeboden films in overeen stemming met de geest van de tijd zeker vrijmoediger zijn geworden, blijkt uit de keuringscijfers niettemin, dat de keurders de aansluiting met de eigen tijd meer en meer missen. Dat kan men ook uit de verdeling over de verschillende leeftijdsklassen opmaken. Het totaal aantal gekeurde hoofdfilms is ge stegen van 488 tot 517. Het aantal films toegelaten voor alle leeftijden is echter ge daald van 99 naar 81; dat van de categorie boven veertien jaar is gedaald van 183 naar 167. Daarentegen is het aantal voor perso nen boven achttien jaar toegelaten films gestegen van 206 naar 251. Het aantal films, gerangschikt in de categorie van ar tikel 1, lid 2, 2e van de Bioscoopwet is ge daald van 58 naar 41. In het verslagjaar werd het Afdelingsbe stuur gepolst over de wenselijkheid om bij het ter keuring aanbieden van films tevens te vragen, welke coupures bijvoorbeeld no dig zouden zijn om bij een voor de groep van achttien jaar en ouder toegelaten film, toelating voor de groep van veertien jaar te verkrijgen. Het Bestuur stond uiteraard afwijzend tegenover dit denkbeeld, omdat uitvoering ervan slechts tot toenemende verminking van films zou kunnen provo ceren. RECETTECONTROLE NA AFSCHAFFING DER VERMAKELIJKHEIDSBELASTING De eventuele afschaffing van de vermake- lijkheidsbelasting zal gepaard kunnen gaan met enige complicaties ten aanzien van de controle der bioscooprecettes als gevolg van het verdwijnen der van de gemeenten betrok ken en door de gemeente ook gecontroleer de entreekaarten. Op last van het Hoofdbe stuur zijn echter reeds de nodige voorberei dingen getroffen om zodra de belasting is verdwenen, over te gaan op entreekaarten, welke vanuit een centraal punt worden ge leverd en waarbij een eenvoudige en effi ciënte controle verzekerd is. Het Bestuur heeft daarover zijn voldoening uitgespro ken. Wel blijven er nog enige wensen over, die op een betere controle op bepaalde pun ten gericht zijn. Het Bestuur is voorne mens, zodra zich daartoe een geschikte ge legenheid voordoet, daarop terug te komen. ANNONCES Op verzoek van het Hoofdbestuur heeft het Bestuur op 26 augustus de leden in verga dering bijeengeroepen om overleg te plegen over de samenstelling der advertenties, die in sommige gevallen strijdig werd geacht met de algemene bedrijfsbelangen. Van de zijde van het Bestuur is aangedrongen op matiging en op het vermijden van alles, wat indruist tegen de goede smaak. De le den hebben hun medewerking toegezegd. Een zekere verbetering van de annonces, ook uit reclametechnisch oogpunt, is onge twijfeld aan de dag getreden. WEGKNIPPEN VAN BEELDJES In het verslagjaar bereikten het Bestuur klachten van filmverhuurders zowel als van bioscoopondernemers, dat films worden verminkt en ontluisterd, doordat sommige operateurs beeldjes of scènes voor eigen gebruik verwijderen. Het Bestuur heeft daarom de leden geadviseerd in de film dozen een gedrukte waarschuwing te plak ken. Die waarschuwing wijst erop, dat het verminken van een film in strijd is met artikel 25 der Auteurswet en dat het knip pen van een of meer beeldjes uit een film bovendien diefstal is, waartegen met de middelen der wet zal worden opgetreden. FILMHUURSCHULD-COMMISSIE In het verslagjaar verzond de Filmhuur- schuld-Commissie 1021 sommaties (in 1967: 774) nopens recettestaten en filmhuurbeta- lingen, betrekking hebbende op een totaal filmhuurbedrag van 189.849,68 (in 1967: ƒ177.645,79). De boycotmaatregel werd 31 maal uitgevaardigd tegen 23 maal in het jaar daarvoor. KERST- EN NIEUWJAARSWEKEN Met het oog op de te verwachten film- transportmoeilijkheden op woensdag, 25 december en woensdag, 1 januari heeft het Afdelingsbestuur het Hoofdbestuur reeds vroegtijdig geadviseerd de vertoningsweken als volgt in te delen: a. van donderdag 19 december tot en met dinsdag, 24 december; b. van woensdag 25 december tot en met dinsdag, 31 december en c. van woensdag, 1 januari tot en met woensdag, 8 januari. Na overleg met de vertegenwoordiging der leden-exploitanten heeft het Hoofdbestuur de indeling overeenkomstig het advies van het Afdelingsbestuur vastgesteld. Met vol doening moge geconcludeerd worden, dat van bijzondere transportmoeilijkheden tij dens de Kerst- en Nieuwjaarsweken niets is gebleken.

Jaarverslagen | 1968 | | pagina 63