digheden ook moeilijk een vuist kan maken. Gezien de hieronder vermelde terugloop in deze produktiesector, zal in het komende jaar met alle betrokkenen "krijgsraad" ge houden worden. Er is ter gelegenheid van het Internationale Festival van Reclamefilms in Cannes door een aantal produktiehedrijven opnieuw en met succes een Nederlandse avond georga niseerd, welk evenement mede kan bijdra gen tot verbetering van de relaties tussen opdrachtgevers en producenten. Namens het bestuur woonde de Secretaris een gedeelte van dit festival bij. Volgens ter beschikking staande voorlopige gegevens (de STER wil voor het verschijnen van haar jaarverslag geen inlichtingen ver strekken) is in 1971 het aantal door de STER uitgezonden nieuwe TV-commercials teruggelopen van 1127 tot circa 850, het geen een verlies betekent van 24 Blij kens de voor het produktieregister ontvan gen cijfers liep ons aandeel in de STER- produktie terug van 570 tot 458, zijnde een teruggang van 20 Hoewel wij op dit punt niet over concrete gegevens beschikken, bestaat de stellige in druk, dat de buitenlandse concurrentie be perkt is gebleven tot circa 35 hetgeen kan wijzen op een bepaalde stabilisatie. De vlucht naar Engeland breidde zich niet ver der uit en uit andere landen, voornamelijk E.E.G.-staten, werden in vele gevallen aan gepaste films geïmporteerd. De door de STER uitgezonden previews van nieuwe commercials, die sedert 4 maart eens per 14 dagen plaatsvinden, vormden een nuttig hulpmiddel om op eenvoudige wijze op de hoogte te blijven van de gang van zaken in het algemeen. Helaas is niet inge gaan op ons verzoek om de "titellijsten" die inzake de previews regelmatig verschij nen, uit te breiden met enige gegevens, waaronder het land van herkomst van de films. Speciaal dit laatste schijnt een geheim te moeten blijven! Blijkens de gegevens uit de omzet-enquête maakte in 1970 de categorie TV-commer cials niet minder dan 47 uit van de totale produktieomzet, zodat het zeker ge wenst is dat in de naaste toekomst ook aan dit terrein speciale zorg wordt besteed. Het aantal commercials dat voor het bui tenland werd geproduceerd daalde van 172 tot 101. Zowel voor de Nederlandse als de buitenlandse markt werd in hoofdzaak in kleur geproduceerd (pl.m. 85 DE PRODUKTIE Na de min of meer sombere teneur van het voorafgaande kan ditmaal op het gebied van de Nederlandse speelfilm van een gran dioze opleving worden gesproken. Er zijn 4 Nederlandse speelfilms in roulatie gekomen, tegen 3 in 1970 en 6 in 1969, welke films alle goede tot zeer goede resul taten boekten. Het betrof in chronologische volgorde de films "Mira", een Nederlands/ Belgische co-produktie van Fons Radema kers, "Wat zien ik" van Rob Houwer Film Holland N.V., "Blue Movie" van Scorpio Films N.V. en "Daniel" een Terpstra/Du Mée-produktie, die respectievelijk op 4 maart, 4 september, 30 september en 14 oktober in première gingen. Zoals gezegd leverden deze films gezamen lijk een recordbezoek op van 15 van het totale bioscoopbezoek in 1971, ondanks het feit dat 3 van de 4 films pas in de laatste 4 maanden van het jaar in de bioscopen verschenen. De film "Mira" was bovendien ook in België een groot succes. Hoewel di rect gezegd moet worden dat dit plotselinge succes van een aantal Nederlandse films in één jaar geen enkele garantie voor de toe komst inhoudt, kan evenzeer worden gesteld dat het klimaat ten opzichte van de Neder landse speelfilm thans aanzienlijk is ver beterd, hetgeen voor de ontvangst van toe komstige produkties van veel belang zal zijn. Daarenboven zijn volgens de Bondsadmini stratie niet minder dan 93 korte Nederland se films in de bioscopen vertoond, waar onder naast een groot aantal C.R.M.-pro- dukties, ook de nodige commerciële op- drachtfilms, die zich voor de vertoning in bioscopen leenden. Gezamenlijk bereikten deze korte films circa 3.500.000 bioscoop bezoekers, waarbij afhankelijk van het rou- lement, het bezoekcijfer per film uiteraard grote verschillen zal vertonen. In produktie waren per het einde van het verslagjaar de films "Parallellen in het ge drag van mens en dier" van Bert Haanstra, "Paradiso" van Gijsbert Versluys en "Het mes en de rivier" van George Sluizer, ter wijl voorbereidingen werden getroffen voor een aantal speelfilms, waaronder een van Nicolai van der Heyde, Rob Houwer, Fons Rademakers, Herman van der Horst en Scor pio Films. De moeilijkheden rondom het in 1970 stopgezette project "Mia" van Im- pulse Film Holland N.V. kwamen in 1971 niet tot een oplossing. Bij Rex Films in Schinnen kwam in 1971 één jeugdfilm gereed en waren 2 andere films in produktie. Zoals uit het onderstaande overzicht blijkt, is er behalve in de sector TV-commercials in 1971 geen sprake geweest van een grote

Jaarverslagen | 1971 | | pagina 71