aan Bondsbureau toegezonden afrekenstaten. Voor het toetsen van de genoemde identiteit richt elk onderzoek van de controledienst zich primair op de beweging der langs de officiële weg verkregen entreebewijzen met daarnevens de bevordering dat betalende bezoekers slechts na verkrijging van zodanige entreebewijzen tot bioscoopvoorstellingen toegelaten worden. Behalve een periodieke administratieve controle per bioscoop voert de dienst daarom steekproefsgewijs ook zaalcontröles uit, waarbij tijdens filmvoorstellingen het oog wordt gehouden op de organisatie rond de kaartverkoop der onderhavige bioscopen, alsmede op de verstrekking van entreebewijzen aan de bezoekers. Met beide contröletypen wil de dienst mede een zekere preventie scheppen tegen potentiële onregelmatigheden en zulks via de re gelmaat, waarmede de boekencontröle ingesteld wordt en vanwege de ongewisheid omtrent tijd en plaats van actie welke voor de zaalcontröle geldt. Met het oog op afschaffing der vermakelijkheidsbelasting, welke de gemeenten uit sluit als intermediair bij de entreebewijsverkrijging der bioscopen, heeft de Bonds raad gedurende het verslagjaar een reglementaire voorziening getroffen, waarbij per de ingangsdatum der belastingafschaffing het vigerende Reglement Recette- controle vervangen wordt door een Reglement op de Recette-administratie. Daar naast zal ook de wijziging van het Reglement Filmvertoning van invloed zijn op de controlerende taak van deze dienst. Er zijn in 1970 door de Technische Dienst 437 technische controles ingesteld, te gen 390 in 1969. In 145 gevallen is speciale aandacht besteed aan licht- en of ge luidsproblemen, aan automatisering, of aan adviezen inzake nieuwbouw, restaura tie of verbouwingen. In tegenstelling tot hetgeen in 1969 kon worden gerapporteerd, nam het aantal vergeefse reizen toe van 14 tot 36, ondanks het feit dat de bezoeken van de techni sche inspecteur steeds schriftelijk worden aangekondigd. In 80 (41) ons bekende gevallen kwamen gedurende het verslagjaar direct of indirect als gevolg van gege ven adviezen, verbeteringen in de bioscoop-outillage tot stand. In 65 gevallen had dit betrekking op de projectie-installatie, de beeld- of geluidskwaliteit, danwei op automatisering en in 15 gevallen op belangrijke verbeteringen aan de inrichting van de zaal en/of nevenruimten. De Afdeling Voorlichting is gedurende het verslagjaar voortgegaan met het uitge ven van een wekelijks overzicht van de films die landelijk in première gaan. Tevens wordt daarin melding gemaakt van de navertoningen in het land en van persvoor stellingen. Er kan worden geconstateerd, dat van deze overzichten in de landelijke publiciteit op ruime schaal gebruik wordt gemaakt. Voorts is door de Afdeling Voorlichting coördinerend gewerkt ten aanzien van de maandelijke publikaties van een filmprognose voor de steden Amsterdam, Rotter dam en Den Haag, in het blad „Journaal", welk blad in een oplage van bijna 1 miljoen stuks in genoemde steden en de randgebieden daarvan, maandelijks huis aan huis gratis wordt verspreid. De Afdeling bemiddelde voorts ook dit jaar bij het televisieprogramma „Premiè re", dat wekelijks door de NOS wordt uitgezonden en dat aankondigingen inhoudt van te verwachten nieuwe films. De samenstelling en presentatie van dit program ma is in de loop van het jaar aanzienlijk verbeterd. Tenslotte hield de Afdeling zich bezig met het leggen van contacten met de ver schillende media, met het geven van inlichtingen aan de leden zowel als aan de pers en het publiek.

Jaarverslagen | 1970 | | pagina 59