verdient de rechtlijnigheid van het initiatief-voorstel naar onze smaak de voorkeur boven de wat gecompliceerde oplossing die het regeringsontwerp aangeeft. Overi gens valt nauwelijks iets omtrent de haalbaarheid van de ontwerpen te voorspellen. De komende parlementaire behandeling van dit onderwerp, dat blijkens de gang van zaken in het verleden met voorgaande ontwerpen, toch al moeilijk ligt, zal er in ieder geval niet eenvoudiger op worden, nu er twee wetsontwerpen zijn, afge zien van de eventuele invloed der Kamerverkiezingen. De inflatoire tendensen die zich in de economie voordoen en die met name tot uiting komen in de sterke stijgingen van prijzen en lonen, zijn voor de ondernemin gen in het Nederlandse film- en bioscoopbedrijf moeilijk op te vangen. De bruto- recette van de gezamenlijke Nederlandse bioscopen is in 1970 op het peil van 1969 gebleven. Daar staat een stijging van de totale consumptieve besteding van 10 tegenover. Een en ander noopt onze ondernemingen tot aanpassingsmaatregelen teneinde het evenwicht tussen baten en lasten te handhaven. Automatisering en efficiency zijn meer dan ooit van belang. Daarbij doet zich voor ondernemingen in de dienstverlenende sector het probleem voor, dat bij de besluitvorming omtrent de te treffen aanpassingsmaatregelen steeds moet worden onderzocht in hoeverre zij uit een oogpunt van service tegenover het publiek aanvaardbaar zijn te achten. Een andere mogelijkheid om zich krachtiger tegen de moeilijkheden te weren is het scheppen van vormen van economische samenwerking. Het ligt voor de hand, dat dit eigentijdse en soms onvermijdelijke middel ook in onze bedrijfstak wordt aangewend. Aan dit verschijnsel valt echter absoluut, alsook relatief in het licht van de grootte van onze bedrijfstak, uit een oogpunt van machtsverhoudingen slechts beperkte betekenis toe te kennen. De collegiale samenwerking in de Bond en de reglementering vormen een waarborg voor gezonde concurrentieverhoudin gen, ook ten opzichte van het kwantitatief overheersende deel van de leden die als eenlingen opereren. Een andere ontwikkeling die de aandacht verdient, is de steeds toenemende bete kenis van de Bond als centraal orgaan ten dienste van het daarin verenigde be drijfsleven. Deze ontwikkeling is mogelijk door de omstandigheid, dat alle geledin gen in de Bond zijn verenigd: bioscopen, filmverhuurkantoren, filmproduktiezaken, laboratoria en studio's. De verticale opbouw van de organisatie, nationaal en inter nationaal in de privaatrechtelijke sfeer als een unicum te beschouwen, bevordert het ontplooien van collectieve activiteiten. De medio 1970 tot stand gekomen transportregeling voor filmvervoer, die het mogelijk maakt, dat de omwisseling van de filmprogramma's over het gehele land in verband met de aanvang van de nieuwe speelweek in de nacht van woensdag op donderdag vlekkeloos verloopt, is hiervan een voorbeeld. Verder kan het van groot belang worden geoordeeld, dat de voorwaarden zijn geschapen om een wetenschappelijk gefundeerde research, die tot nu toe vanwege de organisatie incidenteel heeft plaatsgevonden, als een belangrijk permanent onderdeel in de Bondsactiviteit op te nemen. In dit verband zij mede gewag gemaakt van het eerste Bondscongres, hetwelk als uitvloeisel van de desbetreffende nieuwe statutaire bepaling in november is gehouden en dat een aantal gedachten heeft opgeleverd, die zich voor nadere bestudering en uitwerking lenen. De aanpassing van de Bondswerkzaamheid aan de eisen van de tijd is van grote betekenis te achten voor een blijvende doelmatige functionering in het kader van de werkzaamheid van het Nederlandse film- en bioscoopbedrijf, economisch, cul tureel en sociaal beleid.

Jaarverslagen | 1970 | | pagina 3