Bedrijfsafdeling Filmproduktie motor van de zogenaamde alternatieve of kunstzinnige films. Het oudste filmverhuurkantoor van Neder land, FAN Film, opgericht in 1895, moest na het overlijden van de heer P. Vermeer Jr. in 1973 zijn werkzaamheden, welke de laatste jaren al vrijwel stil gelegen hadden, definitief staken, weshalve het moest worden uitgeschreven. Het filmverhuurkantoor Corona Film B.V. werd via verkoop van aandelen overgedra gen aan de A. J. G. Strengholt Uitgeversmij. Dientengevolge trad de heer H. Kroonen- berg af als directeur en werd opgevolgd door de heer J. H. de Mol. De heer W. J. F. van Ewijk, wegens zijn ge zondheidstoestand afgetreden als directeur van de B.V. Netherlands Fox Film Corpo ration werd opgevolgd door de heer A. Nizza, voorheen sales manager van deze maatschappij. De heer Van Ewijk had voorheen gedurende verscheidene jaren deel uitgemaakt van het Bestuur der Bedrijfsafdeling Filmverhuur ders en was in die tijd voorts lid van het Hoofdbestuur van de Bond en van andere colleges. Last but not least moge aandacht worden geschonken aan het feit dat de heer H. W. Hagenberg, sedert mei 1945 administrateur en na de struktuurwijziging van de Bond secretaris van de Bedrijfsafdeling Filmver huurders, zijn functie per 1 oktober 1974 moest beëindigen wegens het feit, dat hij in tussen gepensionneerd was. De heer Hagen berg was een voortreffelijk secretaris en raadgever van onze afdeling en zijn be stuursleden in het bijzonder. Hij smeedde een bijzondere vertrouwensband met de le den der afdeling, welke node moest worden verbroken. Hij werd als secretaris opgevolgd door de heer A. H. Pieterse, die hem voorheen gedu rende verscheidene jaren bij het werk voor de Bedrijfsafdeling Filmverhuurders as sisteerde. VOORUITZICHTEN De verbetering van het bedrijfsklimaat en de toeneming van een aantal nieuwe bioscopen, die het bezoek stimuleren, doen ons met meer vertrouwen in de toekomst blikken dan enkele jaren geleden, hoewel de sterke stijging van lonen en kosten van materialen, van huren, dienstverleningen en in het bij zonder van de verwerving van auteursrech ten op films zorgen blijft baren. Het zal der halve nodig zijn alle zeilen bij te zetten om de bedrijven der leden in het algemeen en van sommige kleinere kantoren speciaal, ge zond te houden. A. H. Pieterse, Secretaris INLEIDING Zoals in ons vorige verslag reeds werd ver ondersteld, heeft de Nederlandse hoofd film het record van 1973 niet kunnen bre ken, integendeel. Er was ten opzichte van het voorgaande jaar duidelijk sprake van een inzinking, zodanig dat het aandeel van de nationale film in de totale bruto-recette terugliep van bijna 23 tot ruim 9 Gesteld kan worden, dat hier sprake is ge weest van een minder gelukkige samenloop van talrijke omstandigheden waaruit be paald niet geconcludeerd kan worden, dat de nationale hoofdfilmproduktie op z'n re tour zou zijn, verre van dat. Voor wat betreft de opdrachtfilms voor het bedrijfsleven, de t.v. en de STER viel even eens een teruggang te constateren als ge volg van de minder gunstige economische situatie ingeleid door de energiecrisis rond de jaarwisseling 1973/1974. Ten aanzien van de organisatorische kant van de zaak stond het verslagjaar in het teken van de lopende herstruktureringsplan- nen voor de afdeling. Het is evenwel nog niet tot bepaalde besluiten gekomen. LEDENVERGADERING Er is in 1974 door omstandigheden slechts één ledenvergadering gehouden, te weten de jaarvergadering op 18 april, die door circa 60 van de leden werd bezocht. De jaarstukken zijn overeenkomstig de Be- stuursvoorstellen goedgekeurd en de perio diek aftredende Bestuursleden, de heren G. F. de Clerck, Voorzitter, A. W. H. Kom mer, Penningmeester, en Ch. Huguenot van der Linden werden herkozen. In de vaca ture, ontstaan door het tussentijds aftreden van de heer B. Kroon, werd voorzien door de benoeming van de heer R. Houwer als representant van de producenten van hoofd films. Tot gedelegeerde in de Bondsraad werd herbenoemd de heer G. J. J. M. Rau- camp. Het besluit omzetgegevens werd opnieuw voor de duur van een jaar verlengd. Door het Bestuur zijn de resultaten van de

Jaarverslagen | 1974 | | pagina 65