organisaties is door de commissie voordien geraadpleegd. Het Hoofdbestuur heeft in het begin van 1973 in een uitvoerige nota zijn opvattingen inzeke een herzie ning van de zedelijkheidswetgeving ter kennis van de Adviescommissie Zedelijk- heidswetgeving gebracht. Van deze commissie heeft ook de oud-Bondsvoorzit- ter, de heer J. G. J. Bosman, deel uitgemaakt. De heer Bosman heeft besloten zijn functie als lid van de adviescommissie neer te leggen, omdat hij zijn taak met de publicatie van het rapport als afgerond beschouwde. Blijkens de conclusies van dit rapport dient de wetgeving op het terrein van de pornografie en de schennis van de eerbaarheid te worden bepaald door twee hoofddoelen, te weten het tegengaan van onverhoedse confrontatie en de bescher ming van jeugdige personen. Ten aanzien van de film stelt de commissie zich op het standpunt, dat de vertoning aan volwassenen geheel vrij moet zijn, in dier voege, dat er geen repressief toezicht dient te zijn. Strafrechtelijke vervolging zou niet meer plaatshebben bij openbare vertoning van pornografie in zalen e.d. mits de toegang aan jeugdigen is ontzegd. De commissie is van mening, dat de vertoning van een film in een bioscoop geen onverhoedse confrontatie kan opleveren. Men weet of kan weten wat men gaat zien. Is een film niet goedgekeurd voor jeugdigen, dan is men voldoende gewaar schuwd. Deze oplossing is voor bioscoopexploitanten uit een oogpunt van rechts zekerheid van groot belang. De leeftijdsgrens voor de volwassenheid ligt bij 16 jaar. De commissie heeft het echter gewenst geoordeeld een tweede grens van 12 jaar aan te bevelen. Deze Sander Bais en Ronnie Montagne in „Mariken van Nieumeghen" van Jos Stelling (Jos Stelling/Rob du Mée Parkjilm B.V.).

Jaarverslagen | 1974 | | pagina 22