stelling van een speciale titelprojector aan het Bestuur hebben voorgelegd. Aangezien echter de verwachting ten aan zien van de produktie van 70 mm-films niet bepaald hoopgevend is, moest het Bestuur besluiten de zaak aan te houden, totdat een grotere urgentie zal blijken. N.O.S.-PROGRAMMA 'PREMIÈRE' De invoering van dit veertiendaags pro gramma, gewijd aan nieuws over première - films, betekende een aanzienlijke vooruit gang op het vroegere N.T.S.-programma Scala. Niet alleen de overbrenging van het tweede naar het eerste televisienet, dat nog altijd het tweede net in kijkdichtheid verre overtreft, was daarvan de oorzaak, vooral de royalere opzet en verbeterde presenta tie hebben daartoe bijgedragen. Over de medewerking van onze leden heb ben wij geen klachten meer vernomen. Zij stellen steeds het nodige materiaal aan de samenstellers van het programma 'Première' beschikbaar. Uit een oogpunt van algemene filmpubli- citeit zou het wenselijk zijn het programma naar een wat later tijdstip op de woensdag avond te verschuiven. Wij zijn ervan over tuigd, dat het programma, waaraan de he ren Charles Boost, Ben Klokman, Loek Dirkse en Guus van Waveren zoveel zorg besteden, dan veel beter tot zijn recht zou komen. FILMKEURING In het verslagjaar heeft de Centrale Com missie voor de Filmkeuring 41 hoofdfilms (in 1969: 58) ontoelaatbaar verklaard, waar van er tenslotte bij herkeuring, al dan niet in gewijzigde samenstelling, 23 (31) zijn toegelaten. Het totaal aantal toegelaten hoofdfilms steeg van 370 tot 393. Het aantal voor alle leeftijden toegelaten films bleef 54. De ca tegorie van veertien jaar en ouder steeg van 115 naar 124. Het aantal alleen voor per sonen boven 18 jaar toegelaten films steeg van 174 naar 215. Het aantal films, gerangschikt in de cate gorie van artikel 6, lid 2, 2e der Bioscoop wet steeg van 27 naar 32. Tegen het einde van het verslagjaar waren er bij het parlement twee wetsontwerpen ingediend tot wijziging van de Bioscoopwet. Beide zijn gericht op afschaffing van de preventieve censuur op films, die alleen aan personen van 18 jaar en ouder worden ver toond. Van belang is hierbij, of bij de op heffing der preventieve censuur voorkomen wordt, dat het gevaar van willekeurig op treden van burgemeesters of officieren van justitie ontstaat, zodat het filmbedrijf weer getroffen zou kunnen worden door het zelfde gebrek aan rechtszekerheid, dat voor de invoering der Bioscoopwet bestond. Bei de wetsontwerpen hebben hiervoor een voorziening ingebouwd. Wat daarvan bij bij de parlementaire behandeling overblijft, is een open vraag. FILMHUURSCHULD-COMMISSIE In het verslagjaar verzond de Filmhuur- schuld-Commissie 615 sommaties (in 1969: 918) nopens recettestaten en filmhuurbe- talingen, betrekking hebbende op een to taal filmhuurbedrag van f. 130.793,47 (in 1969: f. 190.043,76). De uitsluiting werd 32 maal uitgevaardigd tegen 29 maal in het jaar daarvoor. Conclusies ten aanzien van de uitstaande vorderingen kunnen hieraan niet ontleend worden. Wij hebben de in druk, dat het bedrag der uitstaande vorde ringen wel is toegenomen. SAMENSTELLING COLLEGES In de jaarvergadering van 24 april zijn de periodiek aftredende bestuursleden, de he ren L. J. Paerl, B. J. Schimmel en J. P. M. A. Smulders herkozen. De heer Smulders werd ook als Voorzitter herkozen. Even eens werd herkozen de heer D. J. van Leen in zijn functie van gedelegeerde van onze Afdeling bij de Bondsraad. De Filmhuurschuld-Commissie bestond uit de heren J. P. M. A. Smulders, G. J. H. Dujardin en J. de Wilde. De ledenvergadering van 23 juni besloot tot ondersteuning van de voordracht van het Hoofdbestuur om de heer J. Th. van Taalingen te benoemen tot Bondsdirecteur. De ledenvergadering heeft gebruik gemaakt van haar bevoegdheid ex artikel 10 van het Afdelingsreglement om aan de Bondsraad een aanbeveling te doen tot herkiezing van de heer Schimmel als lid van het Hoofdbe stuur. De Bondsraad heeft hieraan gevolg gegeven. EEN NIEUW LID-FILMVERHUURDER Ondanks het afwijzend standpunt van het Afdelingsbestuur heeft de Commissie Nieu we Zaken de N.V. Cinema Cupido, waar van de heer C. A. Koppies van Cinétol te Amsterdam directeur is, tot het lidmaat schap van de Bond als filmverhuurkantoor toegelaten. Het Bestuur heeft tegen deze beslissing ho-

Jaarverslagen | 1970 | | pagina 69