DE PRODUKTIE Evenals in 1967 kwamen er dit jaar 4 Ne derlandse hoofdfilms in première. In chro nologische volgorde betrof het de films „De Vijanden", produktie: Jan Vrijman Cine- produktie (co-produktie met België); re gie: Hugo Claus; premièredatum: 29 fe bruari 1968. „How to grab the ring", pro duktie: John Rosinga's Telefund Holland N.V.; regie: Nicolai van der Heyde; pre mièredatum: 14 maart 1968. „Rondom het Oudekerksplein", produktie: Kappa Film Productie; regie: R. Kerbosch; première datum: 15 augustus 1968 en „Het Com promis"; produktie: Rob du Mée/Parkfilm N.V.; regie: Philo Bregstein; premièreda tum: 14 november 1968. De films „Monsieur Hawarden" van Rob du Mée/Parkfilm N.V., „Een Winterdag" (Zagreb) van Louis van Gasteren, Spec trum Film, „Columbus" van Rob Houwer Film Holland N.V., die reeds in ons vorige jaarverslag werden genoemd, kwamen in 1968 niet in première. Per het einde van het verslagjaar waren nog vier andere speel films in voorbereiding respektievelijk pro duktie. Bij Rex Film kwamen 2 jeugdfilms gereed, te weten „De man met het zwarte mas ker", premièredatum 27 juni 1968 en „Sjors en Sjimmie in het land der reuzen", pre mièredatum 4 juli 1968. 2 nieuwe jeugd films waren per het einde van het jaar in voorbereiding. Helaas moet worden gerapporteerd, dat de kommerciële resultaten van eerstgenoemde 4 speelfilms weinig bevredigend waren, waardoor de minder goede reputatie die de Nederlandse hoofdfilm in het bioscoopbe drijf heeft gekregen, ook in 1968 niet kon worden verbeterd. Met de genoemde jeugd films ligt de situatie anders. Zij vinden een konstant afzetgebied en hebben het voordeel dat de amortisatie over een zeer lange ter mijn kan worden uitgestreken. De aktiviteiten op het gebied van de korte films zijn zoals gewoonlijk samengevat in een overzicht, waarbij moet worden aan getekend, dat ook hier alleen over het tweede halfjaar 1968 op basis van het pro- duktieregister over konkrete gegevens kan worden beschikt. De totalen zijn dan ook voor wat de eerste helft van het jaar betreft voor een deel op schattingen gebaseerd. NEDERLANDSE FILMPRODUKTIE IN 1968 Categorie Gereed Korte speelfilms 1 Dokumentaires en opdrachtfilms 65 Reklamefilms 25 Televisiefilms 200 Televisie commercials 800 Hoofdfilms Jeugdfilms 6 2 Tenslotte zij nog opgemerkt, dat volgens de binnengekomen gegevens per het einde van het verslagjaar ongeveer 30 korte films, 100 televisiefilms en 140 televisiecommercials in voorbereiding waren. Het grote aantal tele visiefilms spruit voort uit de serie „De Fa beltjeskrant", die wordt vervaardigd door M. M. Chanowski Productions N.V. BEKRONINGEN KORTE FILMS Volgens gegevens van het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk werd in 1968 met 104 films aan 52 internationale filmfestivals en andere eve nementen deelgenomen, waarbij in totaal 13 prijzen of eervolle vermeldingen zijn verworven. Ter gelegenheid van het 50- jarig jubileum van de Bond, dat in novem ber werd gevierd, heeft het Hoofdbestuur aan Bert Haanstra een Zilveren Roos uit gereikt voor zijn uitzonderlijk nationaal filmkunstenaarschap. In 1968 werd voor het eerst met een volle dig Nederlandse inzending, bestaande uit 15 films verdeeld over alle 7 kategorieën, deelgenomen aan het Internationale Indus triële Filmfestival, dat dit jaar van 23 tot 28 september in Wenen plaats vond. Er werden niet minder dan 4 prijzen behaald op een totaal aantal van 141 bedrijfsfilms uit 16 landen. De film „Vision of a reality" van Carillon Films N.V. behaalde de twee de prijs in de kategorie C; de film „Not enough" onder produktie van Bert Haanstra kreeg de derde prijs in de kategorie A en de film „Serving mankind" van de N.V. Multifilm verwierf de vierde prijs in deze kategorie. Tenslotte werd in de kategorie D een vierde prijs verworven voor de film „Airlord" van de N.V. Multifilm. De füm „Toets" van Pim Tholen, pro duktie: Nederlandse Filmproductie Maat schappij N.V., won de Zilveren Beer tijdens het filmfestival in Berlijn. „And they named it Holland" van Carillon Films N.V. kreeg een prijs van de Raad van Europa, die tij dens het filmfestival in Cork werd toege kend en ontving het predikaat Wertvoll in Wiesbaden. Voorts verwierf deze film prij zen op festivals in Brussel, Venetië, Mar del Plata en in Tsjecho-Slowakije. „Holland

Jaarverslagen | 1968 | | pagina 68